Öfkenizi Kontrol Etmenize Yardımcı Olacak 13 Harika Yöntem

Öfke, insan yaşamındaki en güçlü duygulardan biri. Fakat zaman zaman özellikle de kontrol edilemediğinde yıkıcı olabilir, yaşamınızdaki en küçük problemlerin bile içinden çıkılamaz denli büyük sorunlara dönüşmesine sebebiyet verebilir. Bununla birlikte öfke sorunları, kendinizi mutsuz ve güçsüz hissediyor oluşunuzun da sebepleri arasında yer alan unsurlardan biri. Kısacası öfke, özellikle de ani ve şiddetli bir şekilde hissediyorsanız yaşamınızdan çıkarmanız gereken duyguların başında geliyor. Peki ama nasıl? Öfkeyi kontrol etmek için ne yapmalı? Son derece basit yöntemlerle öfkenizi kontrol edebileceğinizi duymak sizleri şaşırtabilir. Ancak gerçek bu! Alışkanlık haline getireceğiniz birkaç saniyelik uygulamalar veya yaşama bakışınızdaki ufak değişiklikler, öfke sorunlarınızı arkanızda bırakmanıza yardımcı olabilir. İşte yaşamınızda önemli değişimlere kapı aralayabilecek basit öfke kontrolü yöntemleri.

1. Reaksiyon vermeden önce düşünün

Pek çok uzmana göre düşünmek, en etkili öfke kontrolü yöntemleri arasında yer alıyor. Örneğin sizi öfkelendiren bir söze karşılık vermeden önce 10 saniye boyunca düşünmek ve ondan sonra harekete geçmek basit fakat etkili bir çözüm olabilir. Bu, kendinize zaman tanımanıza ve sonrasında pişman olacağınız söz ve eylemlerden kaçınmanıza olanak tanıyabilir.

2. Öfkelenmenize neden olan şeyleri belirleyin

Geçmiş travmalar, sürekli tekrarlanan rahatsız edici olay veya durumlar… Öfkelenmenize neden olan pek şey olabilir. Ancak bunun kaynağını tespit etmeden, kontrol altına almanız pek mümkün değil. Bu sebeple neden öfkelendiğinizi bulun ve sorunu daha kapsamlı bir şekilde çözmek için harekete geçin.

3. Nefes alın

öfke kontrolü yöntemleri

Yalnızca nefes almak dahi şiddetli öfke patlamalarından hem kendinizi hem de sevdiklerinizi korumanıza yardımcı olabilir. Öfke belirtilerini fark ettiğiniz anda nefes alıp vererek hem vücudunuzu hem de zihninizi rahatlatabilirsiniz.

4. Müzik dinleyin

Uzmanlar, müzik dinlemeyi veya bir müzik aleti çalmayı en etkili öfke kontrolü yöntemleri arasında gösteriyor. Çünkü müzik duygularınız üzerinde sandığınızdan çok daha büyük bir etkiye sahip. Öfkelendiğinizde yalnızca müzik dinleyerek dahi stresten uzaklaşabilirsiniz.

5. Bakış açınızı genişletin

Öfke, muhakeme yeteneğinizi bulanıklaştırmak gibi tehlikeli bir yan etkiye sahip. Bu sebeple öfkeli anlarınızda yapmanız gereken şey bakış açınızı genişleterek büyük resmi görmeye çalışmak. Böylece olayları ve durumları objektif ve doğru bir şekilde değerlendirebilirsiniz.

6. Duygularınız ifade edin

öfke kontrolü yöntemleri

Öfkenizin sebebi, ifade edemediğiniz duygularınız olabilir. Eğer öfkenizi kontrol edebilmek ve öfkenin sebep olduğu yıkıcı sonuçlarla karşı karşıya kalmak istemiyorsanız, duygularınızı ifade etmelisiniz.

7. Empati yeteneğinizi geliştirmeye çalışın

Böylece öfke duyduğunuz kişilerin duygularını daha rahat bir şekilde kavrayabilirsiniz. Bu ise sizi öfkelendiren şeylere yeni bir pencereden bakmanıza ve öfke duygunuzu kontrol altına almanıza yardımcı olabilir.

8. Yeni yöntemler arayın

Öfke gündelik yaşamınızın ayrılmaz bir parçasıysa muhtemelen tekrar eden olay ve durumlarla karşılaşıyorsunuz demektir. Bu anlarda öfkenizi kontrol edebilmek için yeni bir yöntem geliştirmek faydalı olabilir. Bunun için öfke belirtileri ortaya çıktığında daha önce yapmadığınız şeyler yapmayı deneyebilirsiniz.

9. Hazırlıklı olun

Muhtemel bir çatışma anına yani sizi öfkelendirebilecek bir olay veya durum hakkında prova yapmak, o an geldiğinde daha sakin kalmanıza yardımcı olabilir. Bunu bir alışkanlığa dönüştürmek ise uzun vadede öfkenizi rahatlıkla kontrol edebilmenize yardımcı olacak.

10. Egzersiz yapın

Pek çok uzmana göre öfke, yalnızca zihinsel süreçlerle alakalı değil. Çünkü hemen tüm duygular gibi hem içsel hem de dışsal bir şeklide deneyimleniyor. Bu nedenle fiziksel aktiviteler de öfkeden kurtulmak için başvurabileceğiniz yöntemler arasında yer alıyor.

11. Başkaları için olumlu şeyler yapın

öfke kontrolü yöntemleri

Nezaket, cömertlik ve yardımlaşma olumlu düşünceleri teşvik edere ve zihninizin sakinleşmesine yardımcı olur. Üstelik insanlarla ve çevrenizle kurduğunuz bağın kuvvetlenmesine katkı sağlar. Kısacası başkaları için iyi bir şeyler yapmak, öfke karşı yürüttüğünüz savaşta etkili bir silah haline gelebilir.

12. Kendinize zaman ayırın

öfke kontrolü yöntemleri

Böylece yaşamınızdaki olumlu ve güzel şeyleri yeniden hatırlayabilir ve öfkenin aslında çok da baş edilemez bir şey olmadığını farkına varabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, kendinize biraz zaman ayırmak.

13. Kendi öfke yönetim planınızı oluşturun

öfke kontrolü yöntemleri

Plan oluşturmak, faydalı öfke kontrol yöntemleri arasına dahil edilebilir. Örneğin siz de kendi yöntemlerinizi, uygulamalarınızı, destek aldığınız şeyleri veya kişileri listeleyebilir, öfkeye neden olan şeyleri kapsamlı bir şekilde not edebilirsiniz. Kişisel öfke yönetimi planı ile daha uzun vadeli ve rasyonel bir savaş yürütmeniz de mümkün hale gelecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu