HIV Enfeksiyonunun Erken Aşamada Görülen 7 Belirtisi

HIV (İnsan Bağışıklık Yetmezliği Virüsü), bağışıklık sisteminizi hedef alan bir virüs. Bu hastalık hakkında hala birçok yanılgı var. Bu yüzden AIDS nedir ve HIV nedir gibi soruların cevaplarını bilmek oldukça önemli.

HIV enfeksiyonunun ilk birkaç haftasında, çoğu insan grip benzeri semptomlar yaşar. Bu semptomlar, HIV’e maruz kaldıktan sonra ortaya çıkar. Bağışıklık sistemi enfeksiyonla mücadele etmeye başlar ve virüsü vücuttan atmak için harekete geçer. Böylece gribe benzer bazı semptomlar ortaya çıkar.

Bu erken evre, akut retroviral sendrom veya akut HIV enfeksiyonu olarak adlandırılır ve bazı durumlarda semptomlar o kadar hafiftir ki, kişiler hasta olduklarını bile fark etmezler. Sıkça ateş veya baş ağrısı gibi semptomlar, grip, mononükleoz veya bademcik iltihabıyla karıştırılabilir.

Bu erken belirtiler genellikle bir veya iki hafta içinde kendiliğinden kaybolur. Kişi kendini hasta hissetse de hissetmese de, bu ilk birkaç hafta virüsün en bulaşıcı dönemlerinden biridir. Bu yüzden de bu semptomların farkında olmak oldukça önemlidir, özellikle de yakın zamanda yeni bir partnerle veya birden fazla partnerle cinsel ilişkide bulunmuşsanız, çünkü bu durumda test yaptırmanız ve HIV’in sağlık üzerindeki etkilerini azaltmak için gerekli adımları atmanız gerekir. Daha fazla vakit kaybetmeden HIV enfeksiyonunun erken semptomları yazımıza başlayalım👇

1. Ateş

HIV enfeksiyonunun erken semptomları

HIV’in en yaygın erken uyarı işareti, yüksek ateştir. 155 hastada akut HIV semptomlarını araştıran bir rapor, hastaların %66’sının ilk günlerde yüksek ateş semptomlarına sahip olduğunu gösteriyor. Enfeksiyondan kısa süre sonra virüs kan dolaşımında çoğalmaya başlar. Bu yüzden de vücut virüsü öldürmek için ısıyı artırır ve ateş ortaya çıkar.

2. Yorgunluk

HIV enfeksiyonunun erken semptomları

Yorgunluk veya genel bir bitkinlik hissi, HIV de dahil olmak üzere birçok enfeksiyonda yaygın bir semptomdur. Araştırmalar, yorgunluğun hafif veya yoğun olabileceğini ve kişinin yaşam kalitesini, sosyalleşmeyi, iş verimliliğini, fiziksel aktivite düzeyini ve refahını etkileyebileceğini gösteriyor. Hasta olan bir kişinin vücudu enfeksiyonlarla savaşırken, sitokin adı verilen çok sayıda kimyasal açığa çıkıyor. Bu kimyasallar enfeksiyonlarla mücadeleye yardımcı olsa da bu süreç vücut için yorucudur. 

3. Baş ağrısı

HIV, baş ağrısına da yol açabilir. Konuyla ilgili yapılan bir araştırma, HIV pozitif kişilerin yarısından fazlasının baş ağrısı semptomlarına sahip olduğunu gösteriyor. Bazı kişilerde virüs beyin-omurilik sıvısına girip menenjit veya beyin zarlarında iltihaplanmaya yol açabiliyor. Baş ağrısının sebebi bu olabileceği gibi aynı zamanda vücudun hastalığa verdiği tipik tepki de olabilir.

4. Lenf düğümlerinin şişmesi

HIV enfeksiyonunun erken semptomları

Virüs koltuk altı, kasık ve boyun bölgelerinde bulunan lenf düğümlerinin şişmesine neden olabilir. Bağışıklık sisteminin bir kısmı lenf düğümlerinde bulunur ve enfeksiyonun ilk günlerinde vücudunuz bağışıklık hücrelerinin üretimini artırır. İşte bu yüzden o bölgelerde artan hücreler lenf düğümlerinin şişmesine neden olabilir.

5. Boğaz ağrısı

HIV’in bir diğer yaygın erken belirtisi de boğaz ağrısı veya bademcik iltihabıdır. Boğazınızın arkasındaki bademcikler lenfatik dokudur, yani vücudun aktif olarak enfeksiyonla savaştığı bir bölgedir. Bademcikleriniz iltihaplanırsa yutkunmak rahatsız edici, hatta acı verici olabilir.

6. Döküntü

Bazı HIV hastaları aniden cilt döküntüsü yaşayabiliyor. Döküntü genellikle cildin kaşınması, kızarması ve bazen de kişinin cilt üzerinde ağrı hissetmesine neden olan bir durumdur. HIV ile enfekte kişilerin yaklaşık %50’sinde ateşin ortaya çıkmasından birkaç gün sonra döküntü meydana geldiği görülüyor. Kanıtlar, HIV’e bağlı döküntülerin vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkabileceğini, ancak çoğunlukla gövde ve yüz bölgesinde bulunduğunu gösteriyor. 

7. Kas ve eklem ağrısı

Akut HIV enfeksiyonu olan kişilerin yaklaşık yarısı kas ağrıları yaşıyor. Bu semptom genellikle virüs bulaştıktan bir hafta sonra ortaya çıkıyor ve yine grip ağrılarına benziyor. Eğer yakın zamanda yeni bir partnerle cinsel ilişkiye girdiyseniz ve durup dururken kaslarınız ağrıyorsa mutlaka test yaptırmalısınız.

HIV konusunda ne yazık ki birçok tabu bulunuyor. Ancak HIV enfeksiyonunun erken semptomları hakkında bilgi sahibi olmak erken teşhis için çok ama çok önemli olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu