Günlük Hayatta Yapabileceğiniz Egzersiz Önerileri

Günlük hayatta egzersiz ve spor yapmak sağlık için olmazsa olmazdır. Ancak iş, okul ve hayatın stresi derken egzersiz ve spor gibi aktivitelere zaman ayıramıyoruz. Hal böyle olunca da sağlığımızı ihmal ediyoruz. Peki, sizlere günlük hayatta çok fazla zaman harcamadan yapabileceğiniz egzersizler var desek? Günlük yaşamda çok fazla zaman harcamadan yapabileceğiniz egzersizleri anlattık. İşte günlük hayatta egzersiz yapmak isteyenler için öneriler.

Ayrıca bu içeriğe bakmak isteyebilirsiniz: “Farklılık Arayanlara: Evde Yapılacak En Çılgın Aktiviteler ve Sporlar”

1. Asansöre binmek yerine merdivenlerden çıkın

Günlük hayatta egzersiz

Evet, günlük hayatta egzersiz olarak adlandırdığımız bu eylemi belki de milyonlarca kez duydunuz. Fakat kesinlikle sağlığa çok iyi geliyor. Bu nedenle her zaman asansöre binmek yerine merdivenlerden çıkmayı tercih edin. Merdivenlerden çıkmak kalp atışını hızlandırır, dengeye yardımcı olur ve alt ekstremite gücünü artırır. Hatta kendinizi iyi hissediyorsanız, merdivenleri ikişer ikişer çıkarak baldırlarınızı güçlendirebilirsiniz.

2. Evden çalışıyorsanız ara sıra yürüyüş yapın

Yürüyüş

Eğer evden çalışıyorsanız, sanal konferans sırasında kulaklığınızı takıp dışarı çıkın ve yürüyüş yapın. Ayrıca işiniz olmadığında ve yeni bir fikir üretmek istediğinizde temiz havada yürüyüşe çıkın. Böylelikle hem fiziksel sağlığınızı koruyabilir hem de yeni fikirler üretebilir veya sorunlarınıza çözüm bulabilirsiniz.

3. Sandalye yerine egzersiz topuna oturun

Günlük hayatta egzersiz

Ofisinizdeki veya evinizdeki sandalyeyi bir egzersiz topu ile değiştirin. Bu, sırt ağrılarınıza iyi gelebilir ve duruşunuzu iyileştirmeye yardımcı olabilir. Ayrıca topun üzerinde otururken boynunuz, pelvisiniz ve omurganız için hafif egzersiz hareketleri yapabilirsiniz. Çekirdek stabilizatörlerinizi ateşlemeye yardımcı olmak için bir hulahop hareketi yapın ve pelvisinizi sıkıştırın ve gevşetin.

4. Aracınızı olabildiğince uzağa park edin

Park

Çok fazla vakit harcamadan günlük hayatta egzersiz yapmanın yollarından biri de aracı uzağa park etmektir. Evinize veya iş yerinize aracınız ile gittiğinizde, aracınızı her zamanki park yerinizden daha da uzağa park edin. Böylece birkaç dakika daha fazla yürüyebilir ve günlük adım sayınızı artırabilirsiniz.

5. Daha fazla seks yapın

Seks

Yapılan araştırmalar, seks sırasında kadınların 3.1 kalori, erkeklerin ise yaklaşık 4.2 kalori yaktığını gösteriyor. Bu nedenle, şiddetli bir koşu ile aynı olmasa da seks sırasında ter atabilirsiniz. Seks sırasında yeni pozisyonlar ve teknikler deneyin ve daha fazla hareket ederken partnerinizle bağ kurun.

Ayrıca bu içeriğe bakmak isteyebilirsiniz: “Toplanın Açıklıyoruz! Seks Esnasında Kaç Kalori Yakılır? Seks Yaparak Kilo Vermek Mümkün Mü?”

6. Bir evcil hayvan besleyin

Günlük hayatta egzersiz

Özellikle bir köpek beslemek dışarıda olan vaktinizi artıracaktır. Çünkü her köpeğin günlük olarak yürüyüşe ve temiz hava almaya ihtiyacı vardır. Bu da, doğal olarak sizin de yürüyüş yapmanız anlamına gelir. Bir barınağa gidip evcil hayvan sahiplenebilir ya da gönüllü olarak barınaktaki hayvanları gezdirebilirsiniz.

7. Her müzik dinlediğinizde dans etmeye çalışın

Dans

Dans, günlük hayatta egzersiz yapmanın ve eğlenmenin en iyi yoludur. Her gün hareketli müzikler dinleyin ve dans etmeye çalışın. Bunu akşam yemeğini pişirirken, çamaşırları katlarken veya evi süpürürken yapabilirsiniz. Nasıl ve ne zaman yapacağınız size kalmış! Dans etmek, kalori yakmanın, denge ve koordinasyon üzerinde çalışmanın harika bir yoludur. Ayrıca, bunu çocuklarınızla bir oyun veya yarışma haline getirebilirsiniz.

8. Oyun gecenizi değiştirin

Günlük hayatta egzersiz

Ailenizle birlikte oyunlar oynayacağınız bir sonraki oyun gecenizde, masa oyunları yerine daha fazla fiziksel aktivite içeren oyunları tercih edin. Eğer aklınıza hiç oyun gelmiyorsa biz yardımcı olalım: Saklambaç, twister, çuval yarışı, seksek, ip atlama ve dans yarışması. Unutmayın, geçmişte eğlenerek oynadığınız bu oyunlar hala eğlenceli. Bu tür oyunlar, her yaştan insanla oynanabileceği gibi, içeride veya dışarıda da oynanabilir.

9. Televizyon izlerken egzersiz yapın

Günlük hayatta egzersiz

Biliyoruz, televizyon izlerken egzersiz yapmak seyir keyfine aykırı olabilir, ancak önyargıda bulunmadan önce bir kez de olsa deneyin. Televizyon seyrederken veya Netflix’te film izlerken koşu bandında yürüyün, sabit bir bisiklet kullanın, yerde açma-germe yapın, üst ve tam vücut güçlendirme için ağırlık kullanın veya pilates yapın. “Ben seyir keyfimi bozmak istemiyorum” diyorsanız, izlediğiniz film, dizi veya şov reklama girdiği zaman bu süre içinde egzersiz yapın. Günümüzde reklamlar oldukça uzun sürüyor, yani dilediğiniz egzersizi yapmak için yeterli vaktiniz olacaktır.

Kaynak: 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu