Muhalefet Seçim Tarihi Hakkında Ne Diyor?

“Seçimler ne zaman yapılacak” uzun bir süredir milyonlarca vatandaşın, yanıtını en çok merak ettiği soruydu. Bununla birlikte seçim tarihi siyasetin de öncelikli gündem maddesiydi. MHP, bir süredir seçimlerin 18 Haziran’dan önceki bir tarihte yapılması için çağrıda bulunuyor, AKP ise bu konuda bir dizi hazırlık içerisinde olduğunu dile getiriyordu. İşte bu doğrultuda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün (18 Ocak) partisinin grup toplantısında seçimlerin 14 Mayıs’ta yapılacağını açıkladı. Peki, daha önce 6 Nisan’dan sonraki bir tarihe yönelik olarak meclise getirilecek tekliflere destek vermeyeceğini açıklayan muhalefet, Erdoğan’ın 14 Mayıs olarak açıkladığı seçim tarihi hakkında ne diyor? Detaylara birlikte bakalım…

Erdoğan, 1950 yılındaki seçimlerin 14 Mayıs’ta yapıldığını hatırlatarak 2023 cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçiminin de 14 Mayıs’ta yapılacağını açıkladı

Cumhur İttifakı’nın ortaklarından MHP, bir süredir seçimlerin erkene alınması çağrısında bulunuyordu. AKP kurmayları ise seçimlerin erkene alınmasına yönelik çalışma içerisinde olduklarını açıklamıştı. Kulislerde, iki partinin 14 Mayıs tarihinde mutabakat sağladığı ifade ediliyordu. İşte bu doğrultuda beklenen açıklama dün Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan geldi.

Partisinin dünkü grup toplantısında konuşan Erdoğan, “Rahmetli Menderes, 14 Mayıs 1950’de ‘Yeter söz milletin’ demiş ve sandıktan büyük bir zaferle çıkmıştı. Milletimiz 73 yıl sonra bir kez daha aynı gün, Altılı Masa diyerek karşımıza çıkan darbe şakşakçılarına, kifayetsizlere ‘yeter’ diyecektir.”  ifadelerini kullandı. Peki, Erdoğan’ın 1950 yılında, Demokrat Partinin muhalefet partisi olarak girdiği seçimlere gönderme yaparak, 2023 seçim tarihini açıklamasına muhalefet ne diyor?

Erdoğan’ın “seçim 14 Mayıs’ta yapılacak” açıklamasına ilk tepki, Demokrat Partiden (DP) geldi

DP lideri Gültekin Uysal, sosyal medya hesabından, Erdoğan’ın seçimlere yönelik açıklaması hakkında “Erdoğan, 14 Mayıs’ı işaret etmiş; Biz Demokrat Parti olarak buradayız, aynı yerdeyiz, bekleriz!!! Yerli ve milli Şef’e karşı “YeterSözMilletindir” diyeceğimiz bir gün olacaktır!” ifadelerini kullandı.

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, seçimlerin 14 Mayıs’ta yapılması halinde Erdoğan’ın aday olamayacağını ifade etti

seçim

Baş, konuyla ilgili olarak “Bir kimse en fazla 2 defa cumhurbaşkanı seçilebilir. Cumhurbaşkanı ikinci dönemde eğer kararı meclis alırsa bir kez daha aday olabilir. Maddeler çok açık. Erdoğan aday olamaz.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan TİP milletvekili Sera Kadıgil de Erdoğan’ın seçimler için 14 Mayıs’ı işaret etmesi üzerine dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Sosyal medya hesabı üzerinden, seçim yasasında yapılan değişikliklerin 14 Mayıs’taki seçimlerde geçerli olamayacağını belirten Kadıgil, “Defalarca söyledik yine söyleyelim; YSK ‘mühürsüz oyları geçerli saymak’ tadında bir görev suçu işlemedikçe, seçim yasasında 6 Nisan 2022’de yapılan değişiklikler 14 Mayıs’ta kurulacak sandıkta uygulanamaz. Seçim 1 gün değil, 60 günlük bir süreçtir!” ifadelerini kullandı.

Bununla birlikte tıpkı Erkan Baş gibi, Erdoğan’ın 14 Mayıs seçimlerinde aday olamayacağını dile getiren Kadıgil, “Bir Anayasal uyarı daha yapalım, 14 Mayıs olağan seçim takvimi içinde olduğundan, daha önce 2 kez seçilen Tayyip Erdoğan kendi kendine(!) alacağı bir seçim kararıyla 3.kez CUMHURBAŞKANI ADAYI OLAMAZ. “Ama sistem değişti” yanıtı hukuki bir yorum değil, siyasi bir kıvırmadır.” ifadelerine yer verdi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, seçim tarihinin 14 Mayıs olarak açıklanmasının ardından, “Sandığa gideceğiz, Türkiye’yi büyüteceğiz” ifadelerini kulandı

seçim

Kılıçdaroğlu, seçim tarihi hakkında “Sandıklar gelecek. 14 Mayıs’ta seçim olacak. Sandığa gideceğiz. Allah’ın izniyle yeni bir başlangıç yapacağız. Güzel bir başlangıç yapacağız. Türkiye’yi büyüteceğiz.” ifadelerini kullandı.

CHP Grup Başkan Vekili Engin Özkoç ise Erdoğan’ın “millete göre değil, kendine göre” bir seçim tarihi belirlediğini dile getirdi. Türkiye Büyük Millet Meclisinde düzenlediği basın toplantısında konuşan Özkoç, seçim tarihine yönelik “Seçim tarihini belirlemişsin, hayırlı olsun. Demişsin ki, ‘Mayıs’ın 14’ü.’ Bir kere daha sözünün arkasında duramadın. ‘Seçimler Haziran’da olacak, zamanında olacak’ demiştin. O sözünü dahi tutamadın. 6 Nisan’dan önce seçim olursa bu millet içindir, 6 Nisan’dan sonraki seçim saray ve senin koltuğun içindir, dedik. Sen milleti düşünmediğin için, kendin için bir seçim tarihi belirledin.” ifadelerini kullandı.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Erdoğan’ın açıklamasına yönelik sosyal medya hesabı üzerinden tek cümlelik bir değerlendirmede bulundu: “Mayıslar bizimdir!”

seçim

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ise yine sosyal medya hesabı üzerinden “Onlar hangi planları yaparlarsa yapsınlar, biz daima seçimlere hazırız.” ifadelerini kullandı.

… 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu