Elon Musk’ın Twitter’daki İlk Günleri Nasıl Geçiyor?

Elon Musk ve Twitter’ın eski sahipleri arasında aylardır devam eden tartışmalı satış anlaşması nihayet geçen hafta tamamlandı. Bu süreçte taraflar mahkemelik olmuş, olaylar farklı bir boyuta taşınmıştı. Hal böyle olunca birçok kişi Musk’ın Twitter’ı satın alamayacağını düşünmeye başlamıştı. Nihayet 27 Ekim’de imzalar atıldı ve Elon Musk Twitter’ın yeni sahibi oldu. Ancak olayların bitmesi şöyle dursun her geçen gün sansasyonel haberler gündemi meşgul etmeye devam ediyor.

Elon Musk, Twitter’ı resmi olarak satın aldıktan sonra elinde lavaboyla şirketin genel merkezine giriş yapmıştı

Musk’ın lavabolu göndermesinin ne anlama geldiği ilk günden beri tartışılıyor. Öte yandan Musk, Twitter’ı aldıktan hemen sonra şirketin eski yöneticilerini işten kovdu. Bu kişiler arasında CEO Parag Agrawal, CFO Ned Segal, üst düzey hukuk ve politika yöneticisi Vijaya Gadde ve genel danışman Sean Edgett de vardı.

Şirketin üst düzey yöneticileri kovulduktan sonra Musk kendini tek yönetici ilan etti

elon musk

Musk bu davranışıyla, aylardır çekişme içinde olduğu Twitter’ın eski sahiplerinden intikam mı almış oldu? Muhtemelen evet, birçok kişi böyle düşünüyor. Çünkü CEO Parag Agrawal ile Musk’ın satış öncesi büyük tartışmalar yaşadığı biliniyor. Öyle ki Musk ve Agrawal arasındaki özel yazışmalar dava dosyasına dahi girmişti.

Musk ve Twitter’ın eski yöneticilerinin mahkemelik olmasının en temel sebebi, platformdaki sahte hesap sayısı üzerine başlayan tartışmaydı

elon musk

Elon Musk’a göre Twitter’daki bot hesaplar şirketin açıkladığından çok daha fazlaydı. Bu nedenle geçtiğimiz temmuz ayında şirketi almaktan vazgeçmişti. Sonuç olarak Twitter’ı satın alsa da hala şirkete ederinden daha fazla ödediğini iddia ediyor.

Twitter’ın eski çalışanlarına güvenmeyen Elon Musk, Twitter’ın yazılımını incelemek için Tesla’dan kendi mühendislerini getirtti

elon musk

Platformun genel merkezinde ağırlanan Tesla mühendisleri, edindikleri bilgilerden sonra Musk’a şirketin neye ihtiyacı olduğunu raporlayacak. The Washington Post’un haberine göre Musk, şirket çalışanlarının yüzde 25’ini işten çıkarmak istiyor.

Twitter’ı satın alma işlemlerinin tamamlanmasının ardından şirkete reklam veren markaların çoğu anlaşmalarını iptal etmeye başladı. 2021 yılında Twitter’ın toplam gelirinin yüzde 90’ını reklam gelirleri oluşturmuştu. Bunun üzerine Musk, mavi tikli doğrulanmış hesapların aylık 8 dolar ücret ödeyeceğini açıkladı. Ancak pek çok kişi bu duruma tepki gösterdi. Bakalım Elon Musk önümüzdeki günlerde hangi sansasyonel haberlerle gündeme gelecek.

İlginizi çekebilir:

Dünyayı Kurtaracak Adam Elon Musk Hakkında Bilmemiz Gereken 25 Detay

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu