İngiltere Hakkında 14 Şaşırtıcı Gerçek

İngiltere, tarihin gördüğü en önemli ülkelerden biri. Bu kadim medeniyet yüzlerce yıldır dünya siyasetinin önde gelen aktörlerinden biri olmayı sürdürüyor. Bir dönemlerin “üzerinde güneş batmayan imparatorluğu” günümüzde de popüler kültürden ekonomiye, bilimden teknolojiye pek çok alanda gündemi belirlemeye devam ediyor.

Bu küçük ada ülkesi, köklü gelenekleri ve güçlü bir şekilde varlığını devam ettiren kraliyet ailesi ile de milyonlarca insan tarafından ilgiyle takip ediliyor. Öte yandan günümüz İngiltere’sinde pek çok ilginç yapı ve hatta yasa varlığını devam ettiriyor. İşte İngiltere hakkında muhtemelen daha önce duymadığınız 14 şaşırtıcı gerçek…

1. İngiltere, Birleşik Krallık’ın bir parçası

Günümüzden yüzlerce yıl önce İngiltere Krallığı ile İskoçya Krallığı, güçlü bir ittifak oluşturmak için bir araya geldi ve 1 Mayıs 1707’de Birleşik Krallık kurulmuş oldu. Krallık, 1 Ocak 1801’de İrlanda ve Galler’in katılımlarıyla son halini aldı.

2. Yüz ölçümü bakımından Avrupa’nın 16. büyük ülkesi

İngiltere, Britanya Adaları isimli bölgede yer alan 6 binden fazla adadan biri. Ülkenin yüz ölçümü ise 130. 395 kilometrekare. Yani İngiltere Avrupa’nın toprak genişliği bakımından 16. büyük ülkesi. Ancak Birleşik Krallık’ın toplam yüz ölçümü hesaba katıldığında krallık, Avrupa’daki en büyük toprak parçasına sahip 12. ülke konumunda.

3. İngiltere’de köklü bir tarihe sahip bazı ilginç sporlar bugün bile oldukça popüler

Bunlardan en dikkat çekeni ise “peynir yuvarlama.” Üstelik insanların bir tepe üzerinde toplanarak aşağıya doğru peynir yuvarladıkları bu spor oldukça popüler. Hatta dünyanın dört bir yanından turistler, bu spora katılmak veya izlemek için İngiltere’ye gidiyor. Bu ilginç sporun 15. yüzyılda ortaya çıktığı ve pagan inancıyla bağlantılı olduğu düşünülüyor.

4. Ülke 1.500’den fazla kaleye ev sahipliği yapıyor

Bununla birlikte bunlar arasında tamamen sağlam, hatta içerisinde yaşanılabilir vaziyetteki kaleler de harabeye dönmüş olanlar da var. Öte yandan dünyadaki en fazla kaleye ev sahipliği yapan ülke ise Birleşik Krallık’ın diğer üyesi, Galler.

5. İngiltere’nin ulusal bayrağı “St George Haçı” olarak isimlendiriliyor

ingiltere

İngiltere’nin resmi bayrağı, beyaz arka fon üzerinde kırmızı bir haçın yer aldığı bayrak. Union Jack olarak da anılan ve sıklıkla İngiltere’nin resmi bayrağı ile karıştırılan mavi-beyaz ve kırmızı, haç desenli bayrak ise Birleşik Krallık’ın bayrağı.

6. İngiltere’deki en önemli tarihi yapılardan biri olan Stonehenge, Machu Picchu’dan daha eski

7. Dünyanın en büyük kütüphanesi İngiltere’de

1973 yılında başkent Londra’da inşa edilen British Library isimli kütüphane toplam 15 kattan oluşuyor. Kütüphanede, aralarında el yazması eserlerin de olduğu 160 milyondan fazla kitap var. Bununla birlikte British Library, 4 milyondan fazla haritaya ve 260 binden fazla dergiye de ev sahipliği yapıyor. Son olarak kütüphanenin envanterine kayıtlı bazı eserler 3 bin yıldan daha eski.

8. İngiltere’de yalnızca ölümcül derecede zehirli bitkilerin yetiştirildiği bir botanik bahçesi var!

Alnwick Kalesi arazisinde yer alan Poison Garden isimli bahçede 100 farklı türde öldürücü bitki yetiştiriliyor.

9. Ülkedeki her yer denize çok yakın

Çünkü İngiltere oldukça küçük bir ada ülkesi. Ülkede, denize en uzak olabileceğiniz yer ise Derbyshire bölgesindeki Coton isimli köy. Ancak buranın herhangi bir kıyı şeridinden uzaklığı da yalnızca 112 kilometre.

10. Günümüzde İngiltere’de yaşayan çok sayıda cadı var

Cadılık Orta Çağ’daki en ilginç ve tartışmalı kavramlar arasındaydı. Bununla birlikte İngiltere, modern zamanlarda da cadıların yaşadığı bir ülke! 20. yüzyılın başlarında İngiltere’de ortaya çıkan ve hatırı sayılır ölçüde popüler hale gelen “Wicca” isimli dinin mensupları kendilerini cadı olarak nitelendiriyorlar.

11. Yılan balıkları İngiltere’nin en sevilen lezzetleri arasında

ingiltere

Kulağa ilginç gelebilir ancak gerçek bu! Bu durumun en önemli nedenlerinden biri, başkent Londra’daki Thames Nehri’nin çok sayıda yılan balığına ev sahipliği yapması.

12. İngiltere’nin başkenti Londra II. Dünya Savaşı sırasında Naziler tarafından 47 gün boyunca bombalandı

ingiltere

13. İngiltere’nin en yüksek noktası olan Scafell Pike sadece 978 metre yüksekliğinde

ingiltere

14. İngiltere ile Fransa birbirlerinden yalnızca 34 kilometre uzaklıkta

ingiltere

İki ülke kültürel olarak yakın olmasalar da fiziki olarak oldukça yakınlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu