Birgi Köyü 2022’nin En İyi Turizm Köyleri Listesinde Yer Aldı

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) geçtiğimiz günlerde 2022 yılının “En İyi Turizm Köyleri” listesinin yayınlandı. Dünyanın dört bir yanından farklı şehirlerdeki farklı köylerin yer aldığı listede Türkiye’den bir köye de yer verildi. İzmir’in Ödemiş ilçesine bağlı Birgi köyü, UNWTO tarafından hazırlanan listede kendisine 32. sırada yer buldu. Tarihi dokusu ve doğal güzellikleriyle dikkat çeken Birgi, listede yer alan tek Türk yerleşimi oldu. Peki, 2022 yılının en iyi turizm köylerinden biri seçilen Birgi’ye nasıl gidilir, Birgi’de nereler gezilir? Gelin, İzmir’deki bu şirin yerleşim yerini daha yakından tanıyalım.

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü, geçtiğimiz günlerde 2022’nin “En İyi Turizm Köyleri” listesini açıkladı

Dünyanın 5 farklı bölgesindeki 18 ülkeden 32 köy, 2022’nin en iyi köyleri ödülüne layık görüldü. Ödüllerin veriliş amacı ise “toplum temelli değerleri ve ürünleri koruyan ve teşvik eden” kırsal yerleşim yerlerini takdir etmek. Listede Çin’den Şili’ye İtalya’dan Peru’ya kadar pek çok farklı ülkedeki kırsal yerleşim yeri ve köy yer aldı. Listeye Türkiye’den dahil edilen tek yerleşim yeri ise Birgi oldu.

Birgi, “ekonomik, sosyal ve çevresel unsurlarda tüm yönleriyle inovasyon ve sürdürülebilirliği olan bağlılığıyla” bu önemli listede kendisine yer bulmayı başardı

Türkiye’deki ilk kentsel koruma planının gerçekleştirildiği yerleşim yerlerinden olan Birgi köyü 1996 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından koruma altına alınarak resmi arkeolojik sit alanı olarak tescil edilmişti. 2012 yılında ise UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne dâhil edilmişti.

Merkezi İspanya’nın başkenti Madrid’de bulunan Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütünün “2022 Yılının En İyi Turizm Köyleri” listesinde 32. sırada yer alan Birgi köyü, tarihi dokusu ve eşsiz doğasıyla dikkat çekiyor

birgi

Birgi’deki insan ilk insan yerleşiminin tarihi milattan önce 700’lü yıllara kadar uzanıyor. Bölgenin tarihsel süreç içerisinde Frig, Lidya, Pers, Bergama, Roma ve Bizans gibi pek çok farklı medeniyete ev sahipliği yaptığı biliniyor. Bu nedenle köyün mimari yapısı ve diğer fiziksel unsurları da köklü bir medeniyetler tarihini ve buna bağlı olarak yüksek bir kültür değerini yansıtıyor. Öyle ki köyün köklü tarihi dokusu bugün dahi köyde pek çok sinema filminin çekilmesine, köyün bütünüyle yüksek bir kültür hazinesinin izlerini yansıtan bir dekor olarak kullanılmasına neden oluyor…

Birgi köyü nerede?

birgi

Köklü bir tarihe ve farklı medeniyetlerden kalma kıymetli hazinelere sahip Birgi köyü, İzmir’in Ödemiş ilçesinde bulunuyor. Köyün ilçe merkezine uzaklığı ise yaklaşık 10 kilometre. Birgi ile İzmir arasındaki mesafe 123 kilometre. Bu nedenle tarihi dokusunu kusursuz bir şekilde günümüze taşımayı başaran Birgi’ye ulaşım oldukça kolay. Öte yandan köyde çok sayıda pansiyon ve butik otel yer alıyor. Bu nedenle Birgi köyündeki konaklama imkanları da oldukça gelişmiş.

Birgi’de nereler gezilir?

birgi

Her şeyden önce Birgi’nin sokaklarında yürümek bile, tarihe yapılan bir yolculuk anlamına geliyor. Çünkü Birgi köyü, geçmişten gelen kültür mirasını bugüne aktarmayı başaran, bununla birlikte doğal güzellikleriyle de dikkat çeken bir yerleşim yeri. Köyün tarihi taş evleri ve gösterişli konakları, mimari estetiğin en etkileyici örneklerinden olan yapılar… Tüm bunlar, Birgi’yi harika bir turizm bölgesi haline getiriyor.

Ancak köyde görmeden dönmemeniz gereken yapılar var. Örneğin Çakırağa ve Sandıkoğlu konakları. Öte yandan 1312 yılında inşa edilen, Anadolu’daki beylikler döneminin ilk camileri arasında gösterilen Ulu Camii de mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.

Birgi köyü, dikkat çeken tarihi ve kültürel dokusunun yanında muhteşem doğal güzelliklere de ev sahipliği yapıyor

birgi

Köy merkezine yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta yer alan Gölcük Gölü, ziyaretçilerine her mevsim inanılmaz bir manzara ve dinginlik vadediyor.

… 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu