Hangi Ülkelere Vize Yok? İşte Vizesiz Gidebileceğiniz 11 Ülke

Seyahat planlaması yaparken en çok dikkat edilen şeylerden biri vize şartı. Vizesiz seyahat seçeneği ise oldukça az maliyetle ve hızlı planlanabilen bir tatilin ilk koşullarından biri. Hafta sonu için şöyle güzel bir tatil planı yapmak istiyorsunuz ancak vize engeli mi önünüze çıkıyor? O zaman bu liste tam da size göre! Tarihi dokusu ve birbirinden güzel şehirleri ile büyüleyen ve ülkemize oldukça yakın olan vizesiz 11 ülkeyi sizin için bir araya getirdik. O zaman valizler hazırlansın, fotoğraf makineleri çantalara koyulsun, haritalar kontrol edilsin ve seyahat başlasın! Vize beklemeden keyifli bir hafta sonu kaçamağı yapmak için hangi ülkelere gidebileceğinize birlikte göz atıyoruz. Hangi Avrupa ülkelerine vize yok? Vizesiz ülkeler ve kimlikle gidilen ülkeler hangileri? Vizesiz gidilen ülkeler hangileri? Detaylar aşağıda sizi bekliyor!

1. Bosna -Hersek

vizesiz ülkeler

Vizesiz seyahatin mümkün olduğu ülkelerin başında gelen Bosna -Hersek tarihi dokusu ve muhteşem doğası ile en keyifli rotalardan biri. Balkan ülkeleri, tarihi birikimi ve coğrafi yakınlığı nedeniyle Türkiye ile oldukça benziyor. Ruhu tazeleyen ve dinlendiren ülkelerden biri olan Bosna- Hersek ismi, “iyi insanların bölgesi” anlamına gelen “Horion Bosona”dan türemiş. Komşu ülkelerle çizdiği sınırlar nedeniyle “kalp şeklindeki ülke” olarak da adlandırılan Bosna-Hersek, birbirinden etkileyici doğal güzellikleri ve tarihi mekânları ile kendine çekmeyi başarıyor. Bu güzel ülkenin, vizesiz ülkelere seyahati tercih eden seyahatseverlerin en çok gezdiği yerlerden biri olduğunu da hatırlatalım. Vizesiz gidilen ülkeler arasında kimlikle gidilen ülkeler de merak konusu! Öte yandan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının çipli kimlik kartları ile Bosna-Hersek’e giriş yapabileceğini de hatırlatmak isteriz. Tarihi zenginliği ile göz kamaştıran Bosna- Hersek’e yolunuz düşerse Mimar Sinan’ın eserlerinden biri olan heybetli Mostar Köprüsü’nü ziyaret etmeden dönmeyin deriz. Peki vizesiz ülkede ne kadar süre kalabiliriz? Bosna- Hersek’te vizesiz 90 güne kadar kalmak mümkün.

2. Arnavutluk

vizesiz ülkeler

Vizesiz seyahat edilen Avrupa ülkelerinden bir diğeri ise yemyeşil doğası ile adeta bir huzur kenti olan Arnavutluk. Avrupa’da vizesiz gezilecek yerler deyince akla ilk gelen ülkelerden biri olan Arnavutluk’un başkenti Tiran’a İstanbul’dan 1,5 saatlik bir uçuşla ulaşmak mümkün. 90 gün boyunca vizesiz olarak ülkede turistik amaçlı konaklayabileceğinizi de hatırlatmak isteriz. Para birimi olarak Arnavutluk Liki kullanan ülkenin en gözde şehirleri ise Ohri, Saranda ve Dıraç olarak biliniyor. Arnavutluk’a yolunuz düşerse geleneksel ve meşhur lezzetlerini tatmadan dönmeyin deriz.

3. Karadağ

Balkanlar’ın en sevilen rotalarından biri olan Karadağ, yüz ölçümü ile pek büyük bir ülke olmasa da doğal güzellikleri ile göz kamaştırıyor. Vizesiz gidilebilen ülkeler arasında bu yönüyle dikkat çeken Karadağ, Balkanlar’a giderken mutlaka uğramanız gereken duraklardan biri. Asırlık yemyeşil ormanlar, Adriyatik’in en uzun plajı, ikonik zeytin ağaçları ve tertemiz havasıyla Karadağ, vize beklemeden keyifli bir seyahat planı yapmak isteyenler için adeta biçilmiş kaftan. Karadağ’a yolunuz düşerse Niksic’te yer alan meşhur Ostrog Manastırı’nı ziyaret etmeden dönmeyin deriz. Bu görkemli yapının yanı sıra, Balkanlar’ın en önemli ulusal parklarından biri olan Durmitor Ulusal Parkı da Karadağ’a giden tatilcileri büyüleyen noktalardan biri. Kent, Tara Nehri boyunca uzanan vadi, rafting gibi ekstrem sporlara ev sahipliği yapmasının yanında, enfes doğası ile de kendine hayran bırakıyor. Ülkede yer yer Osmanlı’nın izlerini görmek de mümkün.

4. Belarus

vizesiz ülkeler

Beyaz Rusya, Kuzey Avrupa’nın en güzel ülkelerinden biri. Ülkede 90 güne kadar vizesiz seyahat etmeniz mümkün. Adeta bir doğa harikası olan ülkenin denize kıyısı bulunmasa da 11000 göl ve büyük Avrupa nehirlerinin ülkeden geçtiğini hatırlatalım. Büyük nehirler, parklar, göller ve ormanlar içinde huzurlu bir Avrupa tatili isteyenler için Beyaz Rusya şahane seçeneklerden biri. Haziran ayında başkent Minsk’te gerçekleşen Beyaz Geceler festivalini de kaçırmayın deriz. Dostoyevski’nin meşhur romanına konu olan beyaz geceleri tam da yerinde seyretmek sizce de muhteşem olmaz mı!

5. Kuzey Makedonya

Osmanlı mimarisinin izlerini diğer Balkan ülkeleri gibi günümüze dek taşıyan Kuzey Makedonya, vizesiz seyahat edilebilecek ülkelerden bir diğeri. Tarihi ve doğal güzelliklerin yanı sıra eğlence hayatı ile de dikkat çeken ülke, genellikle keyifli bir kayak tatili için kış aylarında sıklıkla tercih edilmekte. Üsküp, Ohri gibi bölgeleri mutlaka görülmesi gereken etkileyici şehirleri arasında yer alıyor. Makedonya’ya yapılan turistik seyahatlerde ise 90 güne kadar vizesiz vakit geçirmek mümkün.

6. Sırbistan

Tarihi ve doğal güzellikleri ile büyüleyen Sırbistan, uygun fiyatlı seçenekleri ile de Avrupa’da en çok tercih edilen vizesiz lokasyonlardan biri. 420 yıl Osmanlı hakimiyetinde kalan ülkede birçok hamam, kilise, katedral ve cami görmek mümkün. Ülkenin kahve çeşitliliği açısından da oldukça zengin olduğunu hatırlatalım. Öte yandan ülkenin en sevilen lezzetlerinden biri olan ve Danube dağının eteklerinde yakalanan Danube balığını taze taze tüketmenizi tavsiye ediyoruz. Ülkede 90 güne kadar vizesiz konaklamak mümkün. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları çipli kimlik kartları ile Sırbistan’a giriş yapabilirler.

7. Kosova

vizesiz ülkeler

Osmanlı’nın en belirgin izlerini taşıyan Kosova, vizesiz seyahatin mümkün olduğu en güzel Avrupa ülkelerinden biri. 2008 yılında bağımsızlığını ilan eden ülkede vize problemi yaşamadan 90 güne kadar turistik amaçlı konaklamak mümkün. Balkanların en dikkat çeken ve buram buram tarih kokan ülkesinde hala bağımsızlık mücadelesinden kalma izleri görebilirsiniz. Bunların yanı sıra kullas adını verdikleri taş evleri ve Sırp Ortodoks Kilisesi, Kosova’nın en belirgin tarihi değerleri arasında dikkat çekiyor. Yemyeşil coğrafyası ile Kosova mutlaka görülmesi gereken vizesiz Avrupa lokasyonlarından biri.

8. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Denizi, kumu, güneşi ile şahane bir tatil deneyimi sunan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vizesiz seyahat etmek isteyen tatilciler için şahane seçeneklerden biri. Şık ve havalı otelleri ile KKTC, gerçek bir tatil cenneti desek yanlış olmaz. Sıcak Akdeniz iklimi, büyüleyici plajları ve kaliteli gece hayatı ile Kuzey Kıbrıs’ı, vizesiz gidilen ülkeler listenize mutlaka not edin deriz. Ülkede yer alan en güzel plajlar arasında Alagadi Plajı, Karpaz Altınkum Plajı, Alsancak Plajı, Silver Plajı’nı listelemek mümkün. Öte yandan, konaklama için tercih edilen otellerin de özel plajları olduğunu hatırlatalım. Kuzey Kıbrıs hakkında aklınızda bulunması gereken en önemli şeylerden bir diğeri ise trafiğin ülkemizdekinin aksine sol şeritten ilerliyor olması. Vizesiz seyahat edilen ülkeler arasında en çok tercih edilenlerden biri olan KKTC’de Türk vatandaşları için serbest dolaşım hakkı tanınıyor.

9. Fas

vizesiz ülkeler

Listemize bir tane de Afrika’dan bir ülke eklemek istedik. Kültürü, iklimi ve çarpıcı tarihi dokusu ile vizesiz ve alışılmışın dışında bir tatil geçirmek isteyenlere göz kırpan Fas, ülkemizden çok farklı bir iklim kritiğine sahip. Dört mevsimi birden yaşayan ülkede en çok dikkat çeken unsurlardan biri sıcaklık farklılığının oldukça değişken olması. Bu nedenle sert iklim koşulları ile karşılaşmamak için Fas’a gitmek için en uygun zamanlar ekim ve mayıs arası diyebiliriz. Benzersiz bir çöl turu için Marakeş’ten yola çıkarak alternatif rotalar yaratabilirsiniz. Kazablanka’da ülkede görülmesi gereken bir başka çarpıcı lokasyonlardan biri. Fas ile ilgili aklınızda bulundurmanız gereken bir diğer detay ise eğer Fransızca biliyorsanız, iletişim sorunu yaşama ihtimalinizin asla olmayacağı. Çünkü Fransızca Fas’ta en çok konuşulan ikinci dil olarak kabul ediliyor. Etnik dokusu ile dikkat çeken Fas’a yolunuz düşerse çarşıdaki hediyelik dükkanlarından sevdiklerinize hatıra kalacak bir şeyler almayı unutmayın deriz.

10. Moldova

Denize kıyısı olmayan Doğu Avrupa ülkesi Moldova, tarihi ve doğal güzellikleriyle keşfedilmesi gereken ülkeler arasında dikkat çekiyor. Öte yandan pek çok katedral ve müzeye ev sahipliği yapan ülkede Puşkin, sürgün yıllarını geçirmiş. 90 gün boyunca vizesiz seyahat edebileceğiniz ülkede tarihi ve doğal güzelliklerin keyfini çıkarın deriz. Dinyester Vadisi ve karlı dağların en güzel fotoğraflarının ise yine burada çekilebileceğini hatırlatmak isteriz. Vizesiz seyahatin mümkün olduğu en keyifli rotalardan biri olan Moldova mutlaka seyahat listenizde olmalı.

11. Ukrayna

vizesiz ülkeler

Vizesiz seyahat edilen Avrupa ülkeleri listemize Ukrayna ile final yapıyoruz. Doğu Avrupa’nın en gözde ülkelerinden biri olan Ukrayna, dolu dizgin gece hayatıyla ön plana çıkan şehri Kiev ile meşhur. Öte yandan sakinliği ve tarihi yapılarıyla dikkat çeken Odessa’da ülkenin en dikkat çeken yerlerinden biri. Tarihi ve doğal güzellikleri ile turistleri cezbeden pek çok şehri görmek için Ukrayna’ya seyahat etmenizi öneriyoruz. Tabii savaştan sonra 🙁 Vizesiz gidebileceğiniz Ukrayna’da 90 güne kadar turistik amaçlı seyahat edebileceğinizi de hatırlatalım. Ukrayna seyahatinizde ülkeye has lezzetlerin ve ikonik içkilerin tadına bakmayı da ihmal etmeyin deriz.

Vizesiz ziyaret edebileceğiniz en yakın ve popüler ülkelerden bahsettik. Eğer vizesiz gidilen tüm ülkeleri merak ediyorsanız, Dışişleri Bakanlığımızın internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Diğer seyahat rotalarımıza da göz atmak isterseniz;

Budva: Tarihi Dokusuyla Göz Kamaştıran Sahil Kentinde Nerede Konaklanır, Neler Yapılır?

Kıbrıs Gezi Rehberi: Tatilinizi Kusursuz Kılacak En İyi 10 Kıbrıs Oteli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu