İmamoğlu’nun Erzurum Mitinginde Taşlı Saldırı Yaşandı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Erzurum mitinginde otobüs üzerinde konuşurken bir grup tarafından taşlı saldırıya uğradı. Korumaları tarafından otobüsün içine alınan İmamoğlu, mitingi yarıda kesmek zorunda kaldı. İstanbul’a dönüşünde Sabiha Gökçen Havalimanı’nda konuşan İmamoğlu, saldırıyı düzenleyen grubun “azmettirildiğini” söyledi.

İmamoğlu, konuşmasında Erzurum Emniyet Müdürü Levent Tuncer’i hedef aldı. Olaydan sonra kaç kişinin gözaltına alındığını, müdahale ile ilgili herhangi bir talimat verilip verilmediğini sordu. Öte yandan Erzurum Valisi Okay Memiş, taşlı saldırıda yedi kişinin hafif yaralandığını açıkladı. Dün akşam havalimanında, İmamoğlu’nun başından yaralı bir kişiyle konuşurken görüntüsü paylaşıldı. Olayların ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu gibi birçok siyasi figürden açıklamalar geldi. Detayları birlikte inceleyelim.

İçişleri Bakanı Soylu, olaydan sonra saldırıya uğrayan İmamoğlu’nu suçladı

Erzurum

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Erzurum halkına provokatör diyen Ekrem İmamoğlu’nun kendisinin provokasyonu hazırlayan kişi olduğunu iddia etti. Bu iddialara Sabiha Gökçen Havalimanı’nda yanıt veren İmamoğlu, Soylu’yu “yalancılık” ile suçlayarak onun için “utanmaz adam, iftiracı” yorumunda bulundu.

“Miting değil, esnaf ziyaretiydi”

Erzurum

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın olayla ilgili olarak, “En son belediye başkanı ve İçişleri Bakanı ile yaptığım görüşmede söylenen, bir esnaf ziyareti başka bir şeye dönüşmüş. Sokakların içerisinde hoparlörle konuşma şeklinde bir tür miting gibi bir şeye dönüşünce bir grup taşlarla saldırmaya başlamış. Bu kabul edilebilir bir şey değil” dedi.

Olayın yaşandığı şehir olan Erzurum’un Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ise yine provokasyonu başlatanların İmamoğlu ve kafilesi olduğunu iddia etti. Bunun üzerine suç duyurusunda bulunacağını da açıkladı. Ayrıca taş atanların da İmamoğlu taraftarları olduğunu ileri sürerek mitingin izinsiz olduğunu tekrar etti. Erzurum Valisi Okay Memiş ise Havuzbaşı Kent Meydanı’nın resmi olarak ilan edilmiş miting alanı olmadığını, eğer resmi bir alan olsaydı, daha fazla güvenlik önlemi alınacağını ifade etti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Erzurum Olayları” başlığıyla bir video paylaştı

Kılıçdaroğlu, itidal çağrısı yaparken, seçmenin korkutulmaya çalıştığını savundu. 14 Mayıs’ta gerçekleşecek olan seçimlere odaklanılmasını istedi. Ayrıca Ekrem İmamoğlu’na da geçmiş olsun dileklerinde bulundu. Ülkeye değişim getirmenin bir bedeli olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, bu bedeli ödemeye hazır olduğunu da ekledi. 

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener Twitter hesabından olaylara yönelik paylaşımda bulundu ve şu sözleri kullandı: “Millet iradesini ne taşla ne de kurşunla durduramazsınız”.

Saldırı günü saat saat neler yaşandı?

Dün öğlen saatlerinde sosyal medyada paylaşılmaya başlayan otobüs görüntüleri büyük bir tartışmaya yol açmıştı. Çünkü iddialara göre Erzurum’daki yerel yöneticiler İmamoğlu’nun miting yapacağını açıkladığı meydana belediye otobüsleri çektirmişti. Bunun üzerine İmamoğlu, henüz Sivas’tayken 13.30 sıralarında seçmenle buluşmalarına engel olunduğunu söyledi. Daha sonra sosyal medya kullanıcılarının sesi fazlasıyla yükseldi ve konu kamuoyuna duyurulduktan sonra araçlar miting alanından kaldırıldı.

CHP Erzurum İl Başkanı Suat Dülger, alandaki araçların saat 16.30 itibariyle çekildiğini duyurdu. Tepkilerin artması üzerine AKP’li Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, saat 16.50’de açıklama yaparak CHP il başkanlığını kamuoyunu yanıltmakla suçladı. Sekmen, sosyal medya hesabından “Miting alanı müsaittir ve ilgili makamlardan izin alınarak isteyen parti miting yapabilir” mesajını paylaştı. İmamoğlu’nun mitingi saat 18.00 sıralarında başladı, ancak sadece 5 dakika sonra kalabalık bir grubun taşlı saldırısı nedeniyle yarıda kaldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu