Kanada’da Mükemmel Bir Şekilde Korunmuş Mamut Fosili Keşfedildi

Binlerce yıl öncesinden günümüze kadar ulaşmayı başaran hayvan fosilleri, tarihin çok uzak zamanlarına dair oldukça önemli ipuçları barındırıyor. Öte yandan fosiller, çoğu zaman iskelet veya ayrı ayır hayvan kemiklerinden oluşuyor. Bu sebeple fosiller üzerindeki pek çok bilimsel çalışma tatmin edici sonuçlar ortaya koyamıyor. Ancak geçtiğimiz günlerde bilim insanlarını bir hayli heyecanlandıran bir gelişme yaşandı! Kanada’nın Yukon bölgesinde binlerce yıl öncesinden günümüze ulaşmayı başaran bir yavru mamut fosili keşfedildi. Üstelik bu fosil, bir bütün halinde ve neredeyse mükemmel olarak korunmuş durumda! Öte yandan, keşfedilen fosilin “yünlü mamut” olarak isimlendirilen bir mamut türüne ait olduğu belirlendi. Tesadüfen keşfedilen yavru mamut fosili, son üyeleri yaklaşık 4000 yıl önce yok olan mamutlar hakkında yeni bilgilerin açığa çıkmasını sağlayabilir! İşte, bilim insanlarında büyük bir heyecan uyandıran bu önemli keşfin detayları…

Yavru mamut fosili, bir altın arama alanında tesadüfen keşfedildi

mamut

Mamut fosili, Yukon bölgesindeki Klondike altın arama alanında donmuş toprağı kazan bir amatör altın madencisi tarafından bulundu! Bu önemli keşif sadece bilim çevrelerinde değil, bölgenin yerel halkı tarafından da büyük bir sevinçle karşılandı.

Yerel halk, mamuta “Nun cho ga” ismini verdi

Keşif bölgesinin yerel sakinleri olan Trʼondek Hwech topluluğu, mamut fosili için bir seremoni bile düzenlendi. Ayrıca keşfedilen fosile, yerel dilde “büyük bebek hayvan” anlamına gelen Nun cho ga adı verildi. Trʼondek Hwech topluluğun önde gelen isimleri, bilim insanları ile beraber yapılacak çalışmalara katılacaklarını açıkladılar. Öte yandan, mamut fosili üzerinde yapılacak çalışmaların yerel halkın kültür ve geleneklerine uygun olarak gerçekleştirileceği ifade ediliyor.

Nun cho ga, Kuzey Amerika’da keşfedilen en iyi korunmuş mamut fosili!

Üstelik vücudu da neredeyse bir bütün halinde! Bu sebeple bilim insanları, yavru mamut fosilinin Buz Devri’nden günümüze ulaşan en özel örneklerden bir tanesi olduğu kanaatindeler. Fosil, binlerce yıldır donmuş toprağın altında beklediğinden oldukça iyi bir durumda! Vücudu neredeyse bütün olarak korunmuş! Bu sebeple fosilinin Buz Devri’ne ve mamutlara dair pek çok yeni bilgiyi ortaya çıkaracağı düşünülüyor.

İlk tespitlere göre Nun cho ga, yaklaşık 40 bin yaşında

mamut

Ayrıca bilim insanları, binlerce yıl önce yaşamını kaybeden mamutun dişi olduğunu açıkladılar! Öte yandan mamutun 145 santimetre uzunluğunda olduğu bildirildi. Yapılan ilk incelemelere göre Nun cho ga henüz 30 – 35 günlükken yaşamını kaybetmiş! Binlerce yıl öncesinden günümüze neredeyse kusursuz şekilde ulaşan fosilin pek çok gizemi aydınlatması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu