Dünyanın En Abartılan Şehirler Listesi Açıklandı

Dünya üzerinde birbirinden farklı özellikleriyle dikkat çeken pek çok şehir var. Her yıl pek çok insanın ziyaret ettiği bu şehirlerden bazıları muhteşem doğalarıyla, bazıları tarihi ve kültürel dokularıyla öne çıkıyor. Ancak bazı şehirler ise gezginleri “hayal kırıklığına” uğratmalarıyla ünlü! Bu doğrultuda, turistleri hayal kırıklığına uğratma ihtimali en yüksek olan şehirler tespit edildi. Binlerce gezginin çevrim içi seyahat değerlendirmeleri analiz edildi ve ortaya dünyanın en çok “abartılan şehirler” listesi çıktı. En çok abartılan şehirler listesinde Londra ve Paris gibi dünya başkentleri de var. Listede Türkiye’yi temsil eden şehir ise Antalya oldu! Detaylara birlikte bakalım…

Veri analistleri, Birleşik Krallık merkezli bir internet sitesi adına dünyanın farklı noktalarındaki binlerce gezginin seyahat değerlendirme platformlarındaki yorumlarını analiz etti

“Turistlerin bir geziden hayal kırıklığına uğrama olasılıklarını” ölçmek üzere yapılan çalışmada, 85 farklı seyahat noktası için yapılan binlerce yorum değerlendirildi. Böylece gezginleri hayal kırıklığına uğratma olasılığı en yüksek olan şehirler bir başka ifadeyle de dünyanın en abartılan şehirler listesi oluşturuldu.

Liste oluşturulurken popüler seyahat değerlendirme platformlarındaki 85 farklı seyahat noktasının en çok yorum alan cazibe merkezleri de çalışmaya dâhil edildi. Farklı gezginlerin yaptığı yorumlarda, “büyük hayal kırıklığı” veya” “beklendiği kadar güzel değil” gibi çeşitli ifadelerin ne sıklıkta kullanıldığı incelendi.

En çok abartılan şehirler listesinin zirvesinde Tayland’ın başkenti Bangkok var

Yapılan çalışmaya göre Bangkok’un bir turisti hayal kırıklığına uğratma oranı yüzde 16,6. Tayland’ın başkentinde en çok hayal kırıklığı yaratan cazibe noktası ise Khaosan Yolu.

Türkiye’nin turizm başkenti Antalya da en çok abartılan şehirler listesinde

abartılan şehirler

Hem de ikinci sırada! Yapılan analizlere göre Antalya’nın bir turisti hayal kırıklığına uğratma ihtimali yüzde 16,5! Öte yandan Water Planet Aqua Park, Antalya’nın en çok abartılan cazibe noktası.

Listesinin üçüncü sırasında yüzde 15,8 hayal kırıklığına uğratma oranıyla Singapur yer alıyor. Binlerce gezginin popüler seyahat platformlarında yaptığı yorumlara göre Singapur’un “beklendiği gibi çıkmayan” cazibe merkezi Orchard Road. Listenin ilk beş basamağında yer alan diğer şehirler ise Almanya’nın Münih ve İtalya’nın Rimini şehirleri. Münih, yüzde 15,7, Rimini ise yüzde 14,2 hayal kırıklığına uğratma oranına sahip.

Pek çok gezgine göre Paris ve Londra da beklentileri karşılamıyor

İki dünya başkentinin de turistleri hayal kırıklığına uğratma oranı yüzde 13,8. İki şehir, en çok abartılan şehirler listesinin 8. ve 9. basamağında yer alıyor. Londra’da, turistlerin “umduğunun bulamadığı” en popüler cazibe noktası ise ünlü “London Eye.” Çalışmaya göre Londra’yı ziyaret eden turistlerin büyük bir bölümü, şehirde sıkıldığını hissediyor.

Ayrıca London Eye dönme dolabı, Buckingham Sarayı ve Big Ben kulesi sıklıkla olumsuz eleştiriler alıyor. Fransa’nın başkenti Paris de Londra ile benzer bir kaderi paylaşıyor. Turistlerin şehirde en abartılmış bulduğu bölge ise Montmartre.

Binlerce gezginin yaptığı yorumlara göre dünyadaki en çok abartılan ilk 10 şehir ise şu şekilde👇

abartılan şehirler
  • 1. Bangkok: yüzde 16,6
  • 2. Antalya: yüzde 16,5
  • 3. Singapur: yüzde 15,8
  • 4. Münih: yüzde 15,7
  • 5. Rimini: yüzde 14,2
  • 6. Miami: yüzde 13,9
  • 7. Mumbai: yüzde 13,9
  • 8. Londra: yüzde 13,8
  • 9. Paris: yüzde 13,8
  • 10. Tokyo: yüzde 13,6

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu