Dolar 17 Lirayı Aştı! Uzmanlar TL’deki Değer Kaybını Nasıl Yorumluyor?

Türk lirası 2021 yılının son aylarında tarihin en büyük kur krizlerinden birini yaşamıştı. Uzmanlara göre Merkez Bankası’nın düşük faiz ısrarı bu krizin en büyük sebeplerinden biriydi. Aralık ayından 18,36 lirayı gören dolar kuru, yılı %80’e yakın tarihi bir artışla kapatmıştı. Daha sonra Merkez Bankası’nın örtülü müdahaleleri sayesinde kur 10,27 seviyelerine gerilemişti. Ancak 2022 yılının Mayıs ayından sonra dolar kuru tekrar yükselişe geçti. Öyle ki Mayıs’ta 14,7 seviyesinde olan dolar, bugün erken saatlerde 17,10’a kadar yükseldi. Öte yandan Euro 18,29 ve Sterlin kuru ise 21,49 lirayı gördü. Peki uzmanlar Türk lirasındaki bu değer kaybını nasıl yorumluyor?

Doların 17 lirayı aşmasıyla paylaşımlar yapan ekonomistler, Türk lirasındaki değer kaybını düşük faiz politikasına bağlıyor

merkez bankası

Öte yandan CDS (devlet tahvillerinin temerrüde karşı sigorta primi) risk priminin rekor seviyeye yükselmesinin de kuru etkilediği düşünülüyor. Türkiye’nin 5 yıllık CDS primi 740 puanla, 2008 yılından beri en yüksek seviyeye ulaştı. Bu gelişmenin ardından Dolar / TL kuru yükselişe geçti.

Amerika Birleşik Devletleri’nden ekonomist Mohamed El-Erian, TL’de dün ve sabah yaşanan değer kaybının, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarından sonra yaşandığını hatırlattı

Erdoğan, faizlerin artmayacağı ve hatta düşebileceği yorumunu yapmıştı.

Ekonomist Atilla Yeşilada, Merkez Bankası’nın kura müdahale etmesi gerektiğini belirtiyor

dolar kuru

Ona göre müdahale gelmezse Aralık 2021’de yaşanan kur krizi yeniden yaşanabilir. Aralık 2021’de Türk lirasındaki değer kaybı tarihi bir seviyeye ulaşmış ve dolar 18,36’ya yükselmişti.

IIF baş ekonomist vekili Sergei Lanau, TL’nin tekrar büyük bir değer kaybı yaşamasının kaçılmaz olduğunu söylüyor

tl değer kaybı

Ona göre Merkez Bankası’nın rezervlerinin düşük seviyede olması ve dışarıdan gelen yabancı paranın da az miktarda olması nedeniyle Türkiye tekrar bir kur kriziyle karşılaşabilir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde yatırım fonu yöneticisi olan Will Slaugher, Türkiye makroekonomik olarak son sürat raydan çıkmaya doğru ilerliyor ifadelerini kullandı

dolar kuru

Slaugher Twitter hesabından yaptığı paylaşımında; “Erdoğan ve çevresindeki zır cahil dalkavuk zümresi iktidardan düşmediği müddetçe Türkiye için işler iyiye gitmeyecek” dedi. Öte yandan Slaugher’ın paylaşımını alıntılayan pek çok ekonomist de onun bu yorumuna katıldıklarını belirtti. Tüm bunların dışında Dünya Bankası da 1970’lerdekine benzer bir stagflasyonla karşı karşıya olduğumuz uyarısında bulundu. Dünyanın büyük kısmında yatırımların düşük seviyede olduğunu ifade eden Dünya Bankası, enflasyonla eş zamanlı ekonomik küçülme riskinin olduğunu belirtti.

İlginizi çekebilir:

Finansal Krizler, Pandemi, Savaş: Ekonomistlerin Yeni Korkusu Stagflasyon Nedir?

Yurt Dışına Çıkmadan Dövizle Gelir Elde Edebileceğiniz 11 Freelance İş Sitesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu