Adet Şişkinliği Nasıl Geçer? Adet Şişkinliğine İyi Gelen 8 Öneri

Adet döneminin yaklaştığını gösteren klasik belirtilerden biri de şişkinliktir. Kadınların neredeyse %70’i, regl dönemlerinde özellikle karın ve göğüs bölgesinde şişkinlik hisseder. Bazen adetten birkaç gün önce bazen de 1 hafta öncesinde başlayabilen bu durum tamamen hormonlardaki dalgalanmalardan dolayı oluşur. Peki, adet şişkinliği nasıl geçer?

Sizler için hazırladığımız bu yazıda, adet şişkinliği ile baş etmenize yardımcı olacak bazı tüyolara yer verdik. Keyifli okumalar!

Protein ve potasyum açısından zengin yiyecekler tüketin

Protein ve potasyum ağırlıklı bir diyet, adet dönemi şişkinliğinin azalmasına yardımcı olabilir. Örneğin muz, kavun, domates, somon, fındık ve kuşkonmaz gibi potasyum içeriği yüksek yiyecekler iyi birer alternatif olabilir. Aynı şekilde tavuk, balık veya tofu gibi sağlıklı proteinler de bu dönemde şişkinliğin kontrol altına alınmasına yardımcı olabilir.

Gaz yapan gıdalardan uzak durun

Brokoli veya lahana gibi halk arasında gaz yaptığı bilinen yiyecekler, rafinoz adı verilen karmaşık bir şeker türü içerir. İnsan vücudu ise rafinozu düzgün bir şekilde parçalamaya yardımcı olabilecek enzimlerden yoksundur. Bu nedenle şişkinliğinizi daha da artırmamak için fasulye, karnabahar ve brokoli gibi yiyeceklerden regl döneminde uzak durabilirsiniz.

Egzersiz rutininizi bozmayın

Egzersiz yapmak, adet döneminde belki de isteyeceğiniz son şey. Ancak uzmanlar, kalp atış hızını artırmanın başta şişkinlik olmak üzere pek çok adet semptomuna iyi geleceğini belirtiyor. 2018 yılında BMG Kadın Sağlığı dergisinde yayınlanan bir araştırma, 8 haftalık aerobik egzersizin şişkinlik ve diğer adet semptomlarını azaltmaya yardımcı olduğunu kanıtlayarak bu tezi doğrulamıştı.

Kafein ve alkolü azaltın

adet şişkinliği

Adet öncesi dönemde alkol almak başta göğüs hassasiyeti, ruh hali değişimleri ve şişkinlik olmak üzere birçok adet semptomunun yoğun yaşanmasına neden olabilir. Kahve ise vücudun susuz kalmasına neden olarak şişkinliği daha da artırabilir. Bu nedenle regl olmadan birkaç gün öncesinde alkol ve kahve tüketimine ara vererek daha konforlu bir süreç yaşayabilirsiniz.

Gazlı ve şekerli içeceklerden uzak durun

adet şişkinliği

Adet döneminde canınız tatlı bir şeyler çekerse kaçınmanız gereken ilk şey gazlı ve şekerli içeceklerdir. Bunlar şişkinliğinizin daha da artmasına neden olabilir. Aynı şey yapay tatlandırıcılar için de geçerlidir. Bunların yerine günde en az 8 bardak su içerek kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.

Meyve ve sebze tüketiminde aşırıya kaçmayın

adet şişkinliği

Kendinizi şişkin hissettiğinizde daha çok lif içeren besinler tüketerek sindirim sisteminizi rahatlatmak isteyebilirsiniz. Ancak bu durum ters de tepebilir. Clinical and Translational Gastroenterology dergisinde yayınlanan 2020 tarihli çalışmada, yüksek lifli yiyecekler tüketmenin katılımcılarda şişkinliği artırdığı sonucuna varıldı.

Bununla birlikte sebze ve meyvelerden tamamen uzak durmak da iyi bir fikir değildir. Ancak adet döneminde bunları birden büyük miktarlarda tüketmeye başlamanız, vücudunuz alışık olmadığı için gaz ve şişkinliği daha fazla artıracaktır.

Ev yemekleri yemeye çalışın

adet şişkinliği

Tükettiğimiz yiyecekler ile vücudumuzda oluşan şikâyetler aslında birbirleriyle oldukça ilişkilidir. Ne kadar yanlış beslenirsek o kadar hafıza problemleri, kilo sorunları veya akne gibi istenmeyen sonuçlarla karşılaşırız. Aynı şekilde doğru besinler tüketerek de şikâyetçi olduğumuz konuların giderilmesine yardımcı olabiliriz. Örneğin şişkinlik yaşadığınız günlerde dışarıda yemek yerine evde kendi sağlıklı yiyeceklerinizi hazırlayabilirsiniz. Bu durumda yağ ve tuz gibi şişkinliği artırabilecek etkenleri ortadan kaldıracağınız için şikâyetiniz de minimum seviyede olacaktır.

Doktorunuza danışmadan ilaç kullanmayın

adet şişkinliği

Adet döneminde ağrı ve şişkinliği azaltan birçok ilaç seçeneği mevcut. Örneğin bazı doğum kontrol hapları veya idrar söktürücü ilaçlar, regl döneminde ağrı ve şişkinliğin azalmasına yardımcı olabiliyor. Ancak bunları kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın. Zira sizin için uygun değillerse, faydasından çok zararını görebilirsiniz.

Ne zaman doktora danışmalıyım?

Pek çok kadın regl dönemi yaklaştığında adet şişkinliği yaşar. Bu aslında hormonların bir etkisi olduğu için normal ve beklenen bir durumdur. Ancak şişkinlik sizi çok rahatsız ediyorsa, o halde bir jinekoloğa muayene olmalısınız. Muayene sırasında herhangi bir sağlık sorunu saptanmaz ise adet şişkinliğine iyi gelecek bazı ilaçlar reçete edilebilir. Fakat bu ilaçlar hekime danışılmadan kesinlikle kullanılmamalıdır. Çünkü ilaçlar kişinin sağlık koşullarına uygun değilse faydadan çok zarara neden olabilirler.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Adet Döngüsünde Kadınların Vücudunda Günden Güne Meydana Gelen Değişiklikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu