D Vitamininin Kilo Kaybı Üzerindeki Etkileri

D vitamini, gelişmiş bağışıklık sistemi ve daha güçlü kemikler üzerinde etkisi olan önemli bir mikro besindir. Bununla birlikte, saymakla bitmeyen faydaları olan D vitamininin, kilo vermeye de yardımcı olabileceğine dair pek çok kanıt bulunuyor. Bu içeriğimizde, D vitamininin kilo verme üzerindeki etkilerini sizler için araştırdık. Keyifli okumalar dileriz.

kilo

D vitamini, bazı gıdalardan veya takviye olarak alabileceğiniz yağda çözünen bir vitamindir. Ayrıca, güneş ışığından da doğal ve sağlıklı bir yolla bu vitamini alabiliriz. Hatta, D vitamininin yüzde 80’ini güneş ışınlarından alıyoruz. Pek çok gıdada doğal olarak bulunmadığından, çoğu sağlık uzmanı günde en az 5-30 dakika güneşlenmemizi öneriyor. D vitamini; kemikleri ve dişleri korumak, bağışıklık sisteminizi sağlıklı tutmak, kalsiyum ve fosfor emilimini kolaylaştırmak için gereklidir. Ne yazık ki, dünya çapındaki insanların yaklaşık %50’sinin D vitamini seviyesi düşüktür. D vitamini eksikliği yaşayanlar genellikle, daha yaşlı yetişkinler, koyu tenli bireyler ve güneş ışınlarının sınırlı olduğu bölgelerde yaşayanlar oluyor. Obezite, bu eksiklik için başka bir risk faktörüdür. Öte yandan bazı araştırmalar yeterli D vitamini almanın kilo vermeye yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Fazla kilolu insanlar daha düşük D vitamini seviyesine sahipler

kilo

Araştırmalar, fazla kilonun daha düşük D vitamini seviyeleri ile ilişkili olduğunu göstermektedir. Düşük D vitamini seviyeleri ile obezite arasındaki ilişki hakkında birkaç farklı teori bulunuyor. Bazıları, obez insanların D vitamini açısından zengin gıdaları daha az tüketme eğiliminde olduğunu iddia ediyor. Diğerleri ise, obezlerin vücutlarını kapatmaya daha meyilli olduğunu ve bu sebeple daha az güneş ışığı alabildiklerini düşünüyor. Bununla birlikte, 2012 yılında yapılan bir araştırmada, D vitamini ihtiyacının vücut büyüklüğüne bağlı olduğu anlaşıldı. Yani, fazla kilolu insanların yeterli vitamin seviyesine ulaşabilmeleri için, normal kiloda olanlardan daha fazla miktarda vitamine ihtiyaçları var. Teorik olarak kilo verdiğinizde vücudunuzdaki vitamin miktarı aynı kaldığı için aslında kandaki vitamin seviyeniz artmış olur. Bir çalışma, az miktarda kilo kaybının bile kandaki D vitamini seviyelerinde önemli ölçüde bir artışa yol açtığını öne sürüyor.

Yeterli miktarda D vitamini almak, kilo kaybını artırmakla birlikte vücut yağını da azaltabilir

 d vitamini
1189134122

Vücudun ihtiyacı olan D vitamininin yeterli miktarda alınması, kemiklerin güçlü olması ve genel sağlığı desteklemek için çok önemlidir. 218 kilolu kadının yer aldığı bir araştırmada, bütün katılımcılara egzersiz ve diyet planı uygulandı. Kadınların yarısı D vitamini takviyesi alırken, diğer yarısı takviye almadı. Araştırmanın sonunda D vitamini takviyesi alan kadınların, ortalama 3,2 kg daha fazla kilo verdiği sonucuna ulaşıldı. Başka bir çalışmada, fazla kilolu kadınlara 12 hafta boyunca D vitamini takviyesi yapıldı. Çalışmanın sonunda, kadınlar kilo veremediler. Ancak artan D vitamini düzeylerinin vücut yağını azalttığı anlaşıldı. D vitamini ayrıca kilo alımında bir azalma ile ilişkilendirilebilir. 4.600’den fazla yaşlı kadın üzerinde yapılan bir araştırmada, D vitamini seviyesi fazla olan kadınların, diğerlerine göre daha az kilo aldığı sonucuna vardılar. Kısacası, yeterli miktarda D vitamini almak kilo kaybını artırabilir, vücut yağını azaltabilir ve kilo alımını sınırlayabilir.

D vitamini kilo kaybına nasıl yardımcı olur?

kilo

Uzmanlar, yeterli miktarda D vitamini almanın, vücudumuzda yeni yağ hücrelerinin oluşmasını azaltabileceğini düşünüyor. Ayrıca, yağ hücrelerinin depolanmasını baskılayarak yağ birikimini etkili bir şekilde azaltabilir. Bununla birlikte, D vitamini uyku düzeninizden ruh halinize kadar pek çok şeyi etkileyen serotonin seviyenizi artırabilir. Serotonin, iştahınızı kontrol etmede rol oynayabilir, tokluk hissini artırabilir, vücut ağırlığını ve kalori alımını azaltabilir.

Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu D vitamini miktarı ne kadar?

19-70 yaş arası yetişkinlerin günde en az 15 mikrogram D vitamini alması önerilir. Bununla birlikte, bazı araştırmalar dozajın vücut ağırlığına dayalı olması gerektiğini gösterdiğinden, D vitamini takviyesinin miktarı her vücut için farklılık gösterebilir. Öte yandan, günde 25 mikrograma kadar olan dozların hiçbir yan etkisi olmadığı bildirilmiştir. Yine de D vitamininin çok fazla alınması toksisiteye neden olabilir. Bu sebeple, D vitamini takviyesi için vücudunuzun ihtiyaç duyduğu miktar konusunda doktorunuza danışmanız en doğrusudur.

Sonuç olarak, güneş ışınlarından yeteri kadar faydalanamıyorsanız veya herhangi bir sebeple D vitamini eksikliği riski taşıyorsanız, takviye almayı düşünmek iyi bir fikir olabilir. D vitamini takviyesi almanız sağlığınız için önemli olabileceği gibi, kilo vermenize de yardımcı olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu