31 Mart Seçimleri: Partilerin En Yüksek Ve En Düşük Oy Aldıkları Şehirler Hangileri?

Tüm Türkiye’nin merakla beklediği 31 Mart seçimleri geride kaldı. Ancak bu tarihi seçimin yankıları sürüyor. Cumhuriyet Halk Partisinin ülkenin birinci partisi haline geldiği, iktidardaki Ak Partini ise ciddi oy kaybı yaşadığı seçim bir süre daha konuşulacak gibi görünüyor. Peki, son yılların bu en ilginç seçiminde, partilerin en yüksek ve en düşük oy aldıkları şehirler hangileri? Detaylara birlikte bakalım.

CHP, uzun bir aradan sonra ilk kez 31 Mart seçimleri ile Türkiye’nin en başarılı partisi haline geldi

Türkiye genelinde yüzde 37,77 oy alan CHP sandıktan birinci parti olarak çıkmayı ve İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere pek çok büyükşehirde belediye başkanlığını kazanmayı başardı.

İktidardaki AKP ise ciddi bir oy kaybı yaşadı, bazı kalelerini kaybetti

Yeniden Refah Partisi ise MHP, İYİ Parti ve DEM Parti gibi kitlesel partileri geride bırakmayı başardı, ülke genelinde en çok oy alan üçüncü parti oldu

 Kısacası 31 Mart 2024 seçimlerinin sonuçları itibarıyla son yılların en dikkat çekici seçimlerinden biri olduğu rahatlıkla söylenebilir. Bu ilginç seçimlerde seçmenin mesajını daha iyi anlamak ve ortaya çıkan tabloyu daha doğru bir şekilde değerlendirmek için partilerin en yüksek ve en düşük oy aldıkları şehirler hangileri sorusuna yanıt bulmak önemli. Gelin, sorunun yanıtını birlikte arayalım, 31 Mart seçimlerinde öne çıkan partilerin en çok ve en az oy aldıkları şehirlere birlikte bakalım.

Yerel seçimin galibi CHP’nin en yüksek oy aldığı şehir başkent Ankara oldu

Geçtiğimiz dönemde de belediye başkan olarak görev yapan CHP adayı Mansur Yavaş ile AKP adayı Turgut Altınok arasında yaklaşık 30 puanlık fark oluştu. Yavaş, Altınok’un neredeyse iki katı oy aldı. Mansur Yavaş yüzde 60,44 oy oranı ile ikinci kez Ankara Büyükşehir Belediye başkanı seçildi.

CHP’nin en yüksek oy aldığı ikinci şehir ise Mersin

CHP’nin Mersin Büyükşehir Belediyesi için aday gösterdiği Vahap Seçer yüzde 59,52’lik oy oranı ile seçim yarışını birinci sırada tamamladı. En yakın rakibi MHP adayı Serdar Soydan ise yüzde 31,04 oy aldı.

CHP, en yüksek oy aldığı 10 şehrin tamamında yüzde 50 barajını aşmayı başardı

31 Mart seçimlerine damga vuran CHP’nin en yüksek oy aldığı 10 şehir ise şu şekilde:

CHP’nin en düşük oy oranına sahip olduğu şehir ise yüzde 1,4 ile Hakkari

Partinin en az oy aldığı 10 şehir ise şu şekilde:

İktidar partisi AKP, 31 Mart’ta yalnızca üç şehirde yüzde 50 barajını aşabildi. AKP’nin en çok oy aldığı şehir ise yüzde 54,7 ile Rize oldu

partilerin en yüksek ve en düşük oy aldıkları şehirler

31 Mart seçimlerinde AKP’nin en yüksek oy aldığı 10 şehir ise şu şekilde:

AKP’nin en az oy aldığı şehirler listesinin zirvesinde ise Batman var

AKP’li yöneticilerin oy oranları bakımından en çok hayal kırıklığı yaşadığı 10 şehir ise şu şekilde:

Yeniden Refah Partisi, 31 Mart seçimlerinde büyük sürpriz yaparak en fazla oy alan üçüncü parti olmayı başardı

YRP’nin en çok ay aldığı şehir ise, belediye başkanlığını da kazandığı Şanlıurfa oldu. Yeniden Refah Partisinin en çok oy aldığı 10 şehir ise sırasıyla Şanlıurfa, Yozgat, Kahramanmaraş, Düzce, Konya, Karabük, Bingöl, Elazığ, Kayseri ve Rize.

Fatih Erbakan liderliğindeki YRP’nin en az oy oranında kaldığı şehirlerin başında ise Edirne geliyor

partilerin en yüksek ve en düşük oy aldıkları şehirler

Parti, Edirne’de yalnızca yüze 0,3 oranında bir oy alabildi. Yeniden Refah Partisinin en az oy aldığı 10 şehir ise sırasıyla Edirne, Çanakkale, Kırklareli, Tunceli, Hakkari, İzmir, Aydın, Ardahan, Muğla ve Mersin.

Batman yüzde 64,5 ile DEM Parti’nin en yüksek oy aldığı şehir oldu

partilerin en yüksek ve en düşük oy aldıkları şehirler

Yeniden Refah Partisinin ardından en çok oy alan dördüncü parti konumundaki DEM Partinin ülke genelindeki oy oranı yüzde 5,70. DEM Partinin en çok oy aldığı şehirler Batman, Diyarbakır, Mardin, Van, Ağrı, Siirt, Hakkari, Iğdır, Muş ve Şırnak. En az oy aldığı şehirler sıralaması ise şu şekilde:  Tokat, Zonguldak, Sivas, Ordu, Kastamonu, Çankırı, Kırıkkale, Giresun ve Amasya.

31 Mart’tan beşinci parti olarak çıkan MHP’nin en çok oy aldığı şehir yüzde 59,8 ile Çankırı. En az oy aldığı il ise yüzde 4.1 ile düzce

partilerin en yüksek ve en düşük oy aldıkları şehirler

Seçimin kaybedenleri arasında gösterilen İYİ Parti en yüksek oy oranını yüzde 52 ile Nevşehir’de yakaladı

partilerin en yüksek ve en düşük oy aldıkları şehirler

İYİ Partinin en az oy aldığı şehir ise yüzde 0,3 ile Bingöl oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu