Deprem Suriye’yi De Sarstı: Yüzlerce Can Kaybı Var 

Türkiye şu ana kadarki en büyük felaketlerden birini yaşadı. Kahramanmaraş dün ve bugün büyük depremlerle sarsıldı. Sabah 04.17’de meydana gelen 7,7 şiddetindeki depremden sonra bugün öğleden sonra 7,6 büyüklüğünde çok büyük bir deprem daha yaşandı. Depremler merkez üssü Kahramanmaraş ile birlikte 10’dan fazla ilimizi etkiledi. Yerin 7 kilometre altında olan bu büyük deprem komşularımızı da neredeyse bizim kadar etkiledi. Suriye başta olmak üzere Lübnan, Filistin, İsrail, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ve Irak’ta da depremin etkisi hissedildi. Suriye’den can kaybı ve yıkım haberleri gelmeye devam ediyor.

“Ölü ve yaralı sayısı artabilir”

Deprem

Kahramanmaraş’ta yaşanan korkunç deprem sadece ülkemizi değil dünyanın birçok yerini sarstı. En çok etkilenen ülkelerden biri de komşumuz Suriye oldu. Güncel olarak Suriye’de 810 kişinin öldüğü, 2 bin 315 kişinin yaralandığı biliniyor. Suriye’de faaliyet gösteren sivil savunma ağı Beyaz Bereliler, muhalefetin denetlediği bölgelere yönelik, “Ölü ve yaralı sayısı artabilir. Çünkü enkaz altında kalan aileler var. Ekiplerimiz arama kurtarma çalışmalarını sürdürüyor” açıklamalarında bulundu.

Kurtarma ekipleri şiddetli yağmurun altında arama yapıyor

Deprem

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın kabinesini topladığı açıklandı. Devlet televizyonunda yayınlanan haberlerde, birçok kentte kurtarma ekiplerinin şiddetli yağmurun altında arama yaptığı görüldü. 

Halk bombalardan yıkılan binalarda yaşıyor

Deprem

Suriye’de muhalefetin denetimindeki bölgelerde 4 milyona yakın vatandaş ikamet ediyor. Ne yazık ki, bu insanların çoğu savaş nedeniyle bombalardan büyük oranda zarar görmüş apartmanlarda yaşıyor. Bu binalar depreme oldukça dayanıksız. Başkent Şam’da 40 saniye süren depremden sonra halkın geceyi sokakta geçirdiği söylendi. Yardım kuruluşları, hastanelerin yaralılara yardım etmek için boşaltıldığını açıkladı. 

Suriye uluslararası acil yardım çağrısı yaptı

Suriye Arap Kızılayı uluslararası bir acil yardım çağrısı yaptı. Kuruluşun sözcüsü olan Rahaf Aboud, “Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletler ve uluslararası toplumdan büyük yıkıma yol açan bu depremde bize destek olmasını, çadır, gıda ve sağlık malzemesi gönderilmesini istiyoruz” diye yardım istedi. 

Depremzedeler Konuştu: Kar Devam Ediyor, Hava Soğuk, Yemeğimiz Yok, Çok Zor Durumdayız

Deprem Bölgesine En Çok Hangi Malzemelere İhtiyaç Var?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu