Zamana Karşı Direnip Ayakta Kalmayı Başaran Yapılar

Mabetler, kaleler, tapınaklar ve katedraller uzun süre dayanacak şekilde inşa edilmiştir, bu nedenle dünyanın ayakta kalan en eski binalarının çoğunun bu yapılar olduğuna şaşırmamak gerek. Peki ya evlerden kaçı zamana direniyor? Tabii ki, dünyadaki en eski evler mağaralardır. İtalya’nın Sassi di Matera semtlerinde ve İran’ın Meymand bölgesinde, bunun gibi binlerce yıllık mağaralar bulunmaktadır. Ayrıca, yüzyıllar öncesine dayanan daha modern ev türleri de vardır. İşte en eski evler.

Ayrıca bu içeriğe bakmak isteyebilirsiniz: “Binlerce Yıl Önce Yapılmasına Rağmen Günümüze Kadar Ulaşmayı Başaran Dünyanın En Eski 13 Tapınağı”

1. Sassi di Matera, İtalya (MÖ 10.000)

En eski evler

İtalya’nın Basilicata bölgesinde bulunan Sassi di Matera’daki mağaralar, yaklaşık 12.000 yıl önce sona eren Paleolitik veya Eski Taş Devri’nden bu yana insan yerleşiminin kanıtlarını gösteriyor. UNESCO, en eski evler arasında bulunan mağaraları “Akdeniz bölgesindeki ilkel bir yerleşimin en seçkin ve bozulmamış örneği” olarak adlandırıyor.

2. Knap of Howar, İskoçya (MÖ 3500-3000)

Knap of Howar

Erken Neolitik dönemde inşa edilen Knap of Howar, 1920’lerin sonlarında yapının kış fırtınalarına maruz kaldığı zaman keşfedildi. Historic Environment Scotland, burayı “İskoçya’da (ve muhtemelen kuzey-batı Avrupa’da) Erken Neolitik taş evlerin en iyi korunmuş ve en eksiksiz örneği” olarak kabul etti.

3. Jarlshof, İskoçya (MÖ 2700)

Jarlshof

İlk olarak Tunç Çağı’nda Neolitik insanların yerleştiği Jarlshof, MS 1600’e kadar yerleşim yeri olarak kullanılmıştır.

4. Meymand, İran (MÖ 2000)

Meymand

Meymand, İran’ın kayalara oyulmuş mağara evleriyle dolu. Köyde bulunan mağara ve yeraltı evleri yumuşak kayalardan oyulmuş ve Taş Devri’ndeki yerleşimcilere ev sahipliği yapmıştır. Bu mağara evlerin her biri yaklaşık 2 metre uzunluğunda ve 20 metrekare büyüklüğünde. Mağara evlerin her biri farklı sayıda odalara sahip olmakla beraber bu sayı yediye kadar çıkabiliyor.

5. Broch of Mousa, İskoçya (MÖ 300)

En eski evler

En eski evler arasında bulunan Broch of Mousa, Demir Çağı’na ait yuvarlak evlerin en iyi korunmuş halidir. Broch of Mousa, İskandinav destanlarında iki kez geçer. Biri, MS 900’de İzlanda’ya giderken bir gemi kazasından sonra kaçan bir çiftin buraya nasıl sığındığını anlatırken, bir diğeri bu yuvarlak yapıyı saldırması zor bir yer olarak tanımlıyor.

6. Roman Lighthouse, İngiltere (MS 2. yüzyıl)

Roman Lighthouse

İngiltere, Kent’teki Dover Kalesi’nde bulunan bu deniz feneri, Roma İmparatorluğu’ndan kalan üç yapıdan biridir. Google Arts & Culture’a göre, aynı zamanda İngiltere’deki en iyi korunmuş Roma yapısıdır.

7. St. George Manastırı, Filistin (MS 420)

En eski evler

Aziz John ve Choziba George Manastırı aslen bir lavra veya keşişler için ev olarak hizmet eden mağaralar kümesiydi. 500’lü yıllarda manastır olarak yeniden düzenlenmiş, birkaç kez yıkılıp yeniden inşa edilmiş ve bugün Rum Ortodoks rahiplerinin yaşadığı bir yer haline gelmiştir.

8. Saltford Manor House, İngiltere (MS 1148)

En eski evler

Mimari tarihçi John Goodall’a göre Somerset’teki Saltford Manor House, “İngiltere’de sürekli olarak yaşanılan en eski ev” olarak kabul ediliyor.

9. Acoma Pueblo, ABD (MS 1150)

Acoma Pueblo

Aslen Anaasazi halkına ev sahipliği yapan yer, New Mexico, ABD’de bulunmakta ve Kuzey Amerika’da sürekli olarak yaşayan en eski topluluğa ev sahipliği yapmaktadır.

10. Kirkjubøargarður, Faroe Adaları (MS 11. yüzyıl)

Kirkjubøargarður

Roykstovan olarak da bilinen Kirkjubøargarður, 900 yıllık bir çiftlik evidir. Birçok tur rehberi, bu evi Avrupa’nın en eski ahşap evlerinden biri olarak tanımlıyor.

11. Kandovan, İran (MS 13. yüzyıl)

Kandovan

İran’ın kuzeybatısındaki Doğu Azerbaycan eyaletinde yer alan bu ilginç yerleşim yeri ilk bakışta Kapadokya’yı andırıyor! Osku ilçesinde bulunan Kandovan, adını Farsça arı kovanları anlamına gelen “Kandoo” kelimesinden alıyor. 1200’lerde kurulan ve muhtemelen İslam öncesi zamanlarda iskan edilen köy, 2006 nüfus sayımına göre 601 kişiye ev sahipliği yapıyordu.

12. Maison de Jeanne, Fransa (MS 14. yüzyıl)

Maison de Jeanne, adını binanın bilinen son sahibinden almıştır ve Aveyron’daki en eski ev olduğu düşünülmektedir.

13. Thoor Ballylee, İrlanda (MS 15. veya 16. yüzyıl)

En eski evler

Thoor Ballylee’nin ahşap bir kale olarak başlamış olması ve daha sonra 1400’lerde veya 1500’lerde taş kuleye dönüştürülmüş olması muhtemeldir. İrlandalı şair WB Yeats 20. yüzyılın başlarında burada yaşadığı için bugün popüler olarak Yeats Kulesi olarak biliniyor (1916’da sadece 35 £ karşılığında satın aldı).

14. Villa Capra La Rotonda, İtalya (MS 16. yüzyıl)

En eski evler

Villa Rotonda, İtalyan Rönesans mimarı Andrea Palladio tarafından Katolik rahip Paolo Almerico için tasarlandı. Sanatçılar Lorenzo Rubini, Giambattista Albanese, Agostino Rubini, Ottavio Ridolfi, Bascapè ve Fontana’nın dekorasyonlarını içeren ev 1592 yılında tamamlandı.

15. Dar al-Hajar, Yemen (MS 18. yüzyıl)

En eski evler

En eski evler arasında yer alan Dar al-Hajar, Yemen’in Sana’a kentine yaklaşık 15 kilometre uzaklıktaki Wadi Dhar’da bulunan eski bir kraliyet sarayıdır. 1920’lerde, Yemen hükümdarı olan Yahya Muhammed Hamid ed-Din’in yazlık inziva yeri olarak inşa edilen bina, 1786’da al-Imam Mansour için inşa edilmiş bir yapının tepesinde oturuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu