Yabancı Basın Ülkemizdeki Seçimlerle İlgili Neler Yazdı?

Türkiye gündeminde bugün önemli bir gün! Binlerce vatandaş oy vermek için sandık başına geçti. Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için oy kullanma sürecinin sabah saatlerinde resmen başladığı 14 Mayıs gününde heyecan dorukta! Cumhuriyetimizin ilan edilmesinin 100. yılına denk gelen 2023 yılı seçimleri sembolik anlamıyla da büyük değer taşıyor. Bunun yanı sıra seçim süreci dış basında da oldukça konuşuldu! Yapılan analizler çerçevesinde Türkiye tarihi için önem arz eden bu seçimde en çok konuşulanlardan biri ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu arasındaki üslup farkıydı. Peki kritik seçim süreci yurt dışına nasıl yansıdı? Yabancı basın manşetlerde neler yazdı? Gelin seçimlerin yurt dışındaki yankılarına birlikte bakalım.

Reuters: Erdoğan 20 yıllık iktidarının en büyük meydan okumasıyla karşı karşıya

Birleşik Krallık merkezli haber ajansı Reuters, Türkiye’nin modern tarihindeki en önemli seçimlerden birine gittiğini belirtti. Reuters, “Erdoğan’ın 20 yıllık iktidarının en büyük siyasi meydan okumasıyla karşı karşıya kalacağını” da manşetine ekledi.

BBC: Erdoğan hayatının mücadelesini veriyor

dış basında seçim

Birleşik Krallık’ın (BK) kamu yayımcısı BBC’ye ait haberde, “Erdoğan’ın kendisine karşı birleşen muhalefeti yenmek için hayatının mücadelesini verdiği” manşeti atıldı. BBC’nin Avrupa editörü Paul Kirby’nin analizinde ise, 6 Şubat’taki depremlerin ve yüksek enflasyonun seçim sürecinde tartışılan önemli konular arasında olduğuna dikkat çekildi. Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kılıçdaroğlu’nun muhalefet için “umut verici” olduğu değerlendirmesi de analizde yer aldı.

France 24: Kılıçdaroğlu, azınlıkların sesi oldu

dış basında seçim

Fransız kamu yayımcısı France 24 ise Kılıçdaroğlu’nun seçim kampanyasında Alevi kimliğini ön plana çıkararak, “uzun süredir ayrımcılığa uğrayan ve değişim için can atan azınlıkların sesine dönüştüğünü” manşetine ekledi. France 24’ün manşetinde ” Kılıçdaroğlu, azınlıkların sesi oldu” ifadesi dikkat çekti.
 

Washington Post: Erdoğan’ın öfkesi, üzerindeki baskıyı gösteriyor

ABD’nin ünlü gazetelerinden Washington Post (WP) ise Erdoğan’ın seçim günü yaklaştıkça üslubunu sertleştirdiğine dikkat çekti. “Geçmiştekine kıyasla daha öfke dolu olan bu söylemlerin, seçimin Erdoğan üzerinde yarattığı baskıyı gösterdiği” öne sürüldü. WP’nin İstanbul Büro Şefi Kareem Fahim’in kaleme aldığı yazıda, 2017’deki referandumla cumhurbaşkanlığı sistemine geçilmesinin, yetkilerini artırırken Erdoğan’ı zayıflattığı yorumu da dikkat çekti.

Ülkedeki tüm krizlerden neredeyse Erdoğan’ın sorumlu tutulduğunun altının çizildiği analizde, bu durumun “daha önceden bölünmüş ve can çekişen muhalefetin, Erdoğan’ın gücünü artırmasına karşı bir araya gelmesini sağladığı” savunuldu.

Euronews: Deprem bölgesindekiler bölünmüş durumda

yabancı basın

Daha çok Avrupa ağırlıklı yayın merkezi olan Fransa merkezli haber kanalı Euronews’in sitesinde yer alan analizde ise Erdoğan’ın seçim kampanyasını deprem bölgesindeki inşaat çalışmaları üzerine kurduğuna değinildi. Bu süreçte 69 yaşındaki cumhurbaşkanının “seçmenleri başarılı bir toparlanma sürecinde ülkeye sadece kendisinin rehberlik edeceğine inandırmaya çalıştığı” yorumu da dikkat çekti. Yapılan analizde, deprem bölgesindeki yurttaşların bölünmüş durumda olduğu da belirtildi. Öte yandan afete yönelik yardımların ve müdahalelerin yetersiz kaldığını düşünenlerin muhalefete, hükümetin çalışmalarını olumlu karşılayanlarınsa Erdoğan’a oy atacağı değerlendirmesi yer aldı.

CNN: Kılıçdaroğlu imajını tamamen değiştirdi

yabancı basın

ABD’nin önde gelen medya kuruluşlarından CNN, Kılıçdaroğlu’nun seçimlere giderken imajını baştan aşağı değiştirdiğini manşete aldı. Elizabeth Wells’in analizinde Kılıçdaroğlu’nun, seçim kampanyası boyunca mesajlarının çoğunu “Türk orta sınıfına özgü evinden” yayımladığına değinildi. Bu durumun Kılıçdaroğlu ve CHP’nin bir zamanlar sahip olduğu “seçkinci imajla keskin bir tezat oluşturduğu” yorumu da eklendi. Ayrıca 74 yaşındaki siyasetçinin mesajlarının artık “Erdoğan’ın her zaman savunduğunu belirttiği seçmen kitlesine, orta sınıfa ve ezilenlere hitap ettiği” değerlendirmesi de yapıldı.

New York Times: YSK’nın tarafsızlığı tartışmalı

yabancı basın

ABD’nin önde gelen gazetelerinden New York Times’da seçimle ilgili manşetiyle dikkat çekti. (NYT) haberinde Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) tarafsızlığından şüphe duyulduğu yorumuna yer verdi. NYT’nin İstanbul Büro Şefi Ben Hubbard’ın kaleme aldığı analizde, Altınbaş Üniversitesi’nden Hasan Sinar’ın, “Kağıt üzerinde tarafsızlar. Ancak hükümet bu kadar uzun süre iktidarda kaldığında, o pozisyondaki hiç kimse artık tarafsız olamaz” görüşleri de paylaşıldı.

TASS: Erdoğan, sonuçlara saygı göstereceğini söyledi

yabancı basın

Rus devletine ait haber ajansı TASS da seçimin dış basındaki yankı uyandıran manşetlerinden birini attı. Erdoğan’ın “Sandıktan çıkan sonuca saygı gösteririz” sözlerine dikkat çeken TASS, haberinde kritik seçimde ön plana çıkan rakiplerin Erdoğan ve Kılıçdaroğlu olduğunu da belirtti.

The National: Kasımpaşa, Erdoğan’ın arkasında

yabancı basın

Birleşik Arap Emirlikleri’nde İngilizce yayımlanan The National gazetesi de seçime dair bir haber kaleme aldı. Yayın kuruluşu, Erdoğan’ın memleketi Kasımpaşa semtinde seçmenlerle görüştü ve ardından bir analiz yayınladı. Holly Johnston’ın analizinde, Beyoğlu’ndaki Kasımpaşa semtinde yaşayan yurttaşların, Erdoğan’ın seçilmesi halinde ekonomik sorunların çözüleceğini ve ülkenin istikrara kavuşacağını düşündüğünü haberleştirdi.

Evden Çıkamayan Vatandaşlar Seyyar Sandıkta, Hastalar Ambulansla Taşınarak Oy Kullandı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu