Lopburi Kenti Hayalet Şehre Dönmek Üzere!

Tayland’daki Lopburi eyaletinin aynı isimli şehri, ülkenin önemli ticaret merkezlerinden biri. 1000 yıldan daha uzun bir zaman önce kurulan şehir köklü geçmişi, kendine özgü mimari yapıları, dikkat çekici tarihi eserleri ve tapınakları ile ünlü. Bir de maymunlarıyla! Öyle ki şehrin doğal bir parçası olan maymunlar için her yıl bir festival bile düzenleniyor. Lopburi Maymun Festivali, dünyanın farklı noktalarından çok sayıda turistin şehre akın etmesinin de temel sebeplerinden. Ancak son dönemde yerli halk, şehrin simgeleri arasında yer alan maymunlara pek de iyi gözle bakmıyor. Çünkü şehir, maymunlar tarafından işgal edilmiş durumda! Dahası bu sıra dışı istilacıların hedefi haline gelen Lopburi, bir hayalet şehre dönüşmek üzere. Şehirdeki alışveriş merkezleri kapanıyor, esnaflar dükkanlarını boşaltıyor, turistler ise sokakların hiç de güvenli olmadığı şehrin yakınından bile geçmiyor! Evet, Tayland maymun istilası haberleri son günlerde bölgedeki en dikkat çekici konulardan biri. Detaylara birlikte bakalım.

Tayland’daki Lopburi eyaletinin aynı isimli şehri, ülkedeki önemli ticaret ve turizm merkezlerinden biri

1000 yıldan daha eski köklü bir tarihe sahip olan Lopburi, kendine özgü mimari yapısı ve kadim tapınakları ile biliniyor. Ancak şehrin en ünlü sembolü, maymunlar. Öyle ki şehirde her yıl Monkey Buffet isimli bir festival dahi düzenleniyor.

Lopburi’deki maymun festivali, dünyanın farklı coğrafyalarından çok sayıda turistin şehre akın etmesini sağlıyor

Bu bakımdan festival ve dolayısıyla da maymunlar, yerli halk için en önemli gelir kaynakları arasında yer alıyor. Ancak bölge halkı son dönemde Lopburi’nin maymunlarına pek de iyi gözle bakmıyor. Çünkü bu maymunlar, sıra dışı bir istila öyküsünün merkezinde yer alıyor

Tayland’ın Lopburi şehri maymunlar tarafından istila edilmiş durumda!

Bu sebeple Tayland maymun istilası haberleri ile gündemde. 3.500 primatın yer aldığı devasa maymun ordusu tarafından ele geçirilen Lopburi, bir hayalet şehre dönüşme tehlikesiyle de karşı karşıya.

Maymun istilası yüzünden şehirdeki alışveriş merkezleri kapanıyor, esnaflar dükkanlarını boşaltıyor

Uzmanlar, maymun istilası sebebiyle pek çok esnafın kepenk kapattığını ve yerli halktan çok sayıda insanın bölgeyi terk ettiğini dile getiriyor. Çünkü şehirdeki mağazaları talan etmek maymunların başlıca eğlencesi!

Şehirde eski günlerde olduğu gibi kalabalık turist kafilelerine rastlamak ise neredeyse imkânsız

Çünkü maymun ordusunun neferleri, şehrin kontrolünü elinde bulunduruyor. Trafikteki otomobillere veya kaldırımlardaki yayalara saldırmak ise istilacı maymunların günlük rutinleri arasında yer alıyor.

Sıra dışı istilacılar tarafından ele geçirilen Lopburi kenti, bir hayalet şehre dönüşmek üzere

tayland maymun istilası

Bölgedeki maymun popülasyonunun özellikle Covid-19 pandemisi sırasında kontrolsüz şekilde arttığı dile getiriliyor

tayland maymun istilası

Bazı uzmanlar uzun zamandır insanlarla iç içe yaşayan maymunların büyük bölümünün şekerli yiyecek ve içeceklere bağımlı hale geldiğini, bu bağımlılığın onları daha hareketli ve öfkeli hale getirdiğini ifade ediyor. Öte yandan maymunların aşırı şekilde çoğalmasının sebebinin de yine bu şeker bağımlılığı olduğu düşünülüyor.

Son dönemde maymunların yönetimi altında bulunan Lopburi şehri, korkutucu maymun savaşlarına da sahne oluyor

tayland maymun istilası

İstilacı ordunun 3.500 üyesi olduğu düşünülse de şehirde 6.000’den fazla maymun yaşadığı biliniyor. Hâlâ bölgede bulunan yerli halktan insanlar ise hayli korkutucu maymun savaşlarına tanık olduklarını dile getiriyor. Çünkü şehrin yeni efendileri kendi aralarında da bir iktidar kavgasına tutuşuyor. Maymun çeteleri arasındaki savaşların zaman zaman hayli korkutucu manzaralara sahne olduğu ifade ediliyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu