Ukrayna, Donetsk’teki kritik kente girdi: Kadirov’dan nükleer silah kullanma çağrısı – Son Dakika Dünya Haberleri

Ukrayna Savunma Bakanlığı, Ukrayna askerlerinin Donetsk bölgesinde yer alan Liman şehrine girdiğini duyurdu.

Bakanlığın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Ukrayna Hava Taarruz Kuvvetleri, Donetsk bölgesi Liman’a giriyor. Ukrayna ordusu, bugünün ve gelecekteki herhangi bir ‘referandumda’ belirleyici oya her zaman sahip olmuştur ve olacaktır” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, Ukrayna askerlerinin Liman şehri tabelasına Ukrayna bayrağını astığını gösteren görüntü de paylaşıldı.

Ukrayna, Donetsk'teki kritik kente girdi: Kadirov'dan nükleer silah kullanma çağrısı - 1Rusya, Ukrayna’nın doğusundaki Herson, Zaporijya, Donetsk ve Luhansk kentlerini ilhak etti.

Sosyal medyadaki görüntülerde, Ukrayna güçlerinin Liman şehrine doğru ilerlediği, yol kenarlarında imha edilmiş çok sayıda Rus zırhlısı, Rus askerlerine ait cesetler olduğu, şehre giden bir köprünün yıkıldığı görülüyor.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Doğu Grubu Temsilcisi Sergey Çerevatiy, yaptığı açıklamada, “Gördüğünüz bilgi ve video doğru. Biz zaten Liman’dayız ama çatışmalar devam ediyor” ifadesini kullandı.

RUSYA SAVUNMA BAKANLIĞI, GÜÇLERİNİN LİMAN’DAN ÇEKİLDİĞİNİ AÇIKLADI

Rusya Savunma Bakanlığı da “Kuşatma tehdidinin oluşması nedeniyle müttefik birlikler, Krasnıy Liman yerleşim biriminden daha avantajlı yerlere çekildi.” açıklamasını yaptı.

Ukrayna Luhanks Bölge İdaresi Başkanı Sergiy Hayday, Liman şehrinde 5 bine yakın Rus askerinin kuşatıldığını ve Ukrayna güçlerinin şehirden çıkış yollarının neredeyse tamamını tuttuğunu söylemişti.

ÇEÇENİSTAN LİDERİ’NDEN NÜKLEER SİLAH KULLANMA ÇAĞRISI

Rusya’nın müttefiği olan Çeçenistan Lideri Ramazan Kadirov, “Liman yenilgisinin ardından Rusya düşük kapasiteli nükleer silah kullanmayı düşünmeli” değerlendirmesini yaptı.


…’yi sosyal medyadan takip edin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu