Ub Iwerks Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Çizgi film tarihi, çok sevilen çizgi karakterlerle dolu. Ancak içlerinden bir tanesi var ki, uzun yıllardır hayran kitlesini ve popülerliğini koruyor! Mickey Mouse, ortaya çıktığı ilk andan itibaren, dünyanın en sevilen çizgi film karakterlerinden biri olmaya devam ediyor. Ancak Mickey Mouse’u özel bir karakter haline getiren tek şey milyonlarca insanın sevgisini kazanması değil! Mickey Mouse, çizgi film ve animasyon tarihinin gidişatını kökünden değiştiren bir karakter. Öyle ki, Mickey Mouse’un yaratım sürecindeki çalışmalar ve teknikler, yıllar sonra çok sevilen filmlere bile ilham verdi! Peki, dünyanın en ikonik çizgi film karakterinin yaratıcıları kimlerdi? Pek çok insan meşhur yapımcı Walt Disney’in adını duymuştur. Zaten Mickey Mouse’da uzun yıllar boyunca Walt Disney’in sahibi olduğu yapım şirketinin maskotuydu! Bu sebeple, Mickey Mouse’un yalnızca Walt Disney tarafından yaratıldığını düşünebilirsiniz. Ancak gerçek hikaye biraz farklı. Elbette Walt Disney’in de Mickey Mouse’un ortaya çıkmasında önemli katkıları var. Ancak Ub Iwerks, isimli sanatçı olmasaydı, Mickey Mouse hiçbir zaman var olmayacaktı! İşte, ikonik çizgi film karakteri Mickey Mouse’un arkasında “yaratıcı” beyin Ub Iwerks hakkında bilmeniz gerekenler…

Ub Iwerks, 24 Mart 1901’de Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Kansas City’de dünyaya geldi

Iwerks, küçük yaşlardan itibaren olağanüstü bir çizim yeteneğine ve tutkusuna sahipti. Iwerks, 18 yaşına geldiğinde Walt Disney ile tanıştı ve aralarında sıkı bir dostluk başladı. Bu tanışma ve sonrasında kurulun dostluk, animasyon dünyasının tamamen değişmesine sebep olacaktı. Walt Disney ve Ub Iwerks, animasyon üzerine aldıkları eğitimleri tamamladıktan sonra birlikte profesyonel olarak çalışmaya başladılar. İkili Kansas City’de “Laugh-O-Gram” isimli bir animasyon stüdyosu kurdu. Bu stüdyoda birkaç animasyon projesi ürettiler. Fakat bu animasyon filmlerle herhangi bir başarı yakalayamadılar. Kısa bir süre sonra Ub Iwerks ile Walt Disney Los Angeles’a taşındı. Disney’in vizyonu ve ticari zekası, Iwerks’ın yaratıcılığı ve sanatsal yetenekleri ikilinin çok büyük işlere imza atmalarını sağlayacaktı.

Ub Iwerks ile Walt Disney’in ilk önemli karakteri Şanslı Tavşan Oswald’dı

ub ıwerks

Şanslı Tavşan Oswald, Walt Disney ve Ub Iwerks ortaklığından doğan en eski ve ilk önemli çizgi karakterlerden biriydi! Ancak Şanslı Tavşan Oswald, ikilinin büyük bir çıkış gerçekleştirmesini sağlamadı. Hatta ilerleyen yıllarda karakterin ticari haklarını da kaybettiler. Buna rağmen Şanslı Tavşan Oswald, ileride bütün animasyon dünyasını derinden etkileyecek Mickey Mouse’un yaratılmasında ikiliye büyük katkı sağladı…

Iwerks bazen bir günde 700 çizim çalışması yapıyordu! Bu pek çok sanatçı için aylar süren bir çalışma demekti

Ancak Iwerks yoğun ve yorucu çalışmalarını karşılığını almakta gecikmedi. 1928 yılında Plane Crazy isimli kısa animasyon filmini yayınlamayı başardılar. Böylece Mickey Mouse ilk defa izleyiciyle buluştu! Ardından, Steamboat Willie ismindeki animasyon filmi gösterime girdi. Bu filimde, Mickey Mouse’un kız arkadaşı Minnie Mouse da yer alıyordu. Bu filmle beraber Mickey Mouse, kısa sürede pek çok insan tarafından tanınan ve sevilen bir karaktere dönüştü.

Iwerks, daha fazla özgürlük ve deneysel çalışmalar yapmak istiyordu

ub ıwerks

Bu sebeple 1930 yılında Ub Iwerks ile Walt Disney’in yolları ayrıldı! Ardından kendi animasyon stüdyosunu kurdu. Ancak bu ayrılık, Iwrkes ile Disney’in dostluklarını da olumsuz bir şekilde etkiledi. Çünkü Iwerks, Disney’in en büyük rakibi Universal Pictures stüdyosu ile ortaklık kurdu! Ub Iwerks bu dönemde “Kurbağa Flip” isimli bir karakter yarattı. Ancak bu karakter, Mickey Mouse’un başarısının yanına bile yaklaşamadı. Iwerks bir süre sonra iflas etti ve stüdyosunu kapatmak zorunda kaldı! İlerleyen dönemde, farklı animasyon şirketlerinde çalıştı.

Ub Iwerks 1940 yılında Walt Disney ile yeniden bir araya geldi

ub ıwerks

Ancak küçük bir şartı vardı! Daha fazla sanatsal özgürlük ve daha geniş bir deneye alanı istiyordu. Bu şartlar Disney tarafından kabul edildi. Böylece, animasyon dünyasının en önemli iki ismi, ayrıldıktan tam 10 yıl sonra tekrar buluştu. Ancak Iwerks ile Disney’in bu yeni çalışma döneminde, Iwerks daha çok özel efektler ve çekim teknikleriyle ilgilendi.

Iwerks, özel efekt alanında da önemli işler başardı

Çünkü Disney’den ayrıldıktan özel efektler üzerine pek çok çalışma yapmıştı. O dönemden gelen tecrübesi ve Disney’in sağladığı imkanlarla Iwerks özel efekt çalışmalarını ilerletmeyi başardı. Örneğin Iwerks tarafından geliştirilen, ekranda üç boyutlu bir etki yaratan kamera Disney’in Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler filminde kullanıldı. Öte yandan, yine Iwerks tarafından geliştirilen bir teknik sayesinde gerçek oyuncularla çizgi karakterler aynı sahnede yer alabiliyorlardı. Ub Iwerks tarafından geliştirilen teknikler, tüm dünyada pek çok sanatçıyı ve film stüdyosunu etkiledi. Hatta dünyaca ünlü Star Wars serisinin 1977 yapımı “Star Wars: A New Hope” filmi de bu tekniklerden faydalandı!

Ub Iwerks 1971 yılında yaşamın kaybetti

Sadece 3 ay daha yaşasaydı, ünlü eğlence parkı Disney World’ün açılışını da görebilecekti. Ölümünden sonra torunu, Ub Iwerks’ın hayatını ve çalışmalarını konu alan bir belgesel çekti. Sonuçta bu çalışkan ve yetenekli adam, ardında bütün dünyanın çok sevdiği ikonik karakterlerin ve animasyon dünyasını derinden etkileyen çalışmalar miras bıraktı…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu