Sıkı Topuz Yapıyorsanız Dikkat! Kelliğe Neden Oluyor

Türk Dermatoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Sema Karaoğlu, ‘Erkek tipi’ saç dökülmesinin kadınlarda da görüldüğüne değinerek, ‘Erkeklerde bunu hastalık olarak kabul etmiyoruz, bu daha çok genetik ve yapısal özellikleriyle ilgili. Ancak kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi olduğunda mutlaka tedavi yoluna gidiyoruz’ ifadelerini kullandı.

Saç dökülmesinin birçok nedeni olduğuna dikkati çeken Karaoğlu, saç kılı ve saçlı derideki hastalıkların yanı sıra birtakım davranışsal sebeplerinde dökülmeyi etkileyebileceğini dile getirdi.

SAÇ TOPLAMA STİLİ SAÇ DÖKÜLMESİNE NEDEN OLUYOR

Dr. Sema Karaoğlu, saç toplama stillerinin de saç dökülmesinde etkili olduğunu vurgulayarak, konuşmasına şu şekilde devam etti:

‘Hasta saç dökülmesi şikayetiyle geldiğinde biz öncelikle saç ne zaman ve nasıl dökülüyor, taramayla mı dökülüyor bunları öğreniyoruz. Çünkü günde yaklaşık 80-110 tel saç dökülmesini normal kabul ediyoruz. Bunun fazlasında dökülme varsa mutlaka hastanın tetkik edilmesi gerekiyor. Kansızlık, D vitamini ve B12 vitamini eksikliği, demir eksikliği, biotin eksikliği, tiroit hastalığı, hormonal bozukluğu var mı bunlara bakıyoruz. Muayene mutlaka bize az çok fikir veriyor. Çünkü bazen para şeklinde dökülmeler geliyor, yuvarlak kel alanlar. Bunlar halk arasında saç kıran diye bilinen hastalık. Bazen hastanın farkında olmadan eliyle saçıyla oynayarak kopara kopara meydana getirdiği dökülmeler var. Yanlış saç toplama stilleri nedeniyle saçların yanlarında seyrelme görüyoruz. Hatta bazen saçların gerdirilmesinden dolayı burada ciddi bir kellik görebiliyoruz.’

SAÇ STİLİNE BAĞLI DÖKÜLMELER ARTIYOR

Karaoğlu, son yıllarda ‘Traksiyon alopesisi’ olarak da adlandırılan saçların çok fazla çekilerek yapılan bağlama modellerinden kaynaklanan saç dökülmesinin de sık görüldüğünü aktardı.

Tepeden sıkı topuz yapmak bu tarz dökülmelerin en önemli nedenlerinden olduğunu belirten Karaoğlu, şunları aktardı:

‘Bu topuz evde genellikle açılmıyor. 2-3 gün bu topuzun bozulmadığı oluyor. Yanlardan saçın çekilmesi saçın terbiye edilmesi gibi algılanıyor. Saç zamanla çekilen yerlerden kopuyor ve kopanlar yeniden çıkmıyor. Saç sürekli yarım santimetre, 1-2 santimetre geriye gidiyor. Öyle saçlar var ki 4-5 santimetre açılmış, kellik gelişmiş. Saç ve kaş kılının bir özelliği var, bunlar dökülürse yerine yenisi gelmiyor. Halk arasında buna küsme deniliyor. Traksiyon alopesisi dediğimiz türdeki dökülmede saçlar maalesef tekrar yerine gelmiyor.’

Karaoğlu, saçların gerdirilmeden ve çok sıkı olmayacak şekilde topuz yapılması gerektiğine değinerek, ‘Saçları kopmayacak kadar çekerek bağlama yapılmalı. Saçlar çekilerek, gözler çekik gösterilmek isteniyor ancak o kopan teller birkaç kopmadan sonra geri gelmiyor. Vücut, ‘bu bölgede saç istenmiyor’ şeklinde algılıyor. Burada yedek saç folikülü yok. Bacak kılının yedek folikülü var ancak burada yedek kıl folikülü olmadığı için çok fazla küsüyor ve yeniden kıl şeklinde gelmiyor’ diye konuştu.

İLİşKİLİ HABERLER Yazın Saç Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Yazın Saç Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Saç Bakımında Sülfat İçermeyen Ürün Kullanmak Neden Önemli?

Saç Bakımında Sülfat İçermeyen Ürün Kullanmak Neden Önemli?

Parlak Saçlara Sahip Olmak İçin Bunları Yapın

Parlak Saçlara Sahip Olmak İçin Bunları Yapın

Aloe Vera ile Saç Bakımı

Aloe Vera ile Saç Bakımı

İLİşKİLİ GALERİLER Hollywood Ünlülerinin Saç Bakım Sırları

Hollywood Ünlülerinin Saç Bakım Sırları

Rus Rapunzel'den Saç Bakım Önerileri

Rus Rapunzel’den Saç Bakım Önerileri

Saç Bakımında İşinize Yarayacak Ürünler

Saç Bakımında İşinize Yarayacak Ürünler

Ceyda Ateş Saç Bakım Rutinini Anlattı

Ceyda Ateş Saç Bakım Rutinini Anlattı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu