Dünya Sağlık Örgütü’nden Flaş Aşı Açıklaması

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve neredeyse 55 milyon kişiye bulaşan koronavirüs salgını devam ederken bir uyarı uzmanlardan geldi. Salgının artmasında büyük role sahip olan aynı evdekilere bulaşma ihtimalini dile getiren, Prof. Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu, ev içinde de tedbirlere uyulması gerektiğini aktardı.

Kovid-19 salgınının yaşandığı bu süreçte, ev halkının birbirinden virüs kaptığını dile getiren Pro. Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu, ‘Birlikte yaşayan aileler arasında yüksek bulaş oranları görüyoruz. Belki de salgının büyük bir kısmını oluşturuyorlar. Maske ve sosyal mesafeyi mümkünse ev içinde de sürdürmeliyiz. ‘Zaten biz aynı evde yaşıyoruz’ sözü belki de ev içi bulaşın en önemli nedenlerini oluşturuyor’ ifadelerini kullandı.

Hızla artmaya devam eden yeni tip koronavirüs salgınında, virüsün ev içi bulaşma durumundan bahseden Akkoyunlu, ‘Artık tam bir salgın içerisindeyiz. Eskiden kontrol ettiğimizde temas var mı diye sorarken artık sormuyoruz. Çünkü her tarafta temas olabilme ihtimali var. Mesela çarşıda, pazarda, toplu taşımada, AVM’lerde veya iş yerlerinde temas riski oldukça yüksek. Özellikle bulaşlar enfeksiyon semptomları başlamadan 2-3 gün öncesinden başladığı için temasın farkına varamıyoruz’ ifadelerine yer verdi.

ARTIK BULAŞ RİSKİ YÜKSEK

 Ev içinde virüsün yayılması ile ilgili ciddi sorun olduğunu belirten Prof. Dr. Akkoyunlu, ‘Eşler arasında veya aile içinde beraber yaşayan insanlar arasında artık yüksek bulaş oranları görüyoruz. Belki de salgının büyük bir kısmını oluşturuyorlar. Aileden birine bulaştığı zaman hanedeki herkes maalesef enfeksiyon kapmış oluyor.’ açıklamasını yaptı. Ayrıca sosyal mesafe ve el hijyeni hakkında da uyaran Akkoyunlu, ‘Koronavirüsten korunmanın başlıca yolları sosyal mesafe, maske ve el hijyenidir. Korunma amacıyla yeni bir model düşünüldü. Buna İsviçre peyniri modeli deniliyor. İsviçre peynirinde delikler vardır. Bu modelde hane halkından biri enfeksiyonu dışarıdan alsa bile ev içindeki koruma önlemleri ile diğer hane halkına bulaş önlenmiş oluyor. Model, söz konusu korunma yollarında ortaya çıkabilecek en ufak bir ihmalin, hastalıkla sonuçlanacağını anlatıyor.’ cümlelerine yer verdi.

AYNI EVDEYİZ DİYE DÜŞÜNMEK DAHA TEHLİKELİ

Ev hijyeninin öneminden bahseden Akkoyunlu, artık maske ve sosyal mesafeyi ev içinde de devam ettirmek gerektiğini söyleyerek, ‘Maske olmasa bile sosyal izolasyonu ve hijyeni evde de sürdürmeliyiz. Buna dikkat eden ailelerde bulaş olmadığını görüyoruz. Yani aileden bir tanesine bulaşsa da ev içerisindeki sosyal izolasyon, havalandırma, hijyen tedbirleri uygulandığı zaman diğer bireylerin korunduğunu görüyoruz. Özellikle evde yaşlıların yaşadığı ortamlarda bunların şiddetle uygulanması lazım. ‘Zaten biz aynı evde yaşıyoruz’ sözü belki de ev içi bulaşın en önemli nedenlerini oluşturuyor. Bu dönemde ekstra dikkat etmemiz gereken şey ev hijyeni. Eskiden maske, mesafe, el hijyeni diyorduk artık ev hijyenini de eklemek gerekiyor.’ cümleleriyle konuşmasını noktaladı.

İLİşKİLİ HABERLER Kovid-19 Aşısı Reddi Artıyor

Kovid-19 Aşısı Reddi Artıyor

Kovid-19’u Hiçe Sayarak Köyüne Gitti

Kovid-19’u Hiçe Sayarak Köyüne Gitti

Kovid-19 Aşısının Muhafaza Edileceği Dolaplar Belli

Kovid-19 Aşısının Muhafaza Edileceği Dolaplar Belli

Kovid-19 Denetimlerinde Yüzlerce Ulaşım Aracı ile İş Yerine Ceza

Kovid-19 Denetimlerinde Yüzlerce Ulaşım Aracı ile İş Yerine Ceza

İLİşKİLİ GALERİLER Türkiye'de Koronavirüs Son Durum

Türkiye’de Koronavirüs Son Durum

Kolombiya'da Kovid-19'dan Korunmak İçin Kask Üretildi

Kolombiya’da Kovid-19’dan Korunmak İçin Kask Üretildi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu