Ruhsal Şifa: Reiki Nedir, Nasıl Uygulanır?

Günümüzde birbirinden çeşitli yöntemleri ile karşımıza çıkan şifa seansları ve ruhsal yaşam öğretileri fazlasıyla merak konusu! Bu şifa teknikleri arasında en çok öne çıkanlardan biri ise şüphesiz “Reiki”. Peki Reiki nedir ve nasıl uygulanır? Reiki’yi aslında tüm detaylarıyla anlayabilmek için günlük yaşantımıza uyarlamak ve öğretinin alt metnini iyi çözümlemek gerekiyor. Japon dilinde “sonsuz kaynaktan gelen yaşam enerjisi” olarak tanımlanan Reiki’de “Rei” evren ve yaşam, “Ki” ise enerji anlamını taşıyor. Peki Reiki’de karşımıza çıkan şifa enerjisine nasıl ulaşılır? Reiki ne işe yarar, sembolleri nelerdir? Dilerseniz detaylara birlikte bakalım ve Reiki tekniğini birlikte deneyimleyelim.

Reiki nedir?

reiki

Japon dilinde evren, yaşam ve enerji anlamını taşıyan reiki, enerji şifası olarak adlandırılan zihni, bedeni ve ruhu dengeleyen alternatif bir terapi yöntemidir. Reiki, kadim Japon tıbbında enerji şifasını merkeze alan bir tür tamamlayıcı terapi olarak da ifade edilir. İki Japonca kelimenin birleşimi olan Reiki, ruhsal olarak yönlendirilen yaşam gücü enerjisine işaret eder. Reiki’ye göre tüm canlıların içinden akan evrensel bir yaşam gücü enerjisi vardır. Bu enerji düşük olduğunda ise fiziksel ve zihinsel sağlık olumsuz etkilenir. Dolayısıyla hastalanma ve stres seviyesi artar.

Basit tanımıyla Reiki, tıkanmış ve durgun olan enerjinin tekrar ivme kazanmasına yardımcı olur. Bu teknikle beraber enerji serbestçe dolaşır ve vücudun en iyi şekilde çalışıp, özgürce hareket etmesini sağlar. Reiki, hemen herkesin rahatlıkla uygulayacağı basit, doğal ve güvende hissettiren bir ruhsal şifa ve kişisel gelişim yöntemidir. Teknik, faydalı sonuç sağlayan çok sayıda rahatsızlığa yardımcı olmada etkili olmuştur. Öte yandan yan etkileri en aza indirmek ve iyileşmeyi desteklemek için diğer tüm tıbbi veya terapötik tekniklerle birlikte rahatlıkla ilerleme kaydeder.

Reiki ne işe yarar?

Japon öğretisi olan Reiki’nin faydaları saymakla bitmez diyebiliriz! Bu teknik bedeni, zihni ve ruhu canlandırır. Aynı zamanda vücudun doğal bir döngüde kendini iyileştirme kabiliyetini destekler. Organları ve vücut fonksiyonlarını teşvik eder. Dikkat ve odaklanmayı destekler. Vücudun tüm enerjilerini dengeler. Reiki tekniği aynı zamanda bloke olmuş enerjiyi yumuşatır ve bir bütün olma durumuna yardımcı olur.

Vücuttaki ağrıyı hafifletir ve bedeni toksinlerden arındırır. Bağışıklık sistemini güçlü ve sağlıklı tutar. Reiki tekniği kişisel farkındalığı da geliştirir ve sezgiyi açar. Aynı zamanda vücudun titreşim frekansını arttırır. Evrensel yaşam gücü enerjisini iyileştiren Reiki, vücuttaki enerji tıkanıklıklarını çözer. Kısaca toparlamak gerekirse Reiki tekniğinin, uygulayıcılarının sorunun kaynağına inmelerine yardımcı olduğunu ifade edebiliriz.

Reiki sembolleri nelerdir?

reiki

Listemizde sıra geldi Reiki sembolleri ile tanışmaya! Reiki sembolleri evrensel enerjiye uyum sağlayan antenler olarak nitelendirilir. Bu semboller enerji, piramit ya da spiral gibi bazı şekillerden ya da bu şekillerle rezonans kuran dalgadan meydana gelir. Sembolleri kullanarak şifaya ulaşma tekniği “sembolleştirilmiş şifa” olarak tanımlanır. Reiki’de güç ve otorite sembolü “ellerdeki yıldırım”, zihinsel duygusal sembol “tanrıça”, uzaklık sembolü “uzaktan şifa”, üstatlık sembolü olarak ise “spritüel soyun taşıyıcısı” ifade edilir. Böylece 4 temel sembol karşımıza çıkar. Sembollere ait detaylar için sizi aşağıya alalım;

Sembol: Cho-Ku-Rei

Reiki felsefesine ait bu sembol güç arttırıcı bir semboldür. Sembol, Reiki enerjisinin gücünü arttırır. Sembolün anlamı ise “Evrenin bütün gücünü şimdi buraya bırak“ demektir. Bu sembol başlangıç sembolü olduğu ve diğer tüm sembolleri harekete geçirdiği için asıl uygulamayı başlatan butondur. Reikinin enerjisini arttırmak ve şifa enerjisini belirli bir bölgeye odaklamak için tercih edilir. Sembol negatif enerjiden arınmayı sağlar ve pozitif enerji alanı yaratır. Sembolün çalışması için doğru yönde ve şekilde çizim yapıldıktan sonra 3 kere “Cho-Ku-Rei” mantrası tekrar edilir.

Sembol: Sei-He-Ki

Bu sembol aslında mental bir semboldür. Belirtilen bu sembolle ruhsal, duygusal ve buna benzer durumlardan kaynaklanan fiziksel rahatsızlıklara şifa aktarılmasında kullanılır. Aynı zamanda bilinçaltına pozitif mesaj iletmek için de bu sembol kullanılır. Bu sembole ait öğreti bireyin içindeki enerjiyi dengeler, barış ve uyum getirir. Yoğun duygusal durumdan kaynaklı tüm problemlerde, unutkanlık ve istenmeyen kötü alışkanlıklardan kurtulmak için de bu sembol kullanılır. Öte yandan geçmişten getirilen negatif ruhsal şartlandırmalardan da bu sembolle ve mantra desteği ile arınmak mümkündür. Eğer karşınızdaki insandan negatif enerji aldığınızı hissediyorsanız ve o kişi ile aranıza “Sei-He-Ki” sembolü çizerseniz, sembol o kişinin olumsuz enerjinizden etkilenmeyeceğinizi ifade eder.

Sembol: Hon-Sha-Ze-Sho-Nen

Bu sembol Reiki’yi tam anlamıyla kavramak için önemlidir. Belirtilen bu sembol zamandan ve mekandan bağımsız olarak işler. Uzaktaki kişiye, geçmiş veya gelecek zamana şifa enerjisi göndermenize yardımcı olur. Sembolün anlamı ise “ Ne geçmiş, ne bugün, ne gelecek” anlamına gelir. Reiki enerjisini dünyanın her yerine gönderebileceğimiz gibi, geçmiş ve gelecek yaşamımıza da göndermemiz mümkündür. Bu sembol dokunarak şifa veremediğimiz, fiziksel ve zamansal olarak ulaşamadığımız durumlar için ifade edilir. Kişiyi gözümüzün önünde imgeleyerek veya o kişinin fotoğrafına bakarak enerji gönderimi sağlayabiliriz. Gelecekte yapılacak önemli bir iş için de o zamana önceden Reiki gönderilebilir.

Gönderildiği tarih geldiğinde, gönderilen kişinin çevresini Reiki enerjisi sarıp sarmalar ve enerji yerine ulaşır. Aynı şekilde geçmişte başımızdan geçmiş kötü bir olayın bilinçaltımızda yer edinmiş kötü etkilerini azaltmak için de, olayın geçtiği geçmiş zamana Reiki gönderilmektedir. Bu teknik ile yaşanılan olan yok olmaz fakat bireyde bıraktığı derin izler ortadan kaldırılabilir. Böylece karma temizlemesi yapmak mümkündür. Tüm bunlar aslında 3.sembolle gerçekleşir. Uzaktan şifa gönderirken sevgi ve ışık göndermek, sağlıklı ve iyi olduğunu düşünmek, dua etmek gibi yöntemler de bu teknikte kullanılır.

Sembol: Dai Ki Myo 

Reiki öğretisinde son basamak olan “Shinpiden” gizem, sır öğretisidir. Bu deneyimde uzman olmak ve sistemi öğrenmeye başlamak için aslında ilk adım budur. Bu aşama daha önceki aşamada öğrenilen diğer 3 sembolün tamamlayıcısıdır. “Dai-Ko-Myo”, hem şifada hem de Reiki uyumlamalarının aktarımında tercih edilir. Yaratan katından gelen titreşimleri taşıdığı için bu sembolün etkisi çok güçlüdür. Kişinin benliğindeki Ki ile Tanrısal Ki bu sembolün yardımıyla bir araya getirilir. Kişi evrensel bir bütünün parçası olduğunu hisseder, kendini kısıtlayan düşüncelerden, duygulardan ve egosundan tamamen arınır.

Bonus: Raku Sembolü

Öncelikle çok eski bir Sanskrit (eski Hint dili) yazıttan bulunduğunu belirtelim. Bu sembol parlayan ve düşen bir yıldırımı, ateşi ifade eder. El verme ve uyumlama sırasında öğrenciden ayrılan negatif enerjiyi , öğretici vasıtası ile yere akıtmaya, topraklamaya ve öğrencide karmik temizleme yapılmasına yardımcı olur. Uyumlama sonunda öğrencisi ile öğreticinin “Dai Ko Myo” ile birleştirilmiş enerji bedenleri Raku ile ayrılır. Bu sembol sadece uyumlamada kullanılıp, şifa çalışmalarında kesin olarak kullanılamaz. Temel hatlarıyla yaratıcının yaratma gücünün bir şimşek hızı ile bedene inişini simgeler. Özetle “Parlayan şimşek ateşi besler” anlamını taşır.

Reiki nasıl yapılır, nasıl uygulanır?

Japon öğretisi Reiki’yi uygulama aşamasını anlatarak tamamlıyoruz. Aslında Reiki uygulayıcısı tipik olarak danışanın aurasına göre hareket eder. Şifa aktarılan kişiden seans esnasında tek beklenen gözlerini kapatması ve deneyime teslim olmasıdır. Öte yandan bazı kişiler seans esnasında uykuya dalar ve bu oldukça doğaldır. İlk adım olarak uygulayıcı ellerini vücudun üzerinde hafifçe tutarken, enerji akmaya başlar. Bu sürede uygulayıcının elleri sıcak ve karıncalanma gibi hislerle enerji akımını hisseder ve takip eder. Her el pozisyonu, uygulayıcı enerjinin akışı durana kadar belli bir süre ilgili bölgede bekler.

Uygulayıcıların çoğu seans için sakin ve sessiz bir mekan tercih eder. Seans esnasında ışık genellikle düşük seviyede tutulur. Seansa eşlik eden mumlar ve tuz (selenit) lambaları yaygındır. Bazı şifacılar reiki’nin tamamen sessizlik içinde deneyimlenmesi gerektiğini vurgular. Bu durumda müzik ve konuşma olmamalıdır. Bazı uygulayıcılarda seans esnasında rahatlatıcı müzikler çalmayı tercih eder. Masa oturumları genellikle 60 ila 90 dakika süresince devam eder. Sandalye oturumları ise daha kısa sürer, bu oturumlar 20 ila 30 dakika veya 40 dakika kadar uzundur.

Meditasyon Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Temel Bilgi

… 2 3

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu