Faydaları Saymakla Bitmiyor! Her Gün Domates Yemeniz İçin 7 Neden

Patlıcangiller ailesinin en bilinen üyelerinden biri olan domates; kalsiyum, potasyum, demir ve fosfor minerallerinin yanı sıra A,B ve C vitaminleri içeren oldukça faydalı bir besin. Tüm bunların dışında domates likopen adı verilen bir bileşiğe sahiptir. Aslında herhangi bir kırmızı sebze veya meyvede likopen vardır. Ancak orta boy bir domates yaklaşık 2-3 gram likopen içerir. Domates likopen bakımından oldukça zengin olduğundan sağlığa birçok faydası var. İşte bu sebzeyi sofralarınızdan eksik etmemeniz için 7 neden…

1. Kalp sağlığını korumaya yardımcı olur

Likopen, hücrelerimizi korumaya yardımcı olan güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Bazı araştırmalar, likopen tüketen kişilerde kalp ve diyabet gibi hastalıklara yakalanma riskinin düştüğünü gösteriyor. Bu madde aynı zamanda kan basıncını ve kötü kolesterol seviyesini düşürmede önemli bir rol oynuyor.

2. Göz sağlığını destekler

Domates, likopenin yanı sıra lutein ve beta-karoten gibi göz sağlığını destekleyen birkaç besin maddesi daha içerir. Araştırmalar bu maddelerin, gözleri katarakt gibi hastalıklardan koruduğunu gösteriyor. Ayrıca domates, göz yorgunluğundan kaynaklanan hafif baş ağrılarını azaltmada rol oynayabilir.

3. Bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir

domates

Yukarıda likopenin önemli bir antioksidan kaynağı olduğundan bahsetmiştik. Antioksidanlar, hücrelere zarar vererek bağışıklık sistemini zayıflatan serbest radikal moleküllerini azaltır. Bu nedenle likopen açısından zengin besinler akciğer, prostat ve mide kanseri riskini azaltabilir.

4. Ruh halinizi iyileştirebilir

domates

Domates gibi çoğu sağlıklı gıda bakır, çinko ve manganez gibi mineraller açısından zengindir. Dolayısıyla bu sebze, diğer sağlık yararlarına ek olarak beyin fonksiyonlarını ve ruh halini olumlu yönde etkileyebilir. Bu nedenle kendinizi üzgün ya da yorgun hissettiğinizde, tabağınıza domates eklemeyi unutmayın.

5. Akciğer hasarını düzeltebilir

domates

Likopenin antioksidan özellikleri, serbest radikal seviyelerini kontrol altına tutarak vücudu solunum problemlerine karşı koruyabilir. Domates aynı zamanda akciğer fonksiyonunu iyileştirdiği bilinen beta-karoten içerir. Dahası bu maddeler akciğer yaşlanmasını yavaşlatabilir. Hatta bazı araştırmalar, domatesin sigaranın neden olduğu akciğer hasarını düzeltebileceğini öne sürüyor.

6. Saç sağlığını destekler

Bazı araştırmalar günde 4-5 orta boy domates tüketmenin saçları daha sağlıklı gösterdiğini iddia ediyor. Bu çok yönlü sebze, saçı güçlü ve parlak gösteren A vitamini bakımından oldukça zengindir. Bu nedenle saçlarınızı daha sağlıklı ve hacimli gösterebilir.

7. Kemiklerinizi güçlendirebilir

Bilimsel çalışmalar, domatesin kemikleri güçlendirebileceğini gösteriyor. Domatesin içindeki K vitamini ve kalsiyum, kemikleri güçlendirirken kemik dokusunun onarılmasına da yardımcı oluyor.

İlginizi çekebilir:

Mevsimsel Yorgunluğa Son! Enerjinizi Toplamanıza Yardımcı Olacak Besinler

Kaynak : 1 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu