O Maskeleri Kullananlar Hasta Oluyor!

Aksaray Eczacılar Odası Yönetim Kurulu Üyesi Gürhan Baz, merdiven altı üretilen maskelerin koruyucu olmadığını belirterek, maske kutularının üzerindeki ‘CE’ sertifikasının ve barkod numaralarından Ürün Takip Sistemi (ÜTS) kayıtlarının kontrol edilmesi gerektiğini söyledi. Baz, ‘Merdiven altı üretilen maskeleri vatandaşlarımız taktığı zaman koruduğunu zannediyor; ama maalesef takan kişilerin koronavirüs hastalığına yakalanmasına sebep oluyor’ dedi.

Standartlara uygun maskelerin yanında piyasada merdiven altı diye tabir edilen maskelerin satılması, kullanan kişide önlem aldığı duygusuyla koronavirüse yakalanma olasılığını artırıyor. Kovid-19 ile mücadelede en etkisi silahın maske olduğunu ifade eden Aksaray Eczacılar Odası Yönetim Kurulu Üyesi Gürhan Baz, merdiven altı üretilen maskeler konusunda uyarıda bulundu.

Baz, ‘Bu merdiven altı maskelerin koruyucu özelliği yok. Bu maskeleri vatandaşlarımız taktığı zaman koruduğunu zannediyor ama maalesef ki takan kişiler koronavirüs hastalığına yakalanmasına sebep oluyor. Bunun yanında kış mevsimi olduğundan dolayı maskelerde nemlenme meydana geliyor. Bu merdiven altı koruyuculuğu olmayan maskelerden kullanan vatandaşlar maalesef koronavirüs kapıyor’ dedi.

İyi bir maskenin 50 adetinin 25 ile 35 TL arasında değiştiğini ifade eden Baz şu ifadeleri ekledi: ‘Cerrahi maskenin 3 katlı ve maske kutusunun üzerinde ürünün standartlara uygun olduğunu gösteren CE damgası olması gerekiyor. Kutu üzerindeki barkodu, cep telefonlarına indirip, Ürün Takip Sistemi (ÜTS) mobil uygulamasına okuttuğunuz zaman firmayla ilgili bilgilere ulaşırsınız. Bu sayede, firmanın kaydına, gerekli izinlerin alınıp alınmadığına ulaşılabilir. Eğer böyle bir imkânınız yoksa eczanelerden yardım isteyebilirsiniz. Bunun yanında pazarda ve sokaklarda 10 ile 13 TL arasında maske satılıyor. Bu maskelerini kullanan vatandaşlarımız korunduklarını sanıyor. Ama korunamıyor.’

Aksaray´da vakaların yüzde 70 oranında düştüğünü belirten Baz, ‘Hala koronavirüs vakaları var. En ufak bir gevşemede bu virüs tetikte bekliyor. Maskemizi kesinlikle burun altı veya çene altına indirmeden direk burun üstü takmalıyız. Vatandaşlarımızdan bizim ricamız maskemizi doğru bir şekilde kullanalım. Doğru bir şekilde takalım. Maskeler bizim için bir aksesuar değil, artık bir sağlık gereci olduğunun farkına varalım. Bunun yanında kullanılan maskeleri gelişi güzel, her yere maskelerin atıldığını görüyoruz. Bu maskeleri elimizi değmeden dıştan içi doğru katlayarak, kulaklarından sarıp bir poşetin içine koyup, çöplerin içene değil de belediyelerin tıbbı atık kutusuna atmalıyız. Bu bizi gerçekten çok üzüyor. Kullanılan maskeler kesinlikle ceplere konulmamalı. Vatandaşlar bir işletmeye girerken, cepten çıkardığı maskeyi takıyor. Maske kullanıldıktan sonra, tıbbı atık konumuna geçmiş oluyor. Kesinlikle maskeleri cebimizde taşımamamız gerekiyor. Bir de toplu taşıma araçları, bankalar, marketler gibi kapalı alanlarda virüsten korunmak için çift maske takmayı öneriyoruz’ ifadelerini kullandı.

İLİşKİLİ HABERLER Koronavirüste Miyop Vakaları Arttı

Koronavirüste Miyop Vakaları Arttı

Koronavirüse Karşı Yüzde 100 Etkili İlaç Geliştirildi

Koronavirüse Karşı Yüzde 100 Etkili İlaç Geliştirildi

Türk Bilim Adamlarından Mucizevi Buluş: Mutasyonlu Virüse Tanı Koyan Kit

Türk Bilim Adamlarından Mucizevi Buluş: Mutasyonlu Virüse Tanı Koyan Kit

Kovid-19 İngiltere Mutasyonu Korkuttu!

Kovid-19 İngiltere Mutasyonu Korkuttu!

İLİşKİLİ GALERİLER Sahte Hocalar, Hem Aşık Ediyor Hem de Koronavirüsten Koruyor!

Sahte Hocalar, Hem Aşık Ediyor Hem de Koronavirüsten Koruyor!

Koronavirüsün Korkutucu Etkisi Gözler Önüne Serildi

Koronavirüsün Korkutucu Etkisi Gözler Önüne Serildi

Koronavirüs Miyop Sayısını Arttırdı!

Koronavirüs Miyop Sayısını Arttırdı!

Koronavirüs Geçirenlere Büyük Tehlike!

Koronavirüs Geçirenlere Büyük Tehlike!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu