Netflix Yapımları Türkiye’ye Yönelik İlgiyi Artırıyor

Netflix, kütüphanesinde yer alan çok sayıda dizi, film, belgesel, eğlence ve show programıyla dünyanın en popüler dijital yayın platformları arasında. Platform, bu yapımları 190’dan fazla ülkedeki izleyicilerle buluşturuyor. Netflix’in son dönemde en çok dikkat çeken yapımlarını ise “Netflix orijinal içerikleri” oluşturuyor. Dünyanın farklı bölgelerindeki sinema filmi ve televizyon dizisi üreticileri Netflix aracılığıyla yerel sınırları aşarak dünyanın dört bir yanındaki izleyicilere ulaşma imkânı yakalıyor. Buna bağlı olarak Netflix orijinal içerikleri, üretildikleri ülkenin kültürüne dair pek çok unsuru da dünyanın farklı bölgelerine ulaştırıyor. İşte bu doğrultuda, geçtiğimiz aralık ayının sonunda Netflix ve Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) ortaklığıyla dijital platformdaki dizi ve filmlerin, ülkeler arasındaki kültürel bağları nasıl etkilediğine yönelik bir araştırma yapıldı. “Kültürel Yakınlık Araştırması” isimli çalışmada Türkiye ve Türkiye’de üretilen yerli yapımlar hakkında dikkat çekici veriler ortaya çıktı. Buna göre Türkiye’de üretilen Netflix içerikleri, dünya genelinde Türkiye’ye yönelik ilgiyi önemli ölçüde artıyor. Detaylara birlikte bakalım…

Kültürel Yakınlık Araştırması, dijital platformlardaki yerli yapımların ülkeler arasındaki kültürel bağları nasıl şekillendirdiğini ortaya koymak üzere yapıldı

Araştırmaya Amerika Birleşik Devletleri, Brezilya, Şili, Almanya, İspanya, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan’dan 13 bin Netflix kullanıcısı katıldı. Oldukça geniş kapsamlı bir kamuoyu araştırması olan çalışma, Netflix’teki yerli yapımların, ülkeler arasındaki kültürel bağları ne şekilde etkilediği hakkında son derece dikkat çekici verilerin ortaya çıkmasını sağladı.

Araştırma kapsamında incelenen yapımlar arasında, Netflix’te yer alan 30’dan fazla Türk dizisi ve filmi de vardı. Bu sayede Türkiye’de çekilen dizi ve filmlerin, dünyanın farklı coğrafyalarında yaşayan insanlar üzerinde nasıl bir etki bıraktığına, Türkiye ve Türk kültürü hakkındaki düşüncelerini ne şekilde etkilediğine dair ilginç veriler de elde edildi.

Netflix üyeleri, üye olmayanlara kıyasla daha fazla Türk dizisi ve filmi izliyor

kültürel yakınlık araştırması

Kültürel Yakınlık Araştırması’na göre Netflix üyeleri, üye olmayanlara kıyasla Türkiye’de üretilen yapımları 1,5 kat daha fazla izliyor. Yani Netflix, bir anlamda yerli yapımların daha çok insana ulaşmasına, kültürel unsurların daha fazla görünür hale gelmesine ve farklı coğrafyalara taşınmasına katkı sağlıyor.

Netflix’in yerli yapımları Türkiye’ye yönelik ilgiyi artırıyor

Araştırmanın ortaya çıkardığı verilere göre yerli Netflix yapımlarını izleyen insanların Türkiye’yi ziyaret etme isteği, izlemeyenlere kıyasla 2,6 kat daha fazla. Yani Netflix’teki Türk yapımları, dünya genelindeki insanların Türkiye’ye olan ilgisini önemli ölçüde artırıyor. Bununla birlikte Netflix’teki yerli yapımlar sayesinde turistik ilgisi en fazla artan ülkeler Brezilya, Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Arap Emirlikleri.

Yerli yapımlar sayesinde Türk kültürü de popüler hale geliyor

Örneğin Netflix’teki yerli yapımları izleyenler arasında “Türk kültürüne ilgi duyuyorum” diyenlerin oranı izlemeyenlerden yüze 29 daha yüksek. Yerli yapımları izledikten sonra “Türkçe öğrenmek” istediğini ifade edenlerin sayısı ise izlemeyenlerden 4,6 kat fazla. Türk yapımı Netflix içeriklerinden sonra Türkçe öğrenme isteği duyanların en fazla bulunduğu ülke ise Amerika Birleşik Devletleri.

Öte yandan Netflix’teki Türk yapımları yalnızca Türkçe üzerindeki ilginin artmasına neden olmuyor. Araştırmaya katılan Netflix izleyicileri Türk mutfağına yüzde 29, Türkiye tarihine yüzde 27 ve Türk edebiyatına yüzde 22 daha fazla ilgi duyuyor.

Yerli yapımlar, yalnızca kültür alanına değil, ticaret ve ekonomi üzerinde de olumlu bir etkiye sahip

kültürel yakınlık araştırması

Türk dizi ve filmlerini izleyen kullanıcılar, “Türkiye’deki insanlarla tanışma ve iş yapma” isteklerinin de arttığını ifade ediyor. “Türk yapımlarını izledikten sonra Türkiye’de üretilen ürün ve hizmetleri satın almaya” istekli olanların sayısında ise yüzde 17’lik artış gözlendiği belirtiliyor.

Türkiye’de üretilen diziler ve filmler, ülkedeki yaratıcı sektörlerin gelişmesine de katkı sağlıyor

kültürel yakınlık araştırması

Kültürel Yakınlık Araştırması, Türk yapımlarını izleyen Netflix kullanıcılarının Türk yönetmenlere 4,6 kat, oyunculara ise 4,9 kat daha fazla ilgi gösterdiğini ortaya koyuyor.

Netflix’teki Türk yapımları dünyanın pek çok farklı ülkesinde rağbet görüyor

kültürel yakınlık araştırması

Örneğin 2022 yılında “Zeytin Ağacı” isimli dizi 45, “Yakamoz S-245” ise 35 farklı ülkede “Top 10 Dizi” listesine girme başarısı göstermişti. “Sen Yaşamana Bak” 76, “Aşk Taktikleri” 70 ülkede “Top 10 Film” listesine adını yazdırmıştı. Bununla birlikte 2023 yılında çok sayıda yerli yapımın 190 ülkede milyonlarca izleyiciyle buluşacağı, bu durumun Türkiye’ye ve Türk kültürüne yönelik ilgiyi daha da artıracağı ifade ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu