Nazca Çizgileri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Tarih gerçekten ilginç medeniyetlerle ve bu medeniyetlerin gizemli yapıları ile dolu! Nazca Çizgileri de binlerce yıldır varlığını sürdüren fakat sırları tam olarak çözülemeyen yapılardan biri! Nazca Çizgileri, Peru’nu güneyindeki Nazca Çölü’nde yer alan yüzlerce geometrik şekil ve canlı figürüne verilen genel isim. 1920’li yıllarda keşfedilen bu çizimler 800’den fazla düz çizgiden ve 300’den fazla geometrik şekilden ve 70’ten fazla canlı çiziminden oluşuyor. Canlı figürlerinin büyük kısmı çeşitli hayvan ve bitki çizimleri. Ancak Nazca Çizgileri arasında insanı ve hatta daha ilginç canlıları andıran çizimler de var! Bazıları yüzlerce metre boyutundaki bu devasa çizgilerin kimler tarafından ve ne amaçla yapıldığı bugün bile kesin olarak bilinmiyor. Ve muhtemelen çizgilerin sırrı hiçbir zaman tam olarak ortaya çıkmayacak! Ancak çizgilerin gizemini artıran başka unsurlar da var! İşte sırları hâlen tam olarak çözülemeyen Nazca Çizgileri hakkında bilmeniz gerekenler.

Nazca Çizgileri 1926 yılında Toribio Mejia Xesspe isimli arkeolog tarafından keşfedildi

nazca çizgileri

Çizgiler, Peru’nun başkenti Lima’nın yaklaşık 400 kilometre güneyindeki çöl bölgesinde yer alıyor. Çizgilerin yapıldığı tarih ise oldukça eski. Bölgedeki en eski çizgilerin yaklaşık 2000 ila 2500 yıl önce çizildiği düşünülüyor.

Çöl iklimi, çizgilerin binlerce yıldır varlığını sürdürmesini sağlıyor

nazca çizgileri

Çünkü çizgilerin bulunduğu bölge, dünyanın en kurak bölgelerinden bir tanesi. Bölgede herhangi bir yağış olayı yaşanmadığı için çizgiler binlerce yıldır değişime veya bozulmaya uğramadı. Ayrıca bilim insanları, şekilleri çizen insanların toprağın en üstteki tabakasını kaldırdığını ve şekilleri daha alt katmanlara çizdiğini düşünüyor. Bilim insanları arasındaki yaygın bir diğer kanaat ise Nazca halkının çizimlerine daha küçük şekillerle başladığı yönünde. Ancak bu durumun zamanla değiştiği çok açık!

Çizgileri tam olarak görebilmek için yukarıdan bakmak gerekiyor!

Çünkü çizgilerin ve şekillerin çoğu devasa boyutlarda! Öyle ki bazı çizimler 300 metre uzunluğunda! Ayrıca binlerce yıl önceki bir medeniyetin böylesine devasa çizimleri nasıl çizdiği de halen tam olarak aydınlatılabilmiş değil. Ancak bazı bilim insanları bu devasa şekillerin çizim aşamasında da gökyüzünden bakılması gerektiğine inanıyor. Bu bilim insanlarına göre şekilleri çizen insan topluluğu bir şekilde uçak veya hava balonu teknolojisine sahipti!

Nazca Çizgileri 3 ana kategoriden oluşuyor

Düz çizgiler, geometrik şekiller ve canlı figürleri. Çizgilerin büyük bir bölümünü ise düz çizgiler oluşturuyor. 40 kilometrekare boyunca uzanan bir alan onlarca farklı çizgi ile dolu. Ayrıca Nazca Çizgileri arasındaki en büyük şekillerin çoğu da düz çizgiler. Ancak çizgiler arasında en dikkat çekici olanları şüphesiz hayvan tasvirleri. Bölgede örümcek, maymun ve kuş gibi hayvanların devasa boyutlardaki tasvirleri bulunuyor.

Çizgilerin hangi insanlar tarafından yapıldığı bilinmiyor

Bazı çalışmalar çizimlerin 2000 yıl öncesine dayandığını gösteriyor. Ayrıca çizgilerin Peru bölgesindeki en eski insan topluluklarından olan Nazca halkı tarafından yapıldığına inanılıyor. Ancak çizgiler daha büyük bir gizem barındırıyor! Çünkü bu çizgilerin ne amaçla yapıldığı da bilinmiyor! Fakat birkaç teorileri bulunuyor. Üstelik bazıları oldukça ilginç👇

Bazı bilim insanları çizgilerin dini bir ritüelin parçası olarak çizildiğini düşünüyorlar

Özellikle de bitki ve hayvan figürlerinin. Çünkü bölgedeki canlı figürlerinin çoğu su ve doğurganlıkla ilgili! Bu nedenle bilim insanları, bölge halkının tanrılardan yağmur ve bereket istemek için bu şekilleri çizmiş olabileceğini düşünüyor. Öte yandan, Peru’nun farklı bölgelerindeki çanak ve çömleklerde de Nazca Çölü’ndeki şekillere benzeyen bazı sembollere rastlandı. Bu bulgular, şekillerin dini bir ritüelin parçası olduğu ihtimalini kuvvetlendiriyor. Ancak bu şekillerin neden çizildiğini açıklamaya çalışan tek teori bu değil!

Nazca Çizgileri, astronomi ile alakalı da olabilir

nazca çizgileri

Bu teoriye göre binlerce yıl önce bölgede yaşayan insan topluluğu, çizgileri bir tür takvim olarak geliştirdi. Ayrıca farklı gök cisimlerinin yerlerini belirlemek adına bu çizgilerden yararlandı! Bununla beraber, çizgilerin ve şekillerin gerçekte bir tür su kanalı olduğunu iddia eden bilim insanları da var.

Ancak bazı teorilere göre, Nazca Çizgileri “uzaylılar” tarafından çizilmiş olabilir!

Bu teori çizgilerin hangi amaçla ve nasıl yapıldığını açıklamaya çalışan teoriler içerisinde en ilginç olanı. Ancak sandığınız kadar dayanaksız bir teori değil! Çizgilerin uzaylılar tarafından çizildiğini iddia eden bu teori bölgede bulunan bir tasvirden kaynak alıyor! Bölgede “astronot” olarak isimlendiren ve bir uzaylıyı andıran çizim bu teorinin ortaya atılmasına neden oldu. Yine bu teoriye göre, şekillerin bulunduğu bölge binlerce yıl önceki uzaylıların dünya ziyaretlerindeki iniş bölgeleriydi. Bu nedenle uzaylılar bu bölgeye devasa şekiller çizdiler! Elbette Naza Çizgileri hakkındaki bu teori de tıpkı diğer teoriler gibi, herhangi bir kesinlik ifade etmiyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu