Mutlu eş, mutlu evlilik mi demektir?

Mutlu eş, mutlu evlilik mi demektir?

Çok klişe bir söz vardır; mutlu eş, mutlu evlilik demektir. Peki gerçekten de mutlu bir eş, evliliğinizin mutluluğunu artırabilir mi? Yapılan bazı araştırmalar, evliliğin sürdürülebilirliğinin eşlerin mutluluğuyla doğru orantılı olduğunu gösteriyor.

Kadın ve erkeklerin her evlilikte farklı rolleri vardır. Peki üstlendikleri bu roller, mutluluklarını ne kadar etkiler? Rutgers Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmaya göre kadınların mutluluğu, evliliğin sürdürülebilirliğini büyük ölçüde etkiliyor.
394 çiftin katıldığı bir araştırmaya göre, kadınların memnuniyeti, evliliğin gidişatını ve huzurunu belirlemede büyük rol oynuyor.
Kadınlar eğer mutsuzsa evlilik ciddi bir çıkmaza girebiliyor ve hatta bitebiliyor. Ancak bir evlilikte erkek tarafı mutsuzsa ilişki daha az zarar görüyor. Erkeklerin, ilişkilerinde kadınlardan daha mutlu olma eğiliminin bunda etkisi olduğu düşünülüyor.
Araştırma, kadınların evlilikleri hakkındaki duygularının, erkeklerin mutluluğunu direkt olarak etkilediğini gösteriyor.
Peki neden mutlu kadınlar, mutlu bir evlilik anlamına geliyor? Araştırmalar, mutlu bir kadının  erkeği memnun etmek için daha istekli olacağını gösteriyor. Yazar Deborah Carr “Eğer bir kadın evliliğinde mutluysa kocası için huzurlu ve pozitif bir ortam yaratmak için çabalayacaktır. Eşini daha çok dinleyecek, duygusal yönden aktif olacak ve her anlamda ona destek olacaktır. Bu da evliliğin genel anlamda mutluluğa ulaşmasını sağlayacaktır” diyor.
Bazı erkekler için ise kadınların mutlu olup olmadığını anlamak kolay olmayabiliyor. Yazar Deborah Carr’a göre, bir kadın mutsuz ise bunun hakkında konuşmaktan kaçınacaktır. Erkekler ise öyle sessiz kalacaktır ki kadınlar bir sorun olup olmadığını dahi anlamayacaktır.
Bu araştırmanın sonucu olarak, bir ilişkide iletişimin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Bir evliliği sürdürmek için sağlıklı bir şekilde iletişim kurulması gerektiğine inanılıyor.
Evlilikte yalnızca bir tarafın duygularının, tüm ilişkinin kaderini belirlemesi hoş bir düşünce olmayabilir. Buna sebebiyet vermemek için tabir yerindeyse tüm kartları açık oynamak gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu