İstanbul’daki 1428 Okulda Deprem Riski Belirlendi

Yalnızca bir yıl önce Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremler binlerce insanımızın yaşamını kaybetmesine, bazı yerleşim bölgelerimizin neredeyse haritadan silinmesine sebep oldu. Ancak 6 Şubat 2023, deprem felaketi ile ilk karşılaştığımız ilk tarih değildi. Ne yazık ki son da olmayacak. Evet, Türkiye çok sayıda uzmanın yıllardır ifade ettiği gibi bir deprem ülkesi. Bilim insanlarının deprem söz konusu olduğunda üzerinde en çok durdukları şehirlerimizin başında ise milyonlarca insanımızın yaşadığı İstanbul geliyor. Uzmanlar İstanbul’da yakın bir gelecekte yıkıcı bir depremin kaçınılmaz olduğunu, bu doğrultuda gerekli adımların vakit kaybedilmeden atılması gerektiğini ifade ediyor. İşte bu hususta İstanbul ve deprem ilişkisine dair bir açıklama da İstanbul Valiliğinden geldi. Valilik, İstanbul deprem riski olan okullar hakkında dikkat çekici bazı verileri kamuoyu ile paylaştı. İstanbul’daki okulların deprem raporu hakkındaki açıklamada 1428 okulun riskli bulunduğu belirtildi. Detaylara birlikte bakalım.

Bilim insanları uzun zamandır İstanbul depremi hakkında uyarılarda bulunuyor

Pek çok uzman milyonlarca insanın yaşadığı şehirde üstelik yakın gelecekte yıkıcı bir deprem olabileceğini ifade ediyor. İşte bu doğrultuda dikkat çeken bir paylaşım da İstanbul Valiliğinden geldi.

İstanbul Valiliği, şehirdeki eğitim kurumlarının depreme karşı yeniden yapım ve güçlendirme çalışmalarına dair rapor açıkladı

İlgili açıklamada “Megakentteki okullarda yapılan incelemede okulların 1428’inin riskli olduğu tespit edilmiştir.” ifadesine yer verildi

 İstanbul deprem riski olan okullar

Bununla birlikte İstanbul deprem riski olan okullar hakkındaki açıklamada, yıkılma riski bulunan eğitim kurumlarındaki yeniden yapım ve güçlendirme çalışmaları hakkında da bilgi verildi.

Yapılan açıklamaya göre olası bir depremde yıkılma riski bulunan okulların 418’i yıkılıp yeniden yapıldı

 İstanbul deprem riski olan okullar

799 okulun ise güçlendirme çalışmaları ile depreme dayanıklı hale getirildiği ifade edildi. Son olarak riskli kategorisinde değerlendirilen 148 okulun ise boşaltıldığı ve fizibilite ile yeniden yapım tasarım ve güçlendirme çalışmalarının devam ettiği belirtildi. Öte yandan İstanbul deprem riski olan okullar hakkında önemli bilgilerin yer aldığı raporda başka veriler de var.

2023 yılında 16 okul yeniden yapım süreci tamamlanarak eğitim-öğretime açıldı

İstanbul deprem riski olan okullar

Yeniden yapım çalışmalarının ardından ilgili okullara toplamda 136 yeni derslik ilave edildi. Yine 2023 yılında 16 ilçedeki 31 okulda ise güçlendirme çalışması gerçekleştirildi.

20 ilçedeki 43 okulda yeniden yapım, 13 ilçedeki 16 okulda ise güçlendirme çalışmaları devam ediyor

 İstanbul deprem riski olan okullar

Valilik açıklamasına göre yeniden yapımın devam ettiği ilgili okullarda 752 olan derslik sayısı çalışmaların ardından 1.173’e çıkarılacak. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu