İkonik Filmlerin Çekildiği Ülkeler Ve Şehirler

Filmler, birçok insan için sadece bir eğlence aracı olmaktan öte, hayatın içinden kesitler sunan, duyguları harekete geçiren ve hayal gücünü genişleten birer sanat eseridir. Onları bu kadar büyüleyici yapan en önemli etkenlerden biri de çekimin yapıldığı mekanlardır. Öyle ki bazı filmler, çekildiği yerle özdeşleşir. Buralar zaman içinde turistik cazibe merkezlerine dönüşür. Bu yazımızda, Açlık Oyunları’ndan Yıldız Savaşları’na unutulmaz 12 filmin çekildiği yerleri sizinle paylaşacağız.

1. Harry Potter | Oxford – İngiltere

Harry Potter serisini okuyan ya da izleyen herkes Hogwarts’dan mektup beklemiştir. Belki o mektup gelmeyecek, ancak Hogwarts macerasını hala yaşayabilirsiniz. Oxford Üniversite Şehri, Harry Potter serisinin çekildiği yer. Özellikle Christ Church College’de filmin birçok sahnesi çekildi.

2. Jaws | Martha’s Vineyard – ABD

1974 yılında “Jaws” filmi sinema dünyasını kasıp kavurdu. Film, New York’taki kurgusal Amity Adası kasabasında geçse de, aslında Martha’s Vineyard’ta çekildi. Martha’s Vineyard, yıllar geçtikçe zenginler ve ünlüler için popüler bir tatil yeri haline geldi, ancak ikonik filmin hatıraları hala burada duruyor. 

3. Inception | Kyoto – Japonya

Inception, baş karakter Cobb’un (Leonardo DiCaprio) bir Japon kalesinin dibinde kıyıya vurması ile başlıyor. Aslında o sahne, Los Angeles’ın güneyindeki Pasifik kıyısında çekilmiştir ve kale sonradan dijital olarak eklenmiştir. Ancak Inception’ın bazı sahneleri gerçekten de Japonya’nın Kyoto şehrinde çekilmiştir. Daha spesifik olmak gerekirse de Nijo Tapınağı’nda!

4. Sosyete Polisi, Cehennem Silahı, Pretty Woman | Los Angeles – ABD

Başlıkta gördüğünüz bütün bu film ve diziler Los Angeles, Hollywood’da çekildi. Şaşırdık mı? Tabii ki, hayır! Hollywood için Amerikan sinema endüstrisinin kalbi diyebiliriz. Hal böyle olunca, burası pek çok ünlü filmin sahnelerine arka plan oluyor.

5. Yüzüklerin Efendisi | Matamata – Yeni Zelanda

filmin

Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin tamamı Yeni Zelanda’da çekildi. Matamata’nın Waikato kasabasının çevresindeki yemyeşil arazi, Orta Dünya’nın huzurlu Shire bölgesi için kullanıldı. Daha sonra Hobbit Üçlemesi’nin çekimleri için burası yeniden inşa edildi.

6. Notting Hill | Londra – İngiltere

Romantik komedi sever misiniz? 1999 yapımı Notting Hill filmi Shepperton Stüdyolarında ve ismini aldığı Batı Londra’daki Notting Hill semtinde çekildi.  

7. The Beach | Ko Phi Phi Leh – Tayland

filmin

Alex Garland’ın kült romanından uyarlanan ve Leonardo Di Caprio’nun oynadığı The Beach filmi Tayland’ın harika Ko Phi Phi Leh kumsalında çekildi. Tabii ki, plaj artık ıssız değil. Tam aksine tam bir turizm mekanı! 

8. Gladiator | Aït Benhaddou – Fas 

Gladiator filmindeki ikonik “Benim adım Maximus Decimus Meridius… Öldürülmüş bir çocuğun babası, öldürülmüş bir kadının kocasıyım. Ve intikamımı alacağım. Ya bu dünyada ya da ötekinde.” sözleri hatırlıyor musunuz? İşte o replik Fas’ta söylendi! Hatta ülkenin genelinde birçok kasabada Gladiator’un izlerini bulabilirsiniz.

9. Godfather, Hayalet Avcıları | New York – ABD

filmin

New York da tıpkı Los Angeles gibi birçok yapıma ev sahipliği yapmış bir şehir. New York’u gezerken sevdiğiniz dizi ve filmlerin izlerine rastlayacaksınız. Gerçekten de büyülü bir şehir. Özellikle Hayalet Avcıları’nın o ikonik evini ziyaret etmeyi unutmayın!

10. Açlık Oyunları | Dupont Ormanları – ABD

filmin

İlginç şehirleri, oyun alanları ve sahneleriyle Açlık Oyunları’nın nerede çekildiğini merak ettiniz mi? İlk filmin çoğu, tamamen Kuzey Carolina’da, Asheville, Barnardsville, Black Mountain, Cedar Mountain, Charlotte, Concord, Hildebran ve Shelby gibi kasabalarda çekildi. Bu bölgenin manzaraları gerçekten harika. 

11. Argo | Kapalıçarşı – İstanbul

filmin

Ben Affleck’in Oscar ödüllü filmi Operasyon: Argo’nun bazı sahneleri Kapalıçarşı’da çekildi! Bir CIA ajanının, 1979’da Tahran’daki rehine krizi sırasında altı Amerikalıyı kurtarma hikayesini anlatan film, gerçekten İran’da çekilemeyeceği için İstanbul tercih edildi. Kapalıçarşı bugüne kadar birçok Hollywoof filmine de ev sahipliği yaptı. 

12. Yıldız Savaşları | Hotel Sidi Driss – Tunus

filmin

Luke’un amcası ve teyzesiyle birlikte yaşadığı Tatooine çiftliği, aslında Tunus’da yer alan bir otel! Yıldız Savaşları hayranlarının favori tatil yeri olan otel, Berberi kasabası Matmata’da bulunuyor.

… 2 3 4 5

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu