Van Gölü Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Van ve Bitlis sınırları içerisinde bulunan Van Gölü, Nemrut volkanik dağının patlaması sonucu, bölgedeki tektonik çöküntü alanının önünün kapanmasıyla oluşmuş bir volkanik set gölüdür. Dünyanın en büyük sodalı gölü ve Türkiye’nin en büyük gölü olan Van Gölü hakkında merak edilen çok şey var. Bu nedenle eşi benzeri olmayan bu göl hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlattık. İşte Van Gölü hakkında bilgiler.

Ayrıca bu içeriğe bakmak isteyebilirsiniz: “Karlı Sahra Çölünden Su Altı Göllerine: Bu Dünyaya Ait Değilmiş Gibi Görünen 6 Büyüleyici Manzara”

Van Gölü hakkında bilgiler

Van Gölü

Yöresel adı Van Denizi olan göl, Nemrut volkanik dağının patlaması sonucunda oluşan kraterde biriken sular sayesinde oluşmuştur. Van Gölü’nün yüzölçümü 3.713 km²’dir. Van Gölü’nün suları hem tatlı hem de tuzlu ve sodalıdır. Göldeki suyun tuzluluk oranı %o19, pH’ı ise 9.8’dir. Göldeki su seviyesi iklime bağlı olarak yükselip düşse de, genel olarak denizden yüksekliği 1646 metredir. Gölün ortalama derinliği 171 metredir. Ancak en derin noktası 451 metre derinliğindedir. Yeni yapılan çalışmalara göre göl 600.000 yaşındadır. Gölde Akdamar, Kuş, Adır ve Çarpanak isimlerinde dört ada bulunmaktadır. Gölde bulunan adaların hepsi tarihi ve turistik özelliklere sahiptir.

Van Denizi olarak da bilinen göl ayrıca, Türkiye’nin en büyük gölü ve dünyanın en büyük sodalı gölüdür. Gölün sularının tuzlu ve sodalı olması, biyolojik çeşitliliği sınırlamaktadır. Van Gölü’nde tek bir tür inci kefali, 36 tür zooplankton ve 103 tür fitoplankton yaşamaktadır. Geçtiğimiz yıllarda yapılan çalışmalara göre, gölde 50 ton uranyum bulunmaktadır ve göldeki uranyumun değeri yaklaşık olarak 7.5 milyar dolardır.

Çevre halkına göre gölde bir canavar yaşamaktadır. Bu söylentinin ortaya çıkmasının amacının bölgeye turist çekmek olduğu söylense de buna rağmen gölde ve bölgede çok fazla araştırma yapılmıştır.

Van Gölü canavarı

Canavar

Bu canavar hepimizin bildiği üzere Van Gölü’nde yaşadığı iddia edilen efsanevi bir yaratıktır. 1993 yılına kadar hiçbir kaynakta adı geçmeyen bu canavarı gördüğünü iddia eden çok fazla insan var. Ancak yapılan araştırmalar gösteriyor ki, göldeki ilk canavar vakası 1889 yılında yaşanıyor. Canavarı gördüğünü iddia eden kişilerin söylediklerine göre, canavar 15 metre boyunda, koyu bir renge sahip ve sırtında çıkıntılar var. Bu anlatımlar Plesiosaurus ya da Ichthyosaurus benzeri bir varlığı işaret ediyor.

Zaman içinde bu canavarı gördüğünü söyleyen kişilerin sayısı arttı ve olay basına yansıdı. Hal böyle olunca, resmi kurumlar göle bir araştırma ekibi gönderdi ve yapılan araştırmalar sonucunda canavara ait hiçbir iz bulunamadı.

Akdamar Adası ve Kutsal Haç Kilisesi

Akdamar Adası

Akdamar Adası’nın yüzölçümü 163.753 metrekaredir ve adanın kıyı uzunluğu 3 kilometredir. Adanın en yüksek noktası deniz seviyesinden 1912 metre yüksektedir ve adanın batı kısmında 80 metre yüksekliğinde kayalar vardır. Ayrıca adada bir kilise bulunmaktadır. Bu kilise birden çok isimle bilinmektedir: Akdamar Kilisesi, Ahtamar Kilisesi, Surp Haç Kilisesi veya Kutsal Haç Kilisesi.

Akdamar Adası’ndaki Kutsal Haç Kilisesi, Kudüs’ten İran’a kaçırıldıktan sonra 7. yüzyılda Van’a getirildiği düşünülen Hakiki Haç’ın bir parçasını içinde bulundurmak amacıyla 915-921 yıllarında inşa edilmiştir. Kilise, mimari yönden bakıldığında Orta Çağ Ermeni sanatının en önemli eserleri arasında bulunmaktadır. Kutsal Haç Kilisesi, kızıl andezit taşından inşa edilmiştir. Kilisenin dış cephesinde alçak rölyef şeklinde işlenmiş hayvan ve zengin bitki motifleri bulunmaktadır.

Van Gölü’nde yapılabilecek aktiviteler

Van Gölü

Van Gölü’nün sularında çok miktarda magnezyum, sodyum ve klorür bulunuyor. Sudaki bu maddelerin cilt hastalıklarına çok iyi geldiği ifade ediliyor. Özellikle sodyum ciltteki kırışıklıkların önüne geçmede büyük bir rol oynuyor. Göldeki su egzama ve mantar gibi hastalıklara iyi geliyor ve sinüziti engelliyor.

Gölde yapılabilecek en güzel aktivite yüzmek olacaktır. Bunun yanı sıra gölde yapılan çeşitli su sporları ziyaretçilerin keyifli zaman geçirmesini sağlıyor. Ayrıca gölde balık tutmanın da keyfi bambaşka oluyor. Bunların yanı sıra Van Gölü’ne gittiğiniz zaman gölde bulunan adaları ziyaret edebilirsiniz ve gölün çevresinde yürüyüş yapabilirsiniz.

… 2 3

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu