Finler Neden Bu Kadar Mutlu, Neleri Farklı Yapıyorlar?

Finlandiya, dünyanın en mutlu ülkesi olarak seçildi. Yılın belirli bir zamanında, hem de haftalarca güneş ışığı görmeseler bile Finler hayatlarından en memnun insanlar. Sadece bu sene de değil, Finlandiya, beş yıl üst üste dünyanın en mutlu ülkesi oldu. Akıl sağlığı uzmanlarına göre, Finlandiya halkının hayatlarından bu kadar memnun olmasının birçok nedeni var. Eğitimin çoğunlukla ücretsiz olması, iş-yaşam dengesinin kurulabilmesi, tatillere çıkma imkanı bu nedenlerin sadece birkaçı. Gelin Finlandiya’da insanların nasıl yaşadığına yakından bakalım.

1. İnsanlar duygularına karşı dürüst

Finlandiya

Hiç kötü olsanız da size nasıl hissettiğinizi soranlara “İyiyim” dediniz mi? Bunu hemen hemen herkes yapmıştır, değil mi? Dünyanın en mutlu ülkesinde insanların böyle yapması hiç hoş karşılanmıyor! Finlandiya’da duygularınız konusunda açık ve dürüst olmanız teşvik ediliyor. Finlandiya Mental Sağlığı MIELI stratejik işler direktörü Meri Larivaara üzgün olduğunuzda direkt “Kötüyüm” diye cevap vermenin iki taraf içinde daha iyi olduğunu söylüyor. Larivaara, bu duygusal dürüstlüğün mutluluk konusunda çok önemli olduğunu söylüyor. Hepimizin bildiği gibi, duygularınızı bastırmak hem psikolojik hem de fiziksel açıdan çok sakıncalı. O yüzden hepimiz bu konuda Finlandiya’yı örnek almalıyız. 

2. İş ve hayatı dengeliyorlar

Finlandiya

Finlandiya çalışkan bir ülke, ancak çalışma saatleri dünyanın bir çok yerine göre daha makul ve dengeli. Bu da vatandaşların dinlenmeleri ve kendilerine zaman ayırmalarını sağlıyor.

3. Doğanın tadını çıkarıyorlar

Finlandiya

Finlandiya tam bir doğa harikası. Vatandaşları da ülkenin bu olanaklarından rahatça faydalanabiliyor. Finlandiya’da doğanın herkesin hakkı olduğu düşünülüyor ve Finler neredeyse her orman, göl ve deniz kenarından ücretsiz bir şekilde yararlanabiliyor. 

Oulu Üniversitesi psikoloji profesörü Mirka Hintsanen şöyle diyor: “Doğanın stresi azalttığına ve bunun mutlulukla bağlantılı olduğuna dair araştırmalar var. Daha az stres, daha çok mutluluk demek.”

4. Finler kendini geliştirmeye pek hevesli

Larivaara, “Kendimizi geliştirmeye gerçekten hevesliyiz” diyor ve “yeni şeyler öğrenmek akıl sağlığınıza iyi geliyor” diye ekliyor. Ancak kendinizi geliştirmek derken yeni bir dil öğrenmek gibi işinizle ilgili alanlardan bahsetmiyoruz aslında. Yemek yapmayı seviyorsanız yeni tarifler öğrenmek ya da dışarıda bisiklet sürmek gibi basit ve eğlenceli aktiviteler en iyisi!

5. İnsanlar birbirine güveniyor

Fin halkı arasındaki güven seviyesi çok yüksek. Ülkenin oldukça küçük olmasından dolayı Finler, etraflarındaki insanları daha çok tanıyor ve güveniyor. Bu durum da yalnızlığın azalmasını sağlıyor. Ulusal Tıp Kütüphanesi tarafından 2021 yılında yapılan bir araştırma, yalnızlığın mutluluğu engelleyen en güçlü etkenlerden biri olduğunu ortaya çıkardı. Etrafınızdaki insanların hayatta olumlu bakması ve size de bu konuda yardım etmesi mutluluk için önemli faktörlerden biri.  

6. Finler halinden memnun, aşırı mutlu değil

Larivaara, kültürel olarak Finlandiya’da mutluluğun ‘sürekli mutluluk hali’ anlamına gelmediğini düşünüyor. Finlandiya’daki mutluluğun daha çok hayattan ve sahip olduklarınızdan memnuniyet duymak gibi olduğunu söylüyor. Larivaara, bu durumu ‘sessiz duygu’ olarak tanımlıyor. Sürekli coşku aramaktansa hayattan memnun ve minnettar olmak mutluluk için daha önemli.

İlginizi çekebilir:

Dünyanın En “Abartılan” Şehirleri Açıklandı: Listede Paris, Londra ve Antalya da Var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu