Finlandiya Başbakanı Sanna Marin Kimdir?

Son günlerde, her hareketi olay olan bir siyasetçi var! Finlandiya Başbakanı Sanna Marin, bu günlerde her hareketi dünya genelinde takip edilen oldukça popüler bir figür. Elbette bu durumda Marin’in son dönemdeki parti görüntülerinin payı büyük. Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan görüntüler, Marin’in dünya genelinde pek çok insan tarafından eleştirilmesine neden oldu. Ancak başbakanın geri adım atmaya niyeti yok gibi görünüyor. Çünkü Marin yaptığı açıklamalarda kendi yaşam tarzından taviz vermeyeceğini ifade ediyor. Öte yandan Marin’in gündem olmasına neden olan ilk şey katıldığı çılgın partiler değil! Sanna Marin başbakan olduğundan beri farklı dönemlerde demeçleriyle, kıyafetleriyle veya yaşam tarzıyla gündeme gelen bir isim. Üstelik halihazırda dünyanın en genç başbakanı! Bütün bunlar, Sanna Marin’in daha uzun bir süre gündemde tutacak gibi görünüyor. Bu nedenle, Marin’in yaşamı ve geçmişi de pek çok insan tarafından merak ediliyor. İşte, dünyanın en genç başbakanı Sanna Marin hakkında bilmeniz gerekenler…

Sanna Marin 16 Kasım 1985 yılında Finlandiya’nın Helsinki şehrinde dünyaya geldi

sanna marin

Marin’in anne ve babası kendisi çok küçükken ayrıldı. Bu nedenle Marin’i annesi tek başına büyüttü. Ayrıca Marin’in çocuk yıllarında ekonomik olarak bir hayli zorlu günler geçirdi. Bu nedenle Marin, eğitim hayatı boyunca çeşitli işlerde çalıştı. İlerleyen dönemlerde Marin, annesi ve annesinin kadın partneriyle yaşamaya başladı. 2004 yılında liseden mezun olan Marin, 2006 yılında Sosyal Demokrat Gençliğe katıldı.

Marin 20 yaşında siyasete atıldı

İki yıl sonra, Helsinki’nin kuzeyindeki Tampere şehrinde belediye meclis üyeliği için yarıştı fakat kazanamadı! Marin’in siyasi yaşamı bir yenilgiyle başladı, fakat ilerleyen dönemde önemli zaferler kazanacaktı.

Marin 2015 yılında milletvekili seçildi

sanna marin

Finlandiya’nın en büyük sol partisi Finlandiya Sosyal Demokrat Partisi saflarında parlamentoya adımını attığında yalnızca 30 yaşındaydı! Parlamentodaki çalışmaları ile hem toplumun hem de diğer siyasilerin dikkatini çekmeyi başardı. Henüz milletvekili olduğu dönemlerde siyasi geleceğinin oldukça parlak olacağı konuşuluyordu. Konuşulduğu gibi de oldu! Sanna Marin, Finlandiya Sosyal Demokrat Partisi lideri ve Başbakan Antti Rinne’nin hem yardımcısı hem de en güvendiği isimlerden birisi haline geldi. Marin’in siyasetteki yükselişi devam ediyordu. 6 Haziran 2019 ‘da “Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı” oldu!

Antti Rinne 3 Aralık 2019’da başbakanlık görevinden istifa etti

Bu, henüz çok genç olmasına rağmen uzun süredir siyasetin içerisinde yer alan Sanna Marin için oldukça önemli bir kırılma noktası oldu. Rinne’nin istifasını ardından Marin, Finlandiya Sosyal Demokrat Partisi’nin lideri oldu. Parlamentodaki oylamanın ardından ise başbakan olarak seçildi!

10 Aralık 2019’da başbakanlık görevine başlayan Sanna Marin, dünyanın en genç başbakanı unvanına sahip

Marin aynı zamanda Finlandiya’nın 3. kadın başbakanı. Bununla birlikte, Marin’in başbakanlığının ilk yılları Covid-19 salgınının gölgesinde geçti! Buna rağmen Sanna Marin liderliğindeki Finlandiya hükümetinin salgın sürecini pek çok Avrupa ülkesine kıyasla daha başarılı bir şekilde yönettiği ifade ediliyor. Ancak bu başarısı, salgın döneminde Marin’in eleştirilerin odağına yer almasına engel olamadı!

2021 yılının Aralık ayında Covid-19 hastasıyla temas ettikten sonra gece kulübüne gitmesi, Marin’in ciddi şekilde eleştirilmesine neden olmuştu

sanna marin

Sanna Marin, salgın kurallarını ihlal ettiği ve toplum sağlığını riske attığı gerekçesiyle hem muhalefet hem de toplumun bir kesimi tarafından sert bir şekilde eleştirilmişti. Bunun sonucunda, Başbakan Sanna Marin, yaptığı davranışın hatalı olduğunu kabul etmiş ve özür dilemişti… İlerleyen dönemde, bir “fatura olayı” Marin’in bir kez daha Finlandiya’nın en önemli gündem maddesi haline gelmesine neden olmuştu! Başbakanlık ofisindeki 300 avroluk kahvaltı faturasının devlet bütçesinden karşılandığı iddia edilmişti! Bu iddia Marin’in bir kez daha sert eleştirilerle karşı karşıya kalmasına neden olmuştu. Sanna Marin bu olayla ilgili yasalara aykırı bir eylemde bulunmadığını ifade etmişti.

Sanna Marin bu günlerde ise “çılgın parti” videoları ile gündemde!

Geçtiğimiz günlerde kamuoyuna sızdırılan iki farklı görüntü hem Finlandiya’da hem de dünyada sansasyon yarattı desek yeridir. Görüntülerden ilkinde dünyanın en genç başbakanı Sanna Marin, bir ev ortamında arkadaşları ile eğlenirken görülüyor. Diğer görüntülüler ise yine bir partiden. Fakat bu defa başbakan, Finlandiya’nın en ünlü gece kulüplerinden birinde görülüyor! Üstelik Finlandiya’da oldukça meşhur bir şarkıcı ile dans ederken kameralara yansıyor. İşte bu iki görüntü, Sanna Marin’in uzun süredir gündemi meşgul etmesine neden oldu. Pek çok insan, Marin’in görüntülerinin özellikle de bir başbakan için uygunsuz olduğunu kanaatinde. Ayrıca özellikle muhalefet partileri bu görüntüler sebebiyle Marin’in “ülkeyi yönetmek için gerekli muhakeme yetilerinden yoksun” olduğunu ileri sürüyor!

Kamuoyuna sızdırılan görüntüler nedeniyle Sanna Marin, uyuşturucu testi yaptırmak zorunda kaldı!

sanna marin

Aslında Marin’in yasal olarak böyle bir zorunluluğu yoktu. Fakat Marin, bütün şüphelerin giderilmesi adına gönüllü olarak uyuşturucu testine girmek istedi. Yapılan testlerin sonunda ise Marin’in herhangi bir uyuşturucu madde kullanmadığı ortaya çıkmış oldu.

Marin parti görüntüleri hakkında “dans etmekten, arkadaşlarıma sarılmaktan ve içki içmekten başka bir şey yapmadım,” dedi!

Ayrıca başbakan kendisini eleştiren insanların aksine bu görüntülerin son derece normal olduğunu düşünüyor. Bununla birlikte kendi yaşam tarzını değiştirmeyeceğini ifade ediyor. Marin’in parti görüntüleri pek çok insan tarafından eleştirilse de başbakana destek veren insanlar da var. Özellikle de kadınlar! Finlandiya’da yaşayan pek çok kadın, dans ettikleri görüntüleri sosyal medya hesaplarından yayınlayarak Marin’e destek verdi…

… 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu