Düzce’de 6 Büyüklüğünde Korkutan Bir Deprem Meydana Geldi

Bugün (23 Kasım) sabah 04.08’de, Düzce’nin Gölyaka ilçesinde şiddetli bir deprem meydana geldi. Korkutan depremin büyüklüğü 6 olarak açıklandı. Depremin ardından en büyüğü 4,2 şiddetinde olan çok sayıda artçı sarsıntı gerçekleşti. Düzce merkezli deprem İstanbul, Ankara, Bolu, Sakarya, Kocaeli, Kütahya, Bilecik, Bursa ve İzmir gibi çok sayıda şehirde de hissedildi.

Depremin ardından Düzce’deki enerji nakil hatlarında kesintiler yaşandı. Öte yandan 6 büyüklüğündeki deprem nedeniyle büyük bir korku ve panik yaşayan bazı vatandaşlar evlerini terk etti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, deprem nedeniyle farklı şehirlerde toplam 35 kişinin yaralandığını açıkladı. Ayrıca Kandilli Rasathanesi, depremin ardından “tsunami” uyarısında bulundu. Detaylara birlikte bakalım…

Düzce’nin Gölyaka ilçesinde sabah saatlerinde meydana gelen 6 büyüklüğündeki deprem nedeniyle çeşitli şehirlerde bazı binalar hasar gördü

deprem

10,6 kilometre derinlikte gerçekleşen deprem İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa başta olmak üzere pek çok şehirde korku dolu anların yaşanmasına neden oldu. Depremin merkez üssü konumundaki Düzce’de bazı yapılar hasar gördü. Öte yandan meydana gelen artçı sarsıntılar nedeniyle pek çok insan evini terk etti.

Deprem bölgesinde incelemelerde bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bölgede 70’in üzerinde artçı sarsıntı meydana geldiğini açıkladı

Soylu, açıklamasında “4,4’ün üzerinde en son zannediyorum 6.50’de bir 4,3 daha geldi ve bu seviyelerde artçı sarsıntılar da 4’ün üzerinde artçı sarsıntı olabilir. Onun için mümkün olduğunca az hasarlı, hasarlı veya orta hasarlı binalarda durmamak lazım.” ifadelerine yer verdi. Bununla birlikte Süleyman Soylu, şu ana kadar ağır hasarlı bir bina tespit edilmediğini veya kendilerine bu konuda herhangi bir ihbar ulaşmadığını belirtti.  

Soylu, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada depremde herhangi bir can kaybı yaşanmadığını paylaştı

Soylu, açıklamasında valilik, AFAD ve 112 ekiplerine ulaşan can kaybı bilgisinin bulunmadığını belirtti. Öte yandan depremin hissedildiği İstanbul’da da büyük panik yaşandı. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da, İstanbul’da olumsuz bir durum olmadığını açıkladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından deprem nedeniyle farklı şehirlerde toplam 35 kişinin yaralandığını açıkladı

deprem

Koca, Düzce’de 32, İstanbul, Bolu ve Zonguldak’ta birer kişinin yaralandığını, Düzce’deki yaralılardan birinin durumunun ağır olduğun belirtti.

Kandilli Rasathanesi, depremin ardından yaptığı basın açıklamasında tsunami uyarısında bulundu

deprem

Ancak Kandilli Rasathanesi tarafından yapılan tsunami uyarısı, ilerleyen dakikalarda iptal edildi. Açıklamada, “Depremi takiben 6. dakikada tsunami uyarı mesajlarımız ülkemizde AFAD’a, bölgemizde de sistemimize üye olan ülkelerin ilgili merkezlerine iletilmiştir. Uyarı mesajı eki olarak gönderilmiş olan haritalar ekte sunulmuştur. TSİ 06.46 itibarı ile tsunami uyarısının iptal edildiğine dair son mesaj yayınlanmıştır.” ifadeleri kullanıldı.

Deprem nedeniyle 3 ilde eğitim-öğretime bir gün ara verildi

deprem

Düzce, Bolu ve Sakarya valiliklerinden yapılan açıklamalarda, eğitim-öğretime bir gün ara verildiği duyuruldu.

… 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu