Bunları Öğrenince Bacak Bacak Üstüne Atmayacaksınız!

Bacak Bacak Üstüne Attığınızda Başınıza Gelebilecekler:

-Belirli bir pozisyonda saatlerce kalmak, peroneal sinir felci adındaki bir soruna sebep olabilir. Bu durum, aynı pozisyonda uzun saatler boyunca oturulduğunda da görülebilir. Peroneal sinir felcine sebep olma olaslığı en yüksek pozisyon ise bacak bacak üzerine atmaktır.

-Geçtiğimiz yıllarda yapılan çeşitli araştırmalar, bacak bacak üstüne atılarak uzun süre oturulduğunda, kan basıncının yükseldiğini ortaya koydu. Kan basıncı sorununuz olmasa bile bu pozisyonda oturmaktan kaçınmak, daha sağlıklı bir hayat yaşamanıza ve olası dolaşım problemlerini önlemenize yardımcı olabilir. Bu durumun sebeplerinden biri, bir dizinizi diğerinin üzreine koyduğunuzda bacaklardan göğse kan gitmesi ve dolayısıyla kalpten çok miktarda kan pompalanmasıdır. 

-Bir başka olası açıklama ise şu: bacak kaslarında meydana gelen izometrik egzersizin kan akışına direnci artırması ve sonuç olarak kan basıncının yükselmesi. Bu yüzden bacakları bileklerden çaprazlamak, bacak bacak üstüne attığınızdaki etkiyi yaratmıyor. 

-Bu pozisyon, pelvik dengesizliği de yol açabilir. Bacakların uzun süre çapraz şekilde kalması, nihayetinde iç uyluk kaslarını kısaltır, dış uyluk kaslarını ise uzatır. Ve eklemlerin yerlerinden oynama riski ortaya çıkar.

-Bacak bacak üzerine atma alışkanlığı, ‘örümcek damar’ riskini de artırır. Söz konusu varisli damarlar olduğunda en etkili faktör genler olsa da sıklıkla bacak bacak üstüne atmak da sıkışık damarlarda iltihaplanmalara sebep olabilir. 

-Kan damarlarında, kanın yanlış yöne doğru akmasını engelleyen minik valfler bulunur. Bacak bacak üstüne attığınızda, damarlarınızdaki basınç artar ve kan akışı engellenir; sonuç olarak damarlar daralır ve zayıflar. Bu durum, damarlardaki kanın toplanmasına ve damarların şişmesine sebep olabilir.

-Son olarak, yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre, günde üç saatten fazla bacak bacak üstüne atarak oturmak, kambur bir duruş, sırt ve ense ağrıları ve kalçalarda rahatsızlık ile sonuçlanabiliyor.

İLİşKİLİ HABERLER Japonya'da Kuş Gribi Tehlikesi Büyüyor

Japonya’da Kuş Gribi Tehlikesi Büyüyor

İkinci El İlaç Tehlikesi

İkinci El İlaç Tehlikesi

Bağımsızlık ve Özgürlüğün' En Büyük Tehlikesi; 'Ekonomik Casusluk'

Bağımsızlık ve Özgürlüğün’ En Büyük Tehlikesi; ‘Ekonomik Casusluk’

Bebek Pudrasında Kanser Yapıcı Asbest Tehlikesi Devam Ediyor

Bebek Pudrasında Kanser Yapıcı Asbest Tehlikesi Devam Ediyor

İLİşKİLİ GALERİLER Yeni Bir Tehlike İle Karşı Karşıyayız: Adenovirüs

Yeni Bir Tehlike İle Karşı Karşıyayız: Adenovirüs

Uzmanlar Koronavirüsten Daha Tehlikeli Başka Bir Salgının Sinyalini Verdi!

Uzmanlar Koronavirüsten Daha Tehlikeli Başka Bir Salgının Sinyalini Verdi!

Koronavirüsten Korunmak İçin Kullanılan Bazı Maskeler Tehlike Saçıyor!

Koronavirüsten Korunmak İçin Kullanılan Bazı Maskeler Tehlike Saçıyor!

Koronavirüs Geçirenlere Büyük Tehlike!

Koronavirüs Geçirenlere Büyük Tehlike!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu