BODRUM BELGELİĞİNE KAVUŞUYOR

Bodrum kent hafızasını kayda geçirecek Halikarnas Balıkçısı Bodrum Belgeliği ve Kafeteryasının inşa çalışmaları başladı. 15 Ekim 2022 tarihinde ihale süreci tamamlanan Türkkuyusu Caddesi’ndeki Bodrum Belediyesi’ne ait Sakız tipi bina, kent bilincini ve kent belleğini canlı tutmak ve araştırmacılar için kaynak yaratmak amacına uygun olarak projelendirildi. 

Erzurum Güncel- Çalışmaları iki buçuk yıl önce başlayan projeye bağlı olarak bugüne kadar Türkiye genelindeki üniversitelerden binin üzerinde tez çalışmasının taranması gerçekleştirildi ve Bodrum ile ilgili yaklaşık 400 tezin tespiti yapıldı. Tespiti yapılan tezler dijital ortama aktarılacak ve seçilen tezlerin baskısı gerçekleştirilerek okuyucularla buluşması sağlanacak.  

Bodrum özgün mimarisinin tipik bir örneği olan Sakız tipolojisine sahip evin restorasyonu ile oluşacak olan belgelik, tarihi yapısı bozulmadan düzenlenecek. El yazmalarının ve Bodrum’a özgün kitapların yer alacağı merkezin bahçesi ise kafeterya olarak düzenlenerek kent merkezinde vatandaşlara rahat ve huzurlu bir ortam sunacak. Kitap okuma ve dinlenme olanaklarının birlikte sunulacağı merkez, bilimsel ve edebi toplantılara da ev sahipliği yapacak. 

Kaynak: GazeteGüncel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu