Baklanın Faydaları Nelerdir?

Kuzey Afrika ve Güney Batı Asya kökenli olan ve Türkiye’de özellikle Ege, Marmara ve Akdeniz bölgesinde yetişen bakla taze, iç veya kuru olarak tüketilmektedir. Peki baklanın faydaları nelerdir?

Bilimsel olarak Vicia faba olarak adlandırılan bakla; beslenme açısından, potasyum ve demirin yanı sıra A ve C vitaminlerinin yanı sıra K vitamini, B6 vitamini, çinko, bakır, magnezyum ve daha fazlasını içerir. Bakla, kalp hastalığı, kanser ve depresyon riskini azaltırken sağlığımız için çok önemli faydaları bulunuyor. 

BAKLANIN FAYDALARI 

Baklanın sağlık açısından faydalarından bazıları şunlardır: 

Böbrekleri çalıştırır 

Bakla, içerdiği vitaminler, mineraller, antioksidanlar ve lif dolayısıyla böbreklerin daha iyi çalışmasını sağlayarak, var olan kumların atılmasını kolaylaştırır. Kabızlık ve hemoroit gibi rahatsızlıkları önler. 

Doğum kusurlarını önler 

Folik asit, omurilik ve beyin gelişimi açısından oldukça önemlidir. Nöral tüp defektini önlediğinden hamile annelerin mutlaka alması gereken bir vitamindir. Bakla, zengin folik asit içeriğiyle sağlıklı fetal gelişimi destekler. 

Parkinson semptomlarını hafifletir 

Parkinson zayıflamış motor performansı ile ilişkilidir. Bakla, motor performansını artıran bir kimyasal olan L-dopa seviyesini yükseltir. Bu kimyasal aynı zamanda bir nörotransmitter olarak da çalışır ve diğer Parkinson semptomlarını hafifletir. 

Osteoporozu önler

Bakladaki bir diğer besin ise manganezdir. Manganez kemik kütlesini arttırır, osteoporozu önler ve kalsiyum eksikliğini azaltmaya yardımcı olur. Manganez ayrıca artriti de önleyebilir. 

Bağışıklık sistemini geliştirir 

Taze baklagillerde bulunan bakır, sağlıklı beyaz kan hücrelerinin korunmasına yardımcı olur. Bu kan hücreleri patojenleri tahrip eder ve sisteminizden serbest radikalleri yok eder. Beyaz kan hücreleri olmadan vücudunuz enfeksiyona ve hastalığa karşı hassas hale gelir, bu yüzden bakırın güçlü bağışıklığı korumak için kritik öneme sahiptir. 

Anemiyi önler 

Demir içeriği yüksek olan baklanın tüketimi anemiyi önlemeye yardımcı olurken, anemi tedavisinde iyileştirici rol oynamaktadır. 

Kilo vermeye yardımcı olur 

Protein ve lif açısından oldukça zengin olan bakla doygunluk hissini artırarak kilo vermeye yardımcı olur. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu