Sanal Gökyüzünde Kemoterapi Tedavisi

Proje kapsamında Türkiye’de kemoterapi üniteleri, Türk Hava Yolları kaptanlarının kokpitten çektiği fotoğraflar ile giydirilip sanal gökyüzüne dönüşmesi sağlanıyor.

KARADENİZ’İN MAVİSİ MARDİN’E UMUDU OLDU

Ülkemizde bugüne kadar 6 onkoloji merkezi ve Ortadoğu’nun eğitim merkezi kabul edilen Hacettepe Üniversitesi Koroner Yoğun Bakım Ünitesi bu şekilde düzenlendi ve sanal gökyüzü ortamında tedavi alan hastalarda moral ve motivasyonun bu şekilde daha iyi olduğu, tedaviye karşı olan inançlarının arttığı proje yöneticisi Dr. Eda Küçüktülü ve ekibinin yaptığı anket çalışmaları sonucu bilimsel olarak da kanıtlandı. Mardin’de kemoterapi merkezinde tedavi gören hastalara moral vermek için ‘sanal gökyüzü’ yapıldı. Proje kapsamında çekilen fotoğraflar kemoterapi merkezinin duvarlarına asıldı.

Yapılan çalışma hakkında açıklamada bulunan İl Sağlık Müdürü Uzman Dr. Saffet Yavuz, proje ile birlikte Karadeniz mavisinin Mardin’e umudun mavisi olarak taşınacağını söyledi. Yavuz, ‘Proje ve Dernek Trabzon merkezlidir. Proje yöneticisi Dr. Eda Küçüktülü ile yaptığımız uzun görüşmeler neticesinde Karadeniz’in ve umudun mavisini bu sefer Mardin Devlet Hastanesinde tedavi gören hastalarımıza taşımaya karar verdik. Bu amaç için başta Sağlık Bakan Yardımcımız Prof. Dr. Emine Alp Meşe’ye, Mardin Valisi Mahmut Demirtaş’a, İçişleri Bakanlığı ve THY Genel Müdürlüğü yetkililerine, Trabzon Milletvekili Salih Cora’ya, Mardin Milletvekilleri Şeyhmus Dinçer’e ve Cengiz Demirkaya’ya, Doğu Karadeniz Meme Hastalıkları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi saygıdeğer hocamız Uzman Dr. Eda Küçüktülü’ye desteklerinden dolayı tüm Mardinli hemşehrilerim ve sağlık çalışanlarımız adına gönülden şükranlarımı sunmayı bir borç bilirim. Projeye ve bizlere olan yakın ilgilerinden dolayı, çok güzel bir çalışmayla kemoterapi merkezinin hızlıca tamamlanması sağlanmış oldu’ diye konuştu.

Mardin Devlet Hastanesi Başhekimi Uzman Dr. Alpay Tuncar ise ‘Kemoterapi hastalarının tedavi etkinliğine fayda sağlaması açısından bu manevi projeyi çok destekliyoruz. Kemoterapi süreci uzun bir süreç gerektiriyor. Kemoterapi gören hastaların tedavi süreçlerinde psikolojik ve fiziksel değişiklikler olabiliyor. Bu ortama girdiklerinde hastane ortamı değil de daha rahat bir ortamda tedavi görmelerini amaçladık. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum’ dedi.

PROJEYE BİR HASTA VESİLE OLDU

Doğu Karadeniz Meme Hastalıkları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Uzman Dr. Eda Küçüktülü, projeye bir hastanın vesilesiyle başladıklarını açıkladı. Dr. Eda Küçüktülü, ‘Erken tanının da anlamını çok iyi biliyordu. O yüzden çok fazla imkanı olduğundan İstanbul ve Ankara illerine çok fazla uçuşlar yapıyordu. Tedavi aşamasında moral ve motivasyonunu hiç bozmadı. Bunu da uçuşlara bağlıyordu. Gökyüzünü görmenin ona çok iyi geldiğini söylüyordu. Bu düşünceden yola çıkarak hastaların kemoterapi alırken boş duvarlara bakmak zorunda kalmaması için bu fotoğrafları yerleştirdik. Türk Hava Yolları’nın pilotları bizler için fotoğraflar çekti. O fotoğraflarla da burada sanal gökyüzü oluşturmaya çalıştık. Bunu yaparken de bugünlerde herkesin en çok ihtiyacı olan şeyin umut olduğunu bildiğimiz için, projemize bir alt isim ekleyip ‘Umudunu benimle paylaş’ dedik. Trabzon’un mavisini, herkesin iç içe barış içinde yaşadığı bir şehir olan Mardin’den tüm dünyaya umut olarak yansıtabilmemiz için de Ekim ayında ‘Umudunu benimle paylaş’ isimli bir Serdar Ortaç bestesini tüm dünya ile paylaşacağız. Ve gökyüzünün mavisi artık, kulaklarda nağme, gönüllerde umut olarak yeryüzüne inecek’ diye konuştu.

Bir hasta yakını ‘Mardin Devlet Hastanesi’nde kemoterapi ünitesinin açılması bizim için çok iyi oldu, daha önce il il geziyorduk. Hastaların gökyüzüne bakarak tedavi olması ayrı bir güzellik oldu, bu şekilde tıpkı gökyüzündeymiş hissiyatı veriyor’ açıklamasında bulundu.

Bir diğer hasta yakını d ‘Buranın ortamı gayet güzel ve açık insanın hoşuna gidiyor ve hastalara refah veriyor. Tedavilerini huzur içinde oluyorlar. Allah devletimize zeval vermesin. Zaman içerisinde sağlık sektöründe çok güzel reformlara imza atılıyor’ ifadesinde bulundu.

İLİşKİLİ HABERLER Koroner Kalp Hastalığı İçin Saç Teli Kalınlığında Stent Geliştirildi

Koroner Kalp Hastalığı İçin Saç Teli Kalınlığında Stent Geliştirildi

Kemoterapiye Cevap Veren Kanser Türleri

Kemoterapiye Cevap Veren Kanser Türleri

Koroner Anjiografi

Koroner Anjiografi

Koroner Arter Hastalıkları

Koroner Arter Hastalıkları

İLİşKİLİ GALERİLER KEMOTERAPİ ALMADAN, KANSERİ BAKIN NASIL YENDİ?

KEMOTERAPİ ALMADAN, KANSERİ BAKIN NASIL YENDİ?

Kemoterapi İlacı Alanlar...

Kemoterapi İlacı Alanlar…

Bu Besinleri Bol Bol Tüketin! İşte En Sağlıklı Besinler

Bu Besinleri Bol Bol Tüketin! İşte En Sağlıklı Besinler

Kansere Neden Olan Tehlikeli Besinlere Dikkat!

Kansere Neden Olan Tehlikeli Besinlere Dikkat!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu