Alacakaranlık Benzeri Kitaplar: Elinizden Bırakamayacağınız Kitap Önerileri

Alacakaranlık, kendisinden sonra gelen neredeyse tüm genç-yetişkin kitaplarını etkilemiş bir eser. Hikaye, ana karakter Bella Swan’ın yaşamı etrafında dönüyor. Bella, Arizona’dan babasının yanına, Forks adlı yağmurlu bir kasabaya taşınır. Bella, insanlarla iletişimde zorluk çeken, içine kapanık bir genç kızdır. Yeni okulunda çeşitli arkadaşlar edinmeye çalışırken, sınıfında en dikkat çeken kişi Edward Cullen adında gizemli bir gençtir.

Kitap ilginç bir şekilde Edward’ın gerçekte bir vampir olduğunun ortaya çıkması ve Bella ile aralarındaki derin bağın gelişmesini anlatıyor. Edward, diğer insanlardan farklı bir vampir türüne mensuptur; kendisini ve ailesini insan kanı yerine hayvan kanıyla beslenmektedir. Bella, Edward’a duyduğu çekime rağmen vampir dünyasına dahil olmanın tehlikelerini ve sonuçlarını anlamak için mücadele eder.

“Alacakaranlık,” romantizm, gerilim ve fantastik öğeleri bir araya getiren bir genç yetişkin romanı. Kitap, okuyucuları sürükleyici bir hikayeye ve duygusal karmaşıklıklara dahil eden ve genç yetişkin edebiyatının popüler eserlerinden biri haline gelen bir başlangıç ​​noktası. Bu yazımızda Alacakaranlık benzeri kitaplar için bir liste oluşturacağız.

1. Göçebe – Stephenie Meyer

Alacakaranlık benzeri kitaplar

Alacakaranlık benzeri kitaplar yazımıza Stephenie Meyer’in ilk bilim kurgu eseri ile başlıyoruz. Uzaylılar dünyayı istila etti ve biz, insanlar kaybettik. Hikaye uzaylı bir parazitin insan vücuduna yerleştirilmesiyle başlıyor. Uzaylıya Göçebe adını veriyorlar ve Göçebe’nin görevi, kendisine ev sahipliği yapan Melanie’nin anılarına erişmek ve Arayıcı’ya daha fazla insanı nerede bulacağını söylemek. Ancak Göçebe, istila ettiği Melanie’nin anılarından etkilenmeye başlar. Melanie’nin erkek arkadaşına aşık olur ve içinde bulunduğu insanın erkek kardeşini korumak ister. Kendi türüne ihanet etmeye karar veren Göçebe çöle doğru yola çıkar ve Jared ile Jamie’nin saklandığı yeri bulmak için Melanie’nin anılarını kullanmaya başlar. Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

2. Vampir Akademisi – Richelle Mead

Alacakaranlık benzeri kitaplar

Vampir Akademisi, Amerikalı yazar Richelle Mead’in genç yetişkinlere yönelik doğaüstü romanı. Kitap yarı vampir olan on yedi yaşındaki Rosemarie “Rose” Hathaway ile Moroi (ölümsüz) en yakın arkadaşı Vasilisa “Lissa” Dragomir’in, 2 yıldır bilinmeyen nedenlerle kaçtıkları okulları St. Vladimir Akademisi’ne geri getirilmeleri ile başlıyor. Bu arada Rose, eğitmeni Dimitri ile Lissa’yı korumak için antrenman yapmaya başlar, ancak yavaş yavaş Dimitri’den hoşlanır. Bu arada Lissa’yı korumak da gitgide zorlaşır. Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

3. Dikenler ve Güller Sarayı – Sarah J. Maas

Alacakaranlık benzeri kitaplar

Alacakaranlık benzeri kitaplar listemizin üçüncü eseri Dikenler ve Güller Sarayı, bir avcı ve ailesinin temel geçim kaynağı olan on dokuz yaşındaki Feyre, evinden her zamankinden biraz daha uzaktaki kasvetli ormana gitmesi ile başlıyor. Feyre tam bir geyiği avlayacağı sırada karşısına devasa bir kurt çıkar. Genç kız kurdun şekil değiştirmiş bir peri olabileceğinden şüphelenir. Periler, insanlara büyük zarar vermektedir. Feyre kurdu öldürür. Ertesi akşam, ailesinin yıkık dökük kulübesine altın rengi bir canavar gelir. Canavar, insan ve peri diyarları arasındaki anlaşmanın şartları uyarınca kurdun ölümü için bir ödeme talep eder. Canavar Feyre’ye iki seçenek sunar: Ya şimdi ölecek ya da ölene kadar peri diyarında yaşayacaktır. Feyre daha sonra altın canavarın Tamlin adında bir Yüce Fae olduğunu öğrenir. Feyre yeni evine alışırken aşk peşinden gelmeye başlar. Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

4. Ürperti – Maggie Stiefvater

Alacakaranlık benzeri kitaplar

Ürperti, bir zamanlar kurtların saldırısına uğrayan bir genç olan Grace ile kurt adam aşkı Sam’in bakış açıları arasında geçiş yapıyor. Hikaye, Grace’in altı yıl önce yaşadığı kurt saldırısını düşünmesiyle başlıyor. O zamanlar küçük bir kız olan Grace, neredeyse ölmek üzereyken Sam tarafından kurtarılmıştır. Dokuz yıl sonra, Sam’i verandasında yaralı bir şekilde bulduğunda, bu sefer onu kurtarma sırası Grace’tedir. Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

5. Hush Hush serisi – Becca Fitzpatrick

Alacakaranlık benzeri kitaplar

Lise ikinci sınıf öğrencisi Nora Gray, biyoloji dersinde Patch Cipriano ile tanışır. Patch okula yeni başlamış olmasına ve ikisinin daha o gün tanışmasına rağmen, Nora hakkında çok fazla şey bilmektedir. Patch aslında düşmüş bir melektir ve Nora’yı öldürürse kanatlarını geri kazanacaktır. Patch’in ilk baştaki planı budur ancak daha sonra Nora’yı defalarca ölümden kurtarır çünkü ona aşık olduğunu fark eder. Ne yazık ki, hiçbir şeyden haberi olmayan Nora’yı öldürmek isteyen sadece Patch değildir. Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

6. Lux serisi – Jennifer L. Armentrout

Alacakaranlık benzeri kitaplar

Lux, Amerikalı yazar Jennifer L. Armentrout tarafından yazılan üç seri ve üç yardımcı kitaptan oluşan, genç yetişkinlere yönelik bir paranormal fantastik kitap serisidir. Hikayelerin her biri Luxen, Arum, bir grup güçlü uzaylı ve insanlar, melezler ve kökenler arasındaki çatışmayı konu alıyor. Kitapta Florida’dan Colorado’ya taşınan Katy Swartz isimli bir kızı takip ediyoruz. Katy, taşındığı için pek mutlu değildir, ancak yakışıklı ve ürkütücü yan komşusu Daemon’u fark edince işler değişir. Ancak Daemon ağzını açınca, Kathy ondan nefret etmeye başlar. Daemon, zamanı durdurarak Kathy’nin hayatını kurtarınca adamın bir insan değil, uzaylı olduğu ortaya çıkar. Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

7. Kemikler Şehri: Ölümcül Oyuncaklar – Cassandra Clare

Cassandra Clare’in yazdığı Kemikler Şehri (Margaret K. McElderry Books, 2007), genç yetişkinlere yönelik şehir fantastik romanlarından oluşan Ölümcül Oyuncaklar serisinin ilk kitabı. Kitap, görünüşte sıradan olan 15 yaşındaki Clary’nin, eski bir iblis avcısı ırkından geldiğini öğrenmesini konu alıyor. Clary Fray bir gece en yakın arkadaşı Simon Lewis ile parti yapmak için dışarı çıkar. Clary silahsız bir çocuğu bir depoya kadar takip eden silahlı bir grup genci görür. Kötü bir şey olacağından korkan Clary onları takip eder, ancak silahsız çocuğun bir iblis, diğer gençlerin ise insan dünyasını iblis kaosundan ve yıkımdan koruyan yarı melek Gölge Avcıları olduğunu öğrenir. Daha sonra Clary, Gölge Avcıları’ndan biri olan Jace ile karşılaşır. Onu görebilen tek kişi kendisidir. Clary, Jace’le yüzleşirken telefonu çalar ve annesinin saldırıya uğradığını fark eder. Onu geri getirmenin tek yolu, Jace ile birlikte New York Gölge Avcısı Enstitüsü’ne gitmektir. Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

8. Evernight Akademisi – Claudia Gray

Evernight, genç yetişkinler için yazılmış dört roman serisinin ilk kitabı. Aynı zamanda talihsiz ilk aşk ve vampirlerle ilgili hikayesiyle hızlı bir başlangıç ​​yapan yazar Claudia Gray’in de ilk romanı. Kitap Evernight Akademisi’ne uyum sağlamaya çalışan on altı yaşındaki Bianca’nın hikayesini konu alıyor. Bianca okula uyum sağlayamadığı için bir kaçma girişiminde bulunur ve hemen akademinin sosyal uyumsuzlarından biri olan Lucas’la karşılaşır. İlk başta Lucas aralarındaki bağı görmezden gelmeye çalışır ama yavaş yavaş birbirlerine aşık olmaya başlarlar. Ne yazık ki Evernight Akademisi’nde hiçbir şey göründüğü gibi değildir. Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

9. İşaret – P.C Cast ve Kristin Cast

Alacakaranlık benzeri kitaplar listemizin son kitabı ile karşınızdayız. Gece Evi’nin karanlık, büyülü dünyasına hoş geldiniz! Zoey Montgomery, liseye giden 16 yaşında bir kızdır. Okulda bir vampir takipçisi tarafından işaretlenince Zoey’nin dünyası derinden değişir. Zoey, aşırı muhafazakar dindar annesi ve üvey babası tarafından reddedilir ve büyükannesi Redbird’ün lavanta çiftliğine kaçar. Zoey’nin büyükannesi Amerikan yerlilerindendir. Zoey hızla vampir güçleri ve arzuları geliştiren benzersiz bir kız olmasına rağmen, aynı zamanda testlerden nefret eden, reddedilmekten korkan kendisi hakkında belirsizlik yaşayan normal bir genç kızdır. Zoey Gece Evi’ne girdiğinde adını Zoey Redbird olarak değiştirir. Artık bir vampir olarak eğitim almaya başlayacaktır. Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir👇

Mitolojik Kurgu Sevenler İçin “Ben Kirke” Benzeri En İyi Kitaplar

Distopik Kurgu Arayanlara 1984 Benzeri En İyi Kitaplar

Keşke Daha Önce Okusaydım Diyeceğiniz Karantina Benzeri En İyi Kitaplar

Elinizden Bırakamayacaksınız! Gece Yarısı Kütüphanesi Benzeri Kitaplar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu