Yeniden Refah’ın Talebi AKP’yi Kızdırdı

Erzurum Güncel- Gazete Pencere yazarı Nuray Babacan, yerel seçime ilişkin Cumhur İttifakı cephesinde yaşanan kulisleri aktardı. Cumhur İttifakı’nın yerel seçimlerde iş birliği yapacağı il ve ilçeleri belirleme çalışmaları sona geldiğini yazdı.

Babacan “Bazı il ve ilçelerin MHP’ye bırakılma ihtimali AKP’de rahatsızlık yarattığını; Yeniden Refah’ın İstanbul pazarlığının kabul görmediğini” yazdı.

Yeniden Refah Partisi’nin yerel seçimde AKP’den Ankara ve İstanbul’da iki ilçe belediyesini istediğini ancak bu talebin kabul görmediğini iddia etti. Babacan’a göre yerel seçimde ittifak sadece AKP ve MHP ile sınırlı kalacak.

yeniden-refah-erdogan.jpg

Babacan’ın yazısının ilgili bölümleri şöyle:

* Cumhur İttifakı’nın yerel seçimlerde iş birliği yapacağı il ve ilçeleri belirleme çalışmaları sona geldi. 6 kez toplanan AKP ve MHP temsilcileri, ‘kıl payı kaybedilen yerlerde’ de önde olan partinin tek başına aday çıkarması konusunda anlaştı. İki partinin taşra örgütleri, ittifakın genişleme ihtimalinden pek hoşlanmadı. Özellikle AKP örgütlerinden itiraz sesleri yükseliyor. Bu arada Yeniden Refah Partisi’nin AKP’den İstanbul’da bir ilçe belediye başkanlığı istediği ve ret yanıtı aldığı anlatılıyor.

 

erbakan-ve-erdogan.jpg

* Yeniden Refah Partisi sözcüleri, basın aracılığıyla AKP ile İstanbul ve Ankara gibi büyük illerde ittifak yapabilecekleri mesajı göndermişlerdi. Öğrendiğimize göre Yeniden Refah, AKP’den İstanbul ve Ankara’da birer ilçe istemiş. Partinin bu talebinin AKP’de karşılık bulmadığı ve yerel seçim ittifakının sınırlarının MHP ile kalacağı iddia ediliyor.

* İttifakın genişlemesinin, zaten yerelde yaşanan çekişmeleri arttıracağını ve parti örgütlerinin motivasyonunu bozacağını iddia edenler var. Buna bir de Cumhur İttifakı’na genel seçimlerde destek veren küçük partiler katıldığında, rahatsızlık daha da artıyor. Ancak AKP’deki son hava, küçük ortakların yerel seçimlerde ittifak dışı kalacağı yönünde.

Kaynak: GazeteGüncel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu