Yeni Koronavirüs Genelgesi Yayımlandı!

Sağlık Bakanlığı resmi internet sitesi üzerinden her gün güncel koronavirüs vaka ve vefat sayıları açıklanıyor. Bunun yanı sıra Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da Twitter hesabı üzerinden güncel tabloyu paylaşıyor. Türkiye koronavirüs görüldüğü günden bu yana toplam 11 milyon 961 bin 670 test yaparken bunların 340 bin 450’sine pozitif tanısı kondu. Toplam 9014 kişi koronavirüsten vefat ederken 298 bin 368 kişi de sağlığına tekrar kavuştu. Şu anda da bin 418 ağır hasta bulunmakta.

14 EKİM KORONAVİRÜSÜ TABLOSU VAKA SAYISI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 14 Ekim Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosunu dün Twitter hesabı üzerinden yayınlandı.

Bakan Koca yaptığı açıklamada;

‘Günlük tablomuzu vermek istiyorum. Bugünkü hasta sayımız 1671. Hayatını kaybeden vatandaşımızın sayısı 57. İyileşen hasta sayımız 1396. Test sayımız 115 bin 328. Zatürre oranımız haftalık tablo yüzde 5.9. Toplam vefat eden hastamızın sayısı da 9014’ ifadelerini kullandı.

15 EKİM KORONAVİRÜSÜ TABLOSU VAKA SAYISI

15 Ekim Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu henüz yayınlanmadı.

Türkiye’de her gün güncellenen koronavirüs tablosunda Temmuz ayının sonundan itibaren kelime değişikliği yapılarak günlük vaka sayısı yerine hasta sayısı açıklanmaya başladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada Kovid-19 semptomu göstermeyen vakaların 15 Ekim’den itibaren açıklanmaya başlayacağını duyurmuştu.

‘15 EKİM’DE SAHA TARAMASINI TEKRARLIYORUZ’

Öte yandan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün gerçekleşen Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı’nın ardından yaptığı açıklamada Türkiye’nin küresel salgına karşı savaşını küresel standartlarda verdiğini gösterdiğini vurguladı. Bu standartların Türkiye’nin başarısının yalnızca bir kısmını değerlendirmeye dönük olduğunu belirten Koca, konuşmasına şöyle devam etti:

‘Temmuz ayından itibaren normalleşme dönemine geçtik, sınırlamalar kalktı, ülkeler arasında gidiş ve gelişler ülkelerin koyduğu günlük vaka sayılarının belli düzeyin altında olması şartıyla başladı. Bu yeni dönemin gereklerine uygun olarak kesitsel taramalar adını verdiğimiz virüs taramalarına başladık. Bu taramaları havaalanlarında yurt dışına gidenlere, cezaevlerinde bulunanlara, organize sanayi bölgesi çalışanlarına, asker, sporcu ve benzer diğer gruplara yapıyoruz. Bir örnek vermek isterim; bugüne kadar hava yoluyla yurt dışına gidenlere yaptığımız test sayısı 490 bin 480’dir. Bu taramalarda 1226 kişide test pozitif çıkmıştır.

Bir diğer konumuz ise saha taramasıdır. Daha önce enfeksiyonun yaygınlığı ve bağışıklık durumunu ölçmek için 153 bin kişiyi kapsayan bir saha taraması yapmış, sonuçlarını da kamuoyuyla paylaşmıştık. 15 Ekim’de bu saha taramasını tekrarlıyoruz. Toplumun tamamını yansıtacak büyüklükte bir örneklem üzerinde çalışma yapıyoruz. Hem semptomsuz yani belirtisiz olduğu halde testi pozitif çıkan taşıyıcı vakaları hem de antikor testleriyle daha önce virüs kendisine bulaştığı halde bunu fark etmemiş fakat sonuçta bağışıklık geliştirmiş kişileri tespit etmiş olacağız. Bu çalışma bize toplumun tamamı hakkında fikir verecektir.’

İLİşKİLİ HABERLER Papa'nın Muhafızları Koronavirüse Yakalandı

Papa’nın Muhafızları Koronavirüse Yakalandı

Fransa'da Koronavirüs Önlemleri Geri Dönüyor

Fransa’da Koronavirüs Önlemleri Geri Dönüyor

Bakan Koca: İki Aşı İnsan Denemelerine Yakın

Bakan Koca: İki Aşı İnsan Denemelerine Yakın

İstanbul'da Kovid-19 Kısıtlaması Olacak mı?

İstanbul’da Kovid-19 Kısıtlaması Olacak mı?

İLİşKİLİ GALERİLER Türkiye'de Koronavirüs Son Durum

Türkiye’de Koronavirüs Son Durum

Trey Songz Koronavirüse Yakalandı

Trey Songz Koronavirüse Yakalandı

Chanel Defilesinde Koronavirüs Unutuldu

Chanel Defilesinde Koronavirüs Unutuldu

Koronavirüsü Yenen Nihat Hatipoğlu Yaşadıklarını Anlattı

Koronavirüsü Yenen Nihat Hatipoğlu Yaşadıklarını Anlattı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu