Uğur Poyraz’dan canlı yayında dikkat çeken açıklamalar!

Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri sonrasında İYİ Parti’nin nasıl bir tutum sergileyeceği merak konusu olmuştu. İYİ Parti’nin ittifaktan ayrılacağı tartışmaları başlarken İYİ Parti Genel Sekreteri Uğur Poyraz katıldığı canlı yayında konuyla ilgili açıklama yaptı. ’14 Mayıs genel seçimleri bitti, ittifak tamamlandı’ diyen Poyraz ’28 Mayıs itibarıyla da bu ittifak bitmiştir’ açıklamasını yaptı.

Erzurum Güncel- Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilli seçimlerini tamamlandı. İkinci turda Cumhur İttifakı adayı Recep Tayyip Erdoğan, yeniden Cumhurbaşkanı seçildi. Seçim sonrasında partiler ve ittifakların tutumlarının ne olacağı merak ediliyordu. Millet İttifakı ile ilgili olarak İYİ Parti Genel Sekreteri Uğur Poyraz katıldığı canlı yayında dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

 

iyi-partili-ugur-poyraz-28-mayis-itibariyla-ittifak-bitmistir

“SEÇİMLER BİTTİ, İTTİFAK TAMAMLANDI”

28 Mayıs itibarıyla Millet İttifakı’nın bittiğini açıklayan Poyraz şunları ifade etti:

“Tüm ittifaklar seçim ittifakıdır, seçim bittiği zaman tüm ittifaklar ortadan kalkar. Yani 14 Mayıs genel seçimleri bitti, ittifak tamamlandı. Cumhurbaşkanı müşterek adayımız Sayın Kılıçdaroğlu’nun 28 Mayıs’a kalan ikinci turu için ittifak içindeki partiler mücadelelerini vermiştir, 28 Mayıs itibarıyla da bu ittifak bitmiştir.

“MİLLET İTTİFAKI DA CUMHUR İTTİFAKI DA SONA ERMİŞTİR”

Eğer siz seçim kanununa ve anayasa değişikliğinin getirdiği seçim hukukuna vakıf değilseniz bu durumu ortaya bir yorum olarak ortaya koyarak vatandaşı da manipüle etmiş olursunuz. Seçim bittiği gün ittifak biter. Bu Cumhur İttifakı için de geçerli. Cumhur İttifakı da artık bitmiştir. Bundan sonra eğer teknik olarak muhalefet partisi olan MHP, HÜDA PAR, DSP, iktidar partisi olan AK Parti ile hareket ediyorsa o zaman ilişkilerinin adı da Cumhur koalisyonu olur. Tekrar altını çiziyorum, Millet İttifakı da Cumhur İttifakı da tamamlanmıştır. Seçim ittifakı seçim bittiği gün sona erer.”

İYİ PARTİLİ PAÇACI: ŞU AN İTİBARIYLA GÜNDEMDE…

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Cihan Paçacı, Meclis’te kaydını yaptırdı. Paçacı, yeni dönemde Meclis’in daha aktif çalışmasını temenni ettiğini söyledi. Paçacı, Türkiye’de bulunan sığınmacılarla ilgili soru üzerine, “Sığınmacılar Türkiye’nin çok önemli bir problemi haline geldi ve bugünkü nüfusa bakarsak önümüzdeki dönem itibarıyla Türkiye’de milli güvenlik sorunu haline gelebilirler, zaten ekonomik sorun olarak ortada. Dolayısıyla Türkiye, kısa süre içerisinde sığınmacılar meselesini çözmelidir. Doğrusu, onları vatanlarına iade etmektir. Ancak bunu yaparken de ilgili ülkelerle konuşup, ortak bir mutabakatla, insan haklarına da uygun tarzda bir çözümle yurtlarına göndermek en doğrusu olacaktır” diye konuştu.

iyi-partili-pacaci-bundan-sonraki-surecte-muhalefet-kendi-icinde-is-birligine-gider_5252_dhaphoto1

Paçacı, İYİ Parti’nin Millet İttifakı içindeki geleceğine yönelik soruya da “İttifak dediğiniz şey bir iş birliğidir. Bundan sonraki süreçte doğal olarak muhalefet partileri kendi içerisinde bir iş birliği içerisine girerler. Bunun adına ‘ittifak’ da diyebilirsiniz, ‘iş birliği’ de diyebilirsiniz; ama şu an itibarıyla gündemde iş birliği yapacak herhangi bir konu söz konusu değildir. Ama önümüzdeki dönemlerde buna ihtiyaç duyulursa, yerel seçimler olur, ondan öncesinde bazı yasalarda olur, herhangi bir kıstas koymadan muhalefet partileri kendi içlerinde değerlendirme yaparlar. Şu anda herhangi bir iş birliğini gerektirecek konu yok; ancak olduğunda göreceğiz. Yerel seçimlere 10 ay var, 10 ay çok uzun bir süre” yanıtını verdi.

Kaynak: GazeteGüncel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu