Türkiye’yi korkutan kahverengi! Uzmanlar uyardı, risk çok büyük

Erzurum Güncel- Meteoroloji’nin paylaştığı son kuraklık haritalarına göre ocak ayında ülkenin büyük bölümünde şiddetli kuraklık yaşandı. Durumun kritik olduğunu belirten uzmanlar ilkbahar yağışlarına dikkat çekti.
Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün (MGM) sitesinde kuraklık haritaları güncellendi. Ocak ayında ülkenin büyük bir kısmında şiddetli kuraklık yaşandı.

Ekonomim Gazetesi Tarım Yazarı Ali Ekber Yıldırım, Meteorolojinin güncellediği yeni kuraklık haritalarını değerlendirdi.

kurak.jpg

Yıldırım, “İlkbahar yağışları hayati öneme sahip. Yağış olmazsa çok büyük risklerle karşı karşıya kalacağız” diyerek yetkilileri uyardı.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Bakanlık Müşaviri Dr. Ali Recep Nazlı da sosyal medyadan yaptığı paylaşımda “Meteoroloji yeni kuraklık haritalarını yayınladı, durum kritik” ifadesini kullandı.

kurak-3-aylik.jpg

MGM’nin yayınladığı haritalarda özellikle 2023 Ocak ayında ülkenin büyük bölümünde ‘şiddetli kuraklık’ yaşandığı gösteriliyor ve bu durum ‘acil durum’ olarak ifade ediliyor. Sadece Ege’nin büyük bölümü ve Akdeniz’in bir kısmında kuraklık riski yok görünüyor. Van ve Samsun da kuraklık riskinin olmadığı yerler arasında. Ülkenin geri kalanının hemen hemen tamamı ise yüksek riskli.

Kuraklık haritaları ülkenin büyük bir kısmında su tasarrufuna acil olarak başlanması gerektiğini ortaya koydu.

Kaynak: GazeteGüncel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu