Toplanın Açıklıyoruz! Et Yemeyi Tamamen Bırakırsanız Vücudunuza Ne Olur?

İnsanlar birçok nedenden dolayı vejetaryen olmayı tercih ediyor. Bazıları kilo vermek ve daha sağlıklı olmak için bazıları hayvanlara eziyet edildiğini düşündüğü için et yemiyor. Kimileri ise dünyanın açlık sorunu ve çevresel konular nedeniyle et yemeyi bırakıyor. Vejetaryen beslenmenin bazı sağlık faydaları olsa da et yemeyi aniden bırakmanın beklenmedik etkileri olabilir. Herhangi bir diyet değişikliğinde olduğu gibi et yemeyi bırakmak da vücut için oldukça streslidir. Öyle ki başlangıçta vücutta bazı yoksunluk belirtileri görülebilir. Peki et yemeyi aniden bırakırsanız neler olabilir?

1. Cilt sorunları yaşayabilirsiniz

et yemeyi bırakırsanız

Tertemiz bir cilde sahip olmayı hayal ediyor olabilirsiniz. Bunun için de oldukça etkili bir cilt bakım rutini alışkanlığınız olabilir. Ancak et yemeyi aniden bırakmak bazı hoş olmayan sürprizleri beraberinde getirebilir. Kırmızı et, kolajen üretimi için hayati önem taşıyan amino asitler açısından zengindir. Bu temel besin maddesini yeterince almamak cildin mat görünmesine neden olabilir. Et ayrıca çinko bakımından zengindir. Yeterince çinko almamak akne gibi cilt problemlerine neden olabilir.

2. Daha fazla yemek yeme dürtüsü hissedebilirsiniz

et yemeyi bırakırsanız

Et, en temel protein kaynaklarından biridir. Beslenme düzeninizden eti çıkarırsanız vücudunuz bazı tepkiler verebilir. Örneğin daha fazla yemek yeme dürtüsü hissedebilirsiniz. Vücudun bu ani diyet değişikliğine uyum sağlaması için biraz zamana ihtiyacı vardır. Eğer vejetaryen ya da vegan olmayan karar verdiyseniz, yanınızda mutlaka kuruyemiş ya da meyve gibi sağlıklı atıştırmalıklar bulundurmanızı öneririz.

3. Ani ruh hali değişimleri yaşayabilirsiniz

Et yemeyi bırakmak sadece fiziksel değil ruhsal değişimlere de neden olur. Yediğiniz her besinin stres seviyesi üzerinde güçlü bir etkisi vardır. Çünkü midedeki mikrobiyom, beyninizle iletişim kuran nörotransmitterleri serbest bırakır. Vücut, beslenme düzeninize kısa bir süre sonra uyum sağlasa da et yemeyi yeni bırakan kişiler daha fazla stresli hissedebilir.

4. Saçınız dökülebilir

et yemeyi bırakırsanız

Baklagiller, kabuklu yemişler ve tohumlar gibi birçok bitki bazlı çinko kaynağı bulunur. Ancak vücudun çinkoyu emmesi için protein gereklidir. Et yemeyi bırakırsanız çinko eksikliği yaşayabilirsiniz. Bu da uzun vadede saç dökülmelerine neden olabilir. Et yemeyi bırakmaya karar verdiyseniz, günlük önerilen miktardan %50 daha fazla çinko tüketmelisiniz.

5. Mideniz ağrıyabilir

mide ağrısı

Hiç et yememek midenizdeki eşsiz bakteri yapısını bozabilir. Beslenme düzeniniz önemli ölçüde değiştiğinde ilk başlarda mide ağrısı ve hazımsızlık yaşayabilirsiniz. Ancak vücudun bir süre sonra bu duruma uyum sağlayacağını tekrar hatırlatalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu