SON DAKİKA HABERİ: Brezilya’da seçimi solcu lider Lula da Silva kazandı – Son Dakika Dünya Haberleri

Son dakika haberi! Latin Amerika’nın en büyük ülkesi Brezilya’da, devlet başkanlığı seçiminin ikinci turunu İşçi Partisi lideri Lula da Silva kazandı.

Ülkede 2 Ekim’de düzenlenen seçimlerde hiçbir adayın yüzde 50 oy alamaması nedeniyle 2. tura kalan devlet başkanlığı seçimlerinde, ilk turda en yüksek oyu alan solcu eski Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva ile aşırı sağcı Devlet Başkanı Jair Bolsonaro yarıştı.

Şu ana kadar yüzde 98,8’i açılan sandık sonuçlarına göre, Lula oyların yüzde 50,8’ini alırken, aşırı sağcı Devlet Başkanı Jair Bolsonaro yüzde 49,2’de kaldı. Brezilya seçim komisyonu kalan oyların sonucu değiştirmeyeceğini duyurdu.

Seçimlerden önce yapılan anketlerde, Lula da Silva’nın yaklaşık yüzde 48, Bolsonaro’nun ise yüzde 45 oy alacağı tahmininde bulunulmuştu.

2 Ekim’de düzenlenen devlet başkanlığı seçimlerinde Lula da Silva yüzde 48,43 oy alırken, Bolsonaro da seçim anketlerinin çoğunun tahmininin üzerinde yüzde 43,20 oy almıştı.

Seçimlerin ilk turundan kısa bir süre sonra, yüzde 4,16 oy alan Brezilya Demokratik Hareketinin adayı Simone Tebet ile yüzde 3,4 oy alarak dördüncü olan Ciro Gomes’in adayı olduğu Demokratik İşçi Partisi, ikinci turda Lula da Silva’ya desteğini duyurmuştu.

Son dakika gelişmesinin ayrıntıları birazdan ntv.com.tr’de…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu