Sokaklar Savaş Alanına Döndü OHAL İlan Edildi

Güney Amerika ülkesi Ekvador, ülkenin en büyük uyuşturucu çetesinin lideri olan Adolfo Macías Villamar’ın tutuklu bulunduğu cezaevinden kaçmasının ardından adeta savaş alanına döndü. Ülkenin en kalabalık hapishanelerinde başlayan şiddet dalgası sokaklara yayıldı, kartel üyeleri canlı yayın sırasında bir televizyon kanalını basarak gazetecileri rehin aldı. Ülkenin farklı bölgelerinde ardı ardına patlamalar yaşandığı ve kartel üyeleri ile güvenlik güçleri arasındaki çatışmaların gün geçtikçe daha da şiddetlendiği de gelen haberler arasında. Ekvador Devlet Başkanı Daniel Noboa ise ülkede 60 günlük olağanüstü hâl (OHAL) ilan edildiğini, geceleri sokağa çıkma ve toplanma yasağı uygulanacağını açıkladı. İşte tüm dünyanın yakından takip ettiği Ekvador olayları hakkında bilmeniz gerekenler.

Güney Amerika ülkesi Ekvador’da benzerine az rastlanır şiddet olayları yaşanıyor

ekvador

Ülkenin en kalabalık 6 hapishanesinde son aylarda kanlı isyanlar meydana geliyordu. Bazı hapishanelerdeki mahkûmların gardiyanları rehin aldığı bildiriliyordu. Hapishanelerdeki çete savaşlarında 2021’den bu yana 400 mahkûmun yaşamını kaybettiği ifade ediliyordu. İşte kısa süre önce ülkedeki en büyük uyuşturucu çetesinin lideri olan Adolfo Macías Villamar’ın tutuklu bulunduğu cezaevinden kaçması, hapishanelerdeki şiddet dalgasının tüm ülkeye yayılmasına neden oldu.

Bir süredir cezaevinde bulunan Los Choneros uyuşturucu çetesinin lideri Adolfo Macías Villamar, geçtiğimiz günlerde ortadan kayboldu

Adolfo Macías Villamar

Fito lakabıyla tanınan Villamar’ın Ekvador’un en büyük uyuşturucu karteli olduğu ifade edilen Villamar, uyuşturucu kaçakçılığı ve cinayet gibi suçlardan 34 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Bu dikkat çekici gelişmenin arından Ekvador Devlet Başkanı Daniel Noboa, 60 günlük OHAL ilan edildiğini açıkladı

Daniel Noboa

OHAL kapsamında geceleri sokağa çıkma ve toplanma yasağı uygulanacağını dile getiren Noboa, orduya hapishanelerdeki kontrolü ele geçirmesi için tam yetki verildiğini de sözlerine ekledi. Geçtiğimiz kasım ayında devlet başkanı seçilen Daniel Noboa, ülkedeki güvenlik sorununu çözme vaadinde bulunmuştu. Noboa, son gelişmelere yönelik olarak “Bu narko-terörist gruplar bizi korkutabileceklerini ve onlara boyun eğeceğimizi düşünüyor. Teröristlerle müzakere etmeyeceğiz ve barışı yeniden tesis edene kadar durmayacağız.” ifadelerini kullandı.

Ancak kartel üyeleriyle dolu hapishanelerde başlayan şiddet dalgası tüm ülkeye yayılmış durumda

ekvador

Çeşitli uluslararası basın kuruluşlarına da yansıyan haberlere göre ülkenin savaş alanına döndüğünü söylemek yanlış olmaz. Elbette tüm bu şiddet olaylarının ardındaki isimlerden birinin de Adolfo Macías Villamar olduğu tahmin ediliyor.

Uyuşturucu çetelerinin Devlet Başkanı Noboa’ya savaş ilan ettiği belirtiliyor

Ülkenin farklı noktalarından birbiri ardına patlama sesleri yükseliyor

Kartel üyeleri ile güvenlik güçleri arasındaki çatışmaların her geçen gün daha da şiddetli hale geldiği ifade ediliyor

ekvador

Ekvador kartel üyeleri ile güvenlik güçleri arasındaki çatışmalar nedeniyle tüm dünyada önemli bir gündem maddesi haline geldi

Ekvador olayları kapsamındaki en dikkat çekici gelişme ise kısa süre önce yaşandı

Kartel üyeleri Guayaquil kentindeki TC televizyonunu canlı yayın sırasında bastı ve stüdyodaki gazetecileri rehin aldı

ekvador

Yüzleri maskeli ve ağır silahlı kartel üyeleri çalışanları tehdit ederek yere yatmaya zorladı. Öte yandan sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, kartel üyelerinin stüdyodaki spikerin cebine patlayıcı madde yerleştirdiği görüldü. Bununla birlikte saldırganların baskını sırasında stüdyoda silah sesleri duyuldu, ardından yayın kesildi.

Ekvador polis teşkilatı, televizyon stüdyosuna baskın düzenleyen silahlı kişilerin tamamının gözaltına alındığını açıkladı

ekvador

Sokak çatışmalarının giderek şiddetlendiği ülkede, çok sayıda güvenlik mensubunun kartel tarafından kaçırıldığı iddia ediliyor

ekvador

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu