Rusya, Ukrayna’da 36 saatlik tek taraflı ateşkesi başlattı – Son Dakika Dünya Haberleri

Son dakika haberi! Rusya devlet televizyonun bildirdiğine göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in imzasıyla, Ukrayna’da tüm cephe boyunca 36 saatlik ateşkes yürürlüğe girdi.

Rusya Devlet Başkanı Putin, Rusya Savunma Bakanlığı’na Ukrayna’da bugün saat 12.00’den itibaren 36 saatliğine ateşkes uygulanması talimatı verdi. 

Kremlin’den yapılan yazılı açıklamada, Putin’in, Savunma Bakanlığına Ortodoksların Noel dönemi nedeniyle Ukrayna’da geçici ateşkes talimatı verdiği belirtildi.

Ateşkesin 6 Ocak öğlen 12.00’den itibaren 36 saat uygulanacağı bilgisine yer verilen açıklamada, “Çatışmaların yaşandığı bölgelerde çok sayıda Ortodoks yaşadığı gerçeğine dayanarak insanların Noel döneminde dini törenlere katılabilmesi için Ukrayna tarafına da ateşkes ilan etme çağrısında bulunuyoruz” denildi.

Rusya, Ukrayna'da 36 saatlik tek taraflı ateşkesi başlattı - 1Ukrayna Devlet Başkanı Volodomir Zelensi, Rusya’nın ateşkes çağrısını reddetti.

Rus Ortodoks Kilisesi lideri Patrik Kirill, dün yaptığı açıklamada, 6-7 Ocak tarihlerini kapsayan Ortodoks Noeli döneminde Ukrayna’da ateşkes yapılması çağrısında bulunmuştu.

UKRAYNA’DAN ATEŞKES ÇAĞRISINA YANIT

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, dün Rusya’nın ateşkes çağrısına yanıt verdi. 

Zelenski, Rusya’nın Noel’i, Ukrayna güçlerinin Donbas’taki ilerleyişini durdurmak için kullanmak istediğini savundu.

Ukrayna lideri, “Dünyadaki herkes, Kremlin’in savaşı yenilenmiş bir güçle sürdürmek için savaştaki bir mühleti nasıl kullandığını biliyor” dedi.

Konuşmasının bir bölümünde Rusça konuşan Zelenski, Rusya’nın vatandaşlarına hitap ederek, geçen yıl 15 Kasım ve 12 Aralık’ta Rus hükümetine bir “Barış Formülü” sunduklarını ama Kremlin tarafından kabul edilmediğini kaydetti.


…’yi sosyal medyadan takip edin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu