Ritüeller, Seanslar ve Cinsellik: Tantra Adası’nda Neler Oluyor?

Tayland’taki Tantra Adası olarak bilinen Ko Pha-Ngan, şu günlerde sarhoşluğun hat safhada olduğu unutulmaz bir dolunay partisine ev sahipliği yapıyor. Öte yandan benzersiz bir gece yaşamak isteyen eğlence tutkunları için burası mutlaka yapılacaklar listesinde yer alan bir lokasyon. Ancak bu ada eğlencenin yanı sıra bambaşka gizemleri de barındırıyor. Dünyanın dört bir yanından cinsel şifacıların buluştuğu Tantra Adası aslında bir nevi cinsel terapi merkezi. Şifacılar bu adaya gelerek kendi yöntemleriyle tantrik uygulamalarını gerçekleştiriyorlar. Kızgın çubuklar, votka kovaları ve sınırsız cinselliğin ütopyası olan adada gizli bir topluluk da yer alıyor. Peki cinsel nirvanaya ulaştığını iddia eden ve kendini “bilinçli tantrik” olan tanımlayan bu topluluğun amacı tam olarak ne? Ritüeller, seanslar ve cinselliğin üst seviyede olduğu Tantra Adası’nda neler oluyor? Detaylara birlikte bakalım.

Tantra Adası olarak da bilinen Ko Pha-Ngan, psikolojik yaraları cinsel şifayla iyileştirmeyi hedefleyen bir topluluğa ev sahipliği yapıyor

tantra adası

Cinsel deneyimlerle iyileşmeyi hedefleyen topluluğun içinde dünyanın hemen her yerinden gurbetçi eğitmenler ve şifacılar yer alıyor. Ve bu şekilde tantrik bir ütopya yarattıklarını iddia ediyorlar.

Adada verilen dersler de en az ada kadar ilginç bir hal alıyor; kucak dansları, esaret atölyeleri ve daha fazlası

Hareketli meditasyon adı verilen bu sıra dışı derslerle hedeflenen ise kişinin geçmişteki yaraları ile tanışması ve onları iyileştirmeyi deneyimlemesi. Öte yandan Tantra uygulamaları arasında beş saatlik bir Japon halat seansı da bulunuyor. Bu seans sırasında, katılımcılar kontrolü bulma, kontrolü kaybetme ve kendilerini iyi hissettirmeyen şekillerde bile birbirlerine bağlanmaya teşvik ediliyorlar.

Tantra inanışına göre vücudumuz aslında çok huzursuz ve uygulanan derslerle birçok farklı rahatsızlık katmanına ulaşılabiliyor ve bu zihni zamanla açmaya başlıyor

tantra adası

Tantra Adasına dünyanın dört bir yanından şifacılar geldiği gibi katılımcı sayısı da bir o kadar fazla! Seansı deneyimleyen katılımcılardan birinin yorumu ise şöyle: “Uzun ve zahmetli bir yolculuğa adım atıyorsunuz aynı zamanda sıcak ve terli. Tüm kollarımda izler olduğunu söyleyebilirim. Ancak bu deneyim için tam anlamıyla ‘keyif almak’ doğru tanımlama diyemem.”

Adada bulunan her şifacı farklı bir terapi yöntemi üzerine çalışıyor

Terapi yöntemleri uygulayıcı ve terapi alan kişiye göre farklılık gösterse de oldukça çarpıcı terapi yöntemleri bulunuyor. Bu yöntemler her şifacıya ve tekniğine göre farklılık gösteriyor. Öte yandan kendisini yalnızca bir “şifacı” olarak tanımlayan Heather isimli şifacı ise bir seks terapisti olduğunu kabul ettiğini ancak “ruhsatı olmadığını” açıklıyor.

Adada ilginç olan durumlardan bir diğeri ise hiçbir uygulayıcının “tantra”nın gerçekte ne olduğuna dair somut bir yanıt vermemesi olabilir

tantra adası

Eğitmenlerden biri Tantra’yı şöyle tanımlıyor: “Akşam yemeğinde bile anı yaşamak, irademi tam anlamıyla ortaya koymak, güçlü bir cinsel bilince sahip olmak ve kutsal cinselliğimi her fırsatta dile getirmeyi bilmek.”

Öte yandan geçtiğimiz yıllarda terapi merkezi cinsel taciz iddiaları nedeniyle kapatıldı

Bu iddialar arasında ise oldukça çarpıcı anlatımlar yer alıyor. Adada eğitim veren şifacıların travmalarından kurtulmak için adaya gelenlerden faydalandığı iddia ediliyor. Tantra felsefesine bağlı olan bir şifacının iddialar hakkındaki açıklaması ise aslında gerçeği gözler önüne seriyor: “Deneyimin çoğu yabancılar tarafından dokunulmayı ve sizi rahatsız eden şeyler yapmayı içerir.”

Kan donduran ibadetleri ile seks kültleri neye hizmet ediyor? Detayları öğrenmek isterseniz sizi buraya alalım.

… 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu