‘Milyoner’ makam şoförü Meclis’te işe alınmış

Erzurum Güncel- Organize suç örgütü lideri Sedat Peker, eski Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu ve kardeşi AKP Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu’nun Marka Yatırım Holding’in sahibi Mine Tozlu Sineren’den sermaye artırımı için 12 milyon TL rüşvet istediğini iddia etmişti. Mine Tozlu Sineren’in ödemeyi reddettiğini belirten Peker, daha sonra Cumhurbaşkanı Danışmanı Serkan Taranoğlu’nun Sineren’e ulaşarak söz konusu danışmanlık şirketinde bir araya geldiklerini belirtmişti. Sineren ise söz konusu iddiaları doğrulamıştı.

Gözaltına alınıp tutuklandı

Peker iddialarının devamında Taşkesenlioğlu’nun eşi olan Ban’ın çektiğini belirttiği bir videoyu da paylaşmıştı. Videoda Zehra Taşkesenlioğlu’nun elinde bıçakla “İkiniz para kazanacaksınız diye beni yakıyorsunuz” diye bağırdığı görülüyordu. Videonun paylaşılmasının ardından Ban, Peker’in iddialarını kabul etmişti. Ancak videoyu kendisinin göndermediğini iddia etmişti. Tüm bu gelişmeler yaşanırken Zehra Taşkesenlioğlu, boşanma aşamasındaki eşi Ünsal Ban’dan ve Sedat Peker’den şikayetçi olmuştu. Bunun üzerine Ban, 29 Ağustos 2022 tarihinde Muğla’nın Milas ilçesinde boşanma aşamasındaki eşi Zehra Taşkesenlioğlu’na ait kişisel verileri organize suç örgütü lideri ile paylaşma, tehdit ve şantaj suçlamalarıyla gözaltına alınıp tutuklanmıştı.

Tutuklandıktan 2 gün sonra yeni soruşturma

Ban’ın tutuklanmasından 2 gün sonra Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Ban’ın şoförü ve iki çocuğu hakkında bir soruşturma başlattı. “Suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama” suçundan başlatılan soruşturma dosyasına giren MASAK raporu ise 100 bin TL geliri olan Ünsal Ban’ın milyonlarla nasıl oynadığını gözler önüne serdi.

Bir yıl Meclis’te çalıştı

halktv.com.tr’nin önceki gün bir kısmını yayınladığı MASAK raporunda, Ban’ın söz konusu serveti, çocukları ve şoförü Ahmet Karakaş üzerinden de aklamaya çalıştığı tespit edildi. Ban’ın şoförü Karakaş’ın hesabına defalarca kez milyonlar yatırdığı, şoförden de kendisine yine bir çok kez para transferi yaptığı görüldü.

Skandal raporda

Raporda yer alan bir detay ise skandalı gözler önüne serdi. Şu anda hakkında “suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama” suçundan soruşturma yürütülen Ahmet Karakaş’ın Mayıs 2020 ile Mart 2021 tarihleri arasında TBMM Genel Sekreterliğinde Büro Memuru unvanı ile çalıştığı ortaya çıktı. Karakaş’ın Meclis’te işe alındığı tarihin, AKP Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu ile Ünsal Ban’ın evlenmelerinden 11 ay sonra olması dikkat çekti. . MASAK raporunda hesabına toplam 621 milyon 403 bin 85 TL girdiği belirlenen Karakaş’ın Meclis’ten 2 yıl boyunca maaş aldığı öğrenildi. Kayıtlarda Karakaş’ın TBMM Genel Sekreterliğinde Büro Memuru unvanı ile çalıştığı bilgisi yer aldı.

HalkTV

Kaynak: GazeteGüncel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu